Stres i trzęsące się ręce

0
3773

Trzęsące się ręce to samo z najpopularniejszych drżeń – mimowolnych, rytmicznych oraz oscylacyjnych ruchów partii ciała. Sytuacje, w jakiej się pojawiają, pozwalają rozłożyć je na drżenia statyczne (w spoczynku), w konkretnej pozycji (posturalne), podczas dowolnego ruchu (kinetyczne) oraz w trakcie pewnych czynności (zadaniowe). Każdy z nas doświadczył tzw. drżeń fizjologicznych, jakie potrafią być również w ciągu aktywności, jak oraz spoczynku. Niezwykle nierzadko dostrzega się je w sprawach stresowych. Jak sobie z nimi radzić?

Czemu drżą ci ręce?

Drżenie rąk to dosyć częsta choroba. Momentami chodzi nawet o podekscytowanie czy stres przed klasówką bądź ważną rozmową w pracy, więc po prostu o duże emocje. W takich formach jest toż reakcja organizmu na sytuacje, jakie podświadomość uważa za stresowe. Najbardziej doraźnym wyjściem jest tutaj zwykle uporanie się z etiologią problemu (np. niektórym starczy po prostu przygotować się do testu) oraz parę technik relaksacyjnych. Innym razem jest to brak pewnych elementów odżywczych. Na to pomaga wprowadzenie odpowiednich elementów do diety i suplementacja. Z różnej strony, zdarza się, iż drżenie rąk sygnalizuje poważną dolegliwość, jakiej nie można ignorować.

Trzęsące się ręce – czy toż impuls do niepokoju?

Drżenia fizjologiczne – obok parkinsonowskich oraz samoistnych (dolegliwość Minora) to najpopularniejsze typy drżeń, z jakimi chorzy zgłaszają się do specjalisty. Co interesujące, częściej doskwierają seniorom, jednak nie omijają także młodszych osób. Trzęsące się ręce to same z najpopularniejszych drżeń fizjologicznych; w wielu wypadkach ich etiologią jest tak niepokój. Jak je zidentyfikować? Zazwyczaj amplituda takich drgań jest mała, za to oznacza je wielka częstotliwość. Nie pomoc ich nie zauważyć. Gdy objaw pojawia się pod wpływem stresu, zwykle nie jest asumptem do zmartwień. Pomimo to należałoby skonsultować się z specjalistą, bo drżenia potrafią te informować o chorobach systemu nerwowego bądź różnych patologiach. Amplituda drgań czasem występuje w sprawach napięcia nerwowego – wtedy czujesz, iż ręce trzęsą się jeszcze bardziej. W takiej sytuacji przedstawia się o wzmożonym drżeniu fizjologicznym. Nierzadko objaw asystuje postawie, jaka potrzebuje przeciwstawienia się grawitacji (drżenie posturalne) oraz jest zwłaszcza kłopotliwy w sprawach towarzyskich. Jego źródłem nierzadko jest stres oraz niepokój. Jednak u jego podstaw potrafią te leżeć zmęczenie, trening sportowy, pewne środki (np. środki litu, neuroleptyki, trójcykliczne środki przeciwdepresyjne).

Jak zapanować nad drżeniem rąk?

Jak zapanować nad wzmożonym drżeniem fizjologicznym? Należy usunąć jego przyczynę – gdy to stres, powinnaś zapoznać się nad nim być oraz redukować jego siłę. W pewnych wypadkach specjalista może zdecydować o dostarczeniu niskich dawek środka z kategorii beta-blokerów działającego przeciwlękowo (propranolol). Należałoby poznać przynajmniej parę technik radzenia sobie strachem oraz dobrać tę, jaka sprawdza się w twoim wypadku. Co robić, jeśli jesteś zdenerwowana oraz czujesz, iż dłonie zaczynają drgać? Spróbuj skupić się na działaniu, nie na emocjach – wbrew pozorom to dobry metoda na stres oraz poruszające się ręce. Postaraj się odnaleźć źródło kłopotu oraz poszukaj technik jego rozwiązania. Potrafią natomiast zdarzyć sytuacje, w jakich taka „metoda” nie istnieje. Wtedy należy redukować stres odmiennie, np. przez rozmowę z partnerem bądź regularną aktywność ruchową.

Stres i trzęsące się ręce

Trening uważności – sposób na stres oraz trzęsące ręce

Do efektywnych technik redukcji stresu należy tzw. trening uważności (MBSR). Program autorstwa profesora medycyny, Jona Kabata–Zinna, powstał w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Massachusetts. Na 8-tygodniowy kurs opiera się nauka świadomego oddychania oraz medytacji w ciągu. Znaczy to (w wielkim skrócie) uwagę na byciu tutaj oraz teraz – na doznaniach zmysłowych, uczuciach – bez ich wartościowania, osądzania. Taki stan można zrobić przez głębokie skupienie na swym oddechu, w spokoju, bez prób jego zmian bądź oceny, iż jest za duży bądź krótki. Tenże szczególny typ medytacji to trudne zadanie, szczególnie na starcie – tymże niezwykle iż sesja winna być kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut. Natomiast należałoby podjąć tenże trud – to efektywna metoda, dzięki jakiej można wyrwać umysł z „sposobu funkcjonowania”, odprężyć się oraz odpocząć. Trening uważności pozwoli lepiej radzić sobie nie tylko z przejściowymi kłopotami, jednak nawet z największymi doświadczeniami w życiu, np. z długotrwałą dolegliwością oraz byciem, jakie ze sobą niesie.

Ćwicz oraz walcz ze stresem!

Regularny trening sportowy pomaga efektywnie rozładować napięcie. Gdy pracujesz przy komputerze, powinnaś wykonać co najmniej 8 tys. kroków dziennie. Jednak: w tymże musisz zapewnić sobie minimum 20 minut bezustannego ruchu, podczas jakiego twoje serce uderza 120-130 razy na minutę. Biegaj, pływaj, wskocz na rower – zadbaj o siebie. Efekty stresu to nie tylko trzęsące się ręce. Gdy napięcie trzyma się przewlekle, zagraża zdrowiu psychicznemu oraz fizycznemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here