Zapalenie osierdzia wiąże się wprost z zapaleniem serca (czasem stosuje się zamiennie określenia zapalenie mięśnia sercowego). Najprościej mówiąc, jest to stan zapalny blaszek osierdzia, który może mieć różne przyczyny. Przy powstałym stanie zapalnym bardzo często składa się roztwór między blaszkami osierdzia, co powoduje ucisk oraz mnóstwo różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Zapalenie osierdzia to stan zapalny blaszek osierdzia, któremu często asystuje nagromadzenie płynu w worku osierdziowym. Jakie są powody choroby oraz jak wygląda jej leczenie? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to zdecydowanie przeczytaj niniejszy artykuł.
Zapalenie osierdzia – przyczyny
Zapalenie osierdzia jest zawsze powikłaniem chorób wirusowej, zdarza się, że grypy i zainfekowania wirusem HIV. Zainfekowanie bakteryjne oraz choroby grzybicze również mogą doprowadzać do zapalenia osierdzia sercowego. Zapalenie osierdzia może być połączone z dolegliwościami, takimi jak:
- choroby autoimmunologiczne,
- nowotwory (w tym białaczki), •zainfekowania HIV i AIDS, •niedoczynność tarczycy,
- niewydolność nerek,
- temperatura reumatyczna, •gruźlica,
- zawał mięśnia sercowego, •zniszczenia (w tym operacje) lub urazy klatki piersiowej, przełyku lub serca, •środki osłabiające układ immunologiczny,
- zapalenie mięśnia sercowego, •radioterapia klatki piersiowej.
Często przyczyna zapalenia osierdzia jest nieznana. W tym wypadku zaburzenie takie nazywane jest idiopatycznym zapaleniem osierdzia. Zapalenie osierdzia najczęściej jest u panów w wieku 20-50 lat. Zazwyczaj następuje wskutek zakażeń układu oddechowego. U dzieci jest szczególnie wywołane przez adenowirusy.
Zapalenie osierdzia – symptomy
Do najpopularniejszych symptomów tej dolegliwości zaliczamy:
- obrzęk kostek nóg,
- stres, •trudności w oddychaniu w postawie leżącej,
- ucisk w klatce piersiowej wywołany przez zapalenie osierdzia (tarcie na sercu) może przenikać do szyi, ramion, pleców i brzucha. Często ból nasila się podczas głębokiego oddychania, a jeszcze przy kaszlu i przełykaniu,
- suchy kaszel,
- zmęczenie.
Silne zapalenie osierdzia poprzedzone jest sygnałami chorób typu temperatura, zmęczenie, uciski stawowo-mięśniowe. Najczęstszymi sygnałami wywołującymi zapalenie osierdzia są uciski w klatce piersiowej o innym rodzaju, od kłujących do normalnie wieńcowych. Uciski te są zmienne w współzależności od pozycji ciała. Zdarza się, że zwiększają się, jak jesteśmy w postawie leżącej, i ograniczają się w pozycji stojącej. Duszność i kaszel to także liczne objawy, jakie powoduje zapalenie osierdzia.
Zapalenia osierdzia – jak są diagnozowania?
Specjalista ocenia stan chorego na bazie symptomów i doświadczeń pomocniczych, przede wszystkim echokardiografii, a także:
- badań laboratoryjnych (w tym określenie CRP – białka C-reaktywnego, którego podniesione stężenie informuje o rozwijającym się w systemie stanie zapalnym),
- EKG,
- RTG klatki piersiowej,
- TK,
- analizowania płynu osierdziowego,
- biopsji osierdzia.
Zapalenie osierdzia – leczenie
Diagnoza ostrego zapalenia osierdzia opiera się na sprawdzeniu, lub nie ma wysięku do worka osierdziowego lub wysłuchaniu tarcia osierdziowego. W badaniach osłuchowych ostrego zapalenia osierdzia stwierdza się:
- tarcie osierdziowe (słyszalne przy lewym brzegu mostka lub tętnicy płucnej),
- niewidoczne uderzenie koniuszkowe,
- stłumienie tonów serca,
- szmer oskrzelowy i średnie rzężenia,
- pojawienie się dodatkowego tonu osierdziowego,
- dziwaczny charakter tętna,
- możliwe migotanie i trzepotanie przedsionków.
Przy leczeniu zapalenia osierdzia wykorzystuje się przede wszystkim leki farmakologiczne, a wszystko zależy od formy klinicznej choroby. Pierwszy etap połączony jest z terapią wykonywaną w szpitalu. W wypadku gruźliczego zapalenia osierdzia mechanizm leczenia połączony jest z podawaniem tuberkulostatyków. W ciężkim idiopatycznym zapaleniu osierdzia wykorzystuje się salicylany oraz glikokortykosteroidy, które stosuje się przy wystąpieniu bolesności. W leczeniu hydropatycznym wykorzystuje się ciepłe kompresy na serce, i zimne na dłoni oraz nogi. Dolegliwość ta z zasady nie zagraża życiu chorego, jednak jeśli zapalenie rozwija się na dalsze obszary serca, a w worku osierdziowym nagromadzi się wysięk, to to może dotrzeć do bardzo dużego nacisku serca.
Zapalenie osierdzia serca a uprawianie sportu
Na czas powstawania symptomów u chorych niezbędne jest rozważenie zmniejszenia aktywności fizycznej, co dotyczy szczególnie osób uprawiających sporty wyczynowo. W ostatnim wypadku często polecany jest 3-miesięczny czas ograniczenia aktywności. Szybkie podjęcie działania także sprawdzenie etiologii choroby zapewnia dobre rokowania dla chorych. Choć zdarzają się powikłania zapalenia osierdzia (w ostatnim tzw. tamponada), nie są one z wielką częstotliwością.
Co to jest osierdzie?
Osierdzie serca to workowata struktura, w której znajduje się serce i wychodzące z niego ogromne pnie naczyniowe. Zadaniem osierdzia jest m.in. ochrona serca przed zakażeniami, przejściem tkanki nowotworowej i trwanie go w określonej pozycji.