Krzesełko do karmienia – jakie wybrać dla naszego dziecka?

0
3862
Krzesełko do karmienia

Karmienie dziecka nie należy do łatwych czynności. Kiedy maluch jest nieco większy i zaczyna chodzić ciężko nam jest go nakarmić. Nawet, jeśli przez chwilę zajmie się jedzeniem to w momencie znika wybierając zabawę. Dużym ułatwieniem w takim wypadku jest krzesełko do karmienia. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego produktu – jaki wybrać najlepiej?

Zacznijmy od wyboru rodzaju krzesełka do karmienia

Na rynku dostępne są 4 wersje krzesełek:

  • Klasyczne – czyli wolnostojące, są bardzo praktyczne: posiadają regulowane siedzisko oraz tackę, lecz zajmują sporo miejsca. Możemy je jednak ustawić w dowolnym miejscu w naszym mieszkaniu. Niektóre z nich posiadają dodatkowo stolik do rysowania, dzięki czemu dziecko po jedzeniu może zająć się kolejną przyjemną czynnością. Najczęściej krzesełka klasyczne mają kółka, które ułatwiają transport.
  • Składane – zajmują dzięki temu o wiele mniej miejsca, rozkładamy je tylko na czas posiłku dziecka. Jest to tez korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy musimy podróżować z takim krzesłem.
  • Krzesełko nadstawka – model ten cieszy się coraz większą popularnością wśród rodziców, dzięki niemu dziecko może wraz z rodzicami spożywać posiłek, wystarczy jedynie przypiąć siedzisko do standardowego krzesła. Niektóre modele posiadają również doczepiane nóżki, które mogą zamienić sprzęt w zwykłe krzesełko do karmienia.
  • Mocowane do blatu – jedyne co musimy wykonać, to zamontowanie go do stołu przy użyciu antypoślizgowych zaczepów, dziecko także je wspólnie z rodzicami. Pamiętajmy, że w takim przypadku stół musi być ciężki i duży, by utrzymać ciężar dziecka i krzesełka.

Jakie siedzisko w krzesełku do karmienia?

Powinno być dobrze dopasowane, by dziecko wygodnie w nim siedziało, a jedzenie w nim sprawiało mu przyjemność. Materiał powinien być wodoodporny – praktycznie przy każdym posiłku dziecko ubrudzi krzesełko, uciążliwe jest każdorazowe pranie materiału.

Wybierzmy też kolorowe obicie lub z postaciami z bajek, co jeszcze bardziej zachęci dziecko do jedzenia w nim posiłków. Samo siedzisko musi być miękkie, gdyż zjedzenie obiadu przez naszego malucha zajmuje mu sporo czasu. W przypadku, gdy będzie ono wyłożone miękkim materiałem zapewnimy dziecku odpowiedni komfort.

Siedzisko powinno mieć regulowaną wysokość, dzięki temu posłuży nam przez wiele lat. Pamiętajmy również, by krzesełko posiadało pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa – mało które dziecko podczas jedzenia siedzi spokojnie, nie możemy dopuścić do tego by wypadło z krzesełka.

Kolejny ważny element – tacka krzesełka do jedzenia

Powinna charakteryzować się następującymi cechami:

  • Stabilność – nie powinna bujać się podczas jedzenia, kiedy dziecko będzie próbowało nabrać jedzenie może ono wylądować na ziemi.
  • Wgłębienia na talerz oraz kubek – dobra tacka posiada takie opcje, dzięki czemu naczynia nie będą jeździły po niej, lecz stały w miejscu.
  • Regulacja – musimy odpowiednio dostosować odległość dziecka od tacki, by sięgało po jedzenie.
  • Możliwość jej wyjęcia – starsze dzieci chętniej jedzą wraz z rodzicami, możemy wtedy wyjąc tackę i umieścić ją obok rodziców.
  • Dobrze, jeśli krzesełko ma w zestawie dwie tacki i można myć je w zmywarce. Dzięki temu szybko uporamy się z nieczystościami, a maluch zawsze będzie miał czystą tackę.
  • Możemy też znaleźć krzesełka, które poza tacką mają także mały stoliczek, dzięki czemu krzesełko służy nie tylko do jedzenia, ale także do zabawy, na przykład rysowania.
Wygoda krzesełka karmiącego przede wszystkim

Pamiętajmy, że krzesełko do karmienia musi być dopasowane do wieku naszego malucha, a więc także do wzrostu oraz wagi. Możemy już po 6 miesiącu życia zacząć karmić dziecko w krzesełku, musi on jednak samodzielnie siedzieć i trzymać główkę.

Każdy model ma przypisany określony wiek, zazwyczaj jest to od 6 miesiąca życia do 2 lub 4 roku życia, takie krzesełko można wtedy regulować i posłuży nam przez kilka dobrych lat. Pamiętajmy jednak, że to dziecko będzie w nim przebywać, musi więc czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Na zakupy udajmy się razem z maluchem i posadźmy go w różnych modelach, skontrolujemy od razy czy krzesełko nie jest dla niego zbyt szerokie, wąskie czy głębokie. Jeśli po wyregulowaniu dziecko dalej będzie wyglądało na niezadowolone – wybierzmy inny model.

Istotny jest także wymiar stelaża – powinien pasować do wnętrza, w którym ono będzie stało, w parametrach produktu zawsze podane są takie dane jak szerokość i wysokość stelaża przed oraz po złożeniu.

Jeśli mamy zbyt mało miejsca na to, by postawić w mieszkaniu krzesełko zdecydujmy się na nasadkę, którą zakłada się na krzesło lub krzesełko, które mocuje się do blatu.

Ceny krzesełek do karmienia

W sklepie możemy znaleźć krzesełka do karmienia już za 70 złotych. Musimy jednak liczyć się z tym, iż model ten nie będzie posiadał zbyt wielu udogodnień. By kupić produkt dobrej jakości z niezbędnymi akcesoriami musimy wydać kilkaset złotych.

Pamiętajmy, że każde dziecko ma inne potrzeby, więc musimy indywidualnie dobrać dla niego krzesełko do karmienia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here