Krzywica – jak jest diagnozowana ta choroba?

0
1371
Krzywica - jakie są jej przyczyny?

Krzywica to choroba, której nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza zapalenie kręgosłupa. W krajach rozwiniętych jest rzadkością, gdyż przeprowadza się w nich badania wykrywające krzywicę już w wieku niemowlęcym. Zajęcia korekcyjne w szkole podstawowej korygują wady postawy, które nie zostały zauważone we wcześniejszym stadium rozwoju dziecka. Tak naprawdę niezdiagnozowana krzywica może prowadzić do serii chorób i zwyrodnień układu ruchu. Choroba ta ma związek najczęściej z nieodpowiednią ilością witaminy D w organizmie, czyli z zaburzeniem gospodarki wapniowo – fosforowej ciała.

Niedobór witaminy D może mieć związek ze zbyt małym kontaktem ze światłem słonecznym. Pod jego wpływem organizm przekształca cholesterol w witaminę D3, hormon steroidowy nazywany niekiedy „słoneczną witaminą”. Jest ona odpowiedzialna za wchłanianie fosforu i wapnia w tkankach układu pokarmowego, umożliwia wobec tego rozwój kości, zębów, wzmacnia mięśnie i zapobiega chorobom takim jak krzywica. Poza tym, witamina D wzmacnia odporność organizmu – podczas zimy czy jesieni, miesięcy szarych i cechujących się małą ilością słonecznej pogody, zapadamy częściej na różnego rodzaju choroby niż w lecie. Odpowiedni poziom witaminy D we krwi pomaga organizmowi w zwalczaniu chorób takich jak choroba Hashimoto, stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów. Pomaga także w zwalczaniu alergii, regulacji pracy systemu nerwowego i w profilaktyce nowotworowej.

Odpowiednia ilość tej witaminy jest bardzo ważna u młodych organizmów, które rozwijają się i silnie pracują na wzrost układu kostno – mięśniowego. Objawy krzywicy, jakie można zauważyć u dzieci to najczęściej nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, płaskostopie, zniekształcenie kości miednicy. U dzieci z początkowymi objawami krzywicy częste jest późne wyrzynanie się zębów. Dodatkowymi objawami choroby mogą być zaparcia, duża potliwość.

Właściwa diagnoza stawiana jest w kilku etapach. Po konsultacjach lekarskich i zauważeniu problemu, należy wykonać badanie krwi oraz RTG układu kostnego, zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego. Te badania są w stanie wypunktować, czy dziecko faktycznie ma problem z krzywicą. Wady postawy są często wynikiem nieprawidłowych przyzwyczajeń układu mięśniowego, nadmiernego napięcia pewnych części ciała dziecka, zbyt ekstremalnych odchyleń pleców czy główki w bardzo wczesnych miesiącach życia.
Więcej informacji na temat krzywicy można uzyskać na stronie http://www.zabobon.pl/objawy-krzywicy/ oraz w książkach na temat prawidłowego rozwoju dziecka.

Przeczytaj też: http://www.kochamydzieci.pl/dzieci-hnb-co-to-oznacza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego warto kupować drewniane zabawki?
Następny artykułDziecko recytuje!

Mama trójki dzieci w wieku 17, 14 i 12 lat. Sporą część swojego życia poświęciła wychowywaniu dzieci, a w wolnych chwilach chłodnie książki popularno-naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here