Jak karmić piersią, gdy rozszerzasz dietę dziecka? Co na ten temat mówi schemat żywienia niemowląt?

0
2776
Jak karmić piersią, gdy rozszerzasz dietę dziecka? Co na ten temat mówi schemat żywienia niemowląt?

Schemat żywienia niemowląt powstał z myślą o wsparciu rodziców w tym trudnym okresie, jakim jest rozszerzanie diety dziecka. Jak interpretować informacje zawarte w schemacie? Czy rozszerzanie diety wiąże się z koniecznością rezygnacji z karmienia piersią?

Najważniejsza zasada schematu żywienia niemowląt

W pierwszym roku życia, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt karmienie piersią jest podstawą diety dziecka – ta zasada powinna przyświecać rodzicom i opiekunom. Jeśli niemowlę nie jest karmione piersią pediatra dobierze najodpowiedniejsze mleko modyfikowane, które wtedy także będzie stanowiło bazę jadłospisu niemowlaka.

Kiedy i jak karmić piersią rozszerzając dietę dziecka?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) celem, do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6. miesięcy życia dziecka. Jednakże wprowadzanie nowych posiłków do jadłospisu niemowlęcia powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Na pozór zalecenia te się wykluczają. W rzeczywistości rozszerzanie diety dziecka nie ma na celu zastąpienia mleka mamy żywnością dla niemowląt. Celem rozszerzania diety jest zapoznanie dziecka z produktami innymi niż pokarm mamy. Dlatego jako pierwsze wprowadza się niewielkie ilości warzyw (np. łyżeczkę marchewki na spróbowanie).

Jeśli rozszerzasz dietę i jednocześnie karmisz piersią możesz zastosować kilka trików, które ułatwią akceptację nowych posiłków przez dziecko. Pierwszą łyżeczkę podaj dziecku zanim przystawisz je do piersi. Jeśli zrobisz odwrotnie, niemowlę będzie najedzone twoim mlekiem i mniej chętnie spróbuje nowości. Jeśli dziecko nie akceptuje nowego smaku, możesz dodać do posiłku kilka kropel swojego pokarmu – znajomy smak mleka sprawi, że maluch polubi marchewkę czy brokuły.

Kiedy wprowadzać napoje do diety dziecka?

Jeśli w pierwszym półroczu karmisz niemowlę wyłącznie piersią nie ma potrzeby podawania mu dodatkowych płynów. Po tym czasie i u dziecka na mleku modyfikowanym należy podawać wodę źródlaną – bez ograniczeń. Soki owocowe, bez dodatku cukru, pasteryzowane możesz podawać w ilości nie większej niż 150 ml dziennie.

Kiedy zakończyć karmienie piersią?

Specjaliści są także zgodni, co do momentu, do którego należy kontynuować karmienie piersią. Zalecają, aby matka robiła to tak długo, jak tylko ma na to ochotę ona i dziecko, a na pewno do 2 roku życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here