Nieprzyjemne odczucie pieczenia oraz ucisku w przełyku może oznaczać, iż dopadła cię zgaga w ciąży. Należy ona do jednych z najnieprzyjemniejszych choroby żołądkowych. Zgaga występuje u ludzi w dowolnym wieku, jednak może się nasilić u kobiet w ciąży. Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży, jaka może skutkować trudności w połykaniu czy nawet mdłości?
Zgaga w ciąży – podstawy
By pozbyć się zgagi w ciąży, musimy wpierw odnaleźć jej źródło. Najczęściej pojawia się po przejedzeniu, jest także u osób, jakie lubią tłuste oraz silne posiłki. Również nadwaga nie jest bez pomysłu na zgagę. Powoduje ją nadkwaśność soków żołądkowych, co znaczy, iż z żołądka do przełyku cofa się wyciąg żołądkowy, jaki powoduje palenie oraz ucisk, jaki szczególnie jest miany w strefie zamostkowej.
Zgaga oraz niestrawność potrafią nastąpić w trakcie całego czasu ciąży. Powodem jest:
•nacisk hormonów na żołądek, rozluźnienie jego ścian;
•ucisk powiększającej się macicy na żołądek;
•emocje kobiety ciężarnej: stres, nerwowość, zmęczenie.
Zgaga w ciąży to typowy przypadek u kobiet. Jeśli trwa długo, tymże niezwykle trudne jest spalanie w przełyku. Ucisk może przeobrazić się w ciągły oraz być poważny kłopot dla ciężarnej.
Zgaga – objaw dolegliwości refluksowej przełyku
Zgaga to niezwykle nieprzyjemne odczucie palenia w przełyku, jakiego błona śluzowa została podrażniona przez działanie kwasu solnego. To jedyny z głównych objawów dolegliwości refluksowej przełyku, jakiej choroby łączą się z patologicznym zarzucaniem treści pokarmowej do przełyku na skutek schorzenia czynności dolnego zwieracza przełyku. Kłopot w tymże, iż do przełyku wraca nie tylko pokarm, jednak także enzymy trawienne oraz kwas solny, jakie znajdują się w żołądku. W normalnych realiach nabłonek przełyku nie styka się z tak drażniącymi substancjami. W konsekwencji pojawia się odczucie palenia oraz pieczenia w dołku zasercowym, a również pustego odbijania oraz cofania się treści żołądkowej do przełyku. U pewnych chorych są również symptomy pozaprzełykowe, m.in. chrypka, ucisk w klatce piersiowej, przewlekły oraz suchy kaszel, uszkodzenie szkliwa zębów. W procesie dolegliwości refluksowej może trafić do zniszczenia śluzówki przełyku oraz wzrostu zapalenia. Choroby zwiększają się po sutym bądź tłustym posiłku, szczególnie w postawie leżącej, przy pochylaniu się, w okresie parcia.
Szybkiej oceny lekarskiej potrzebują chorzy, u których ucisk pojawia się podczas połykania, dochodzi do uszkodzenia połykania, a również osoby, jakie zaobserwowały nieuzasadniony spadek masy bądź krwawienie z przełyku.
Zgaga w ciąży – co należałoby o niej wiedzieć?
Prócz upośledzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku, chorobie refluksowej przełyku sprzyjają spowolnienie opróżniania żołądka, otyłość oraz, niestety, ciąża. Symptomy dolegliwości refluksowej niezwykle nierzadko wzmagają się u kobiet ciężarnych, zazwyczaj największe nasilenie choroby jest w 3. trymestrze. U przyszłych mam kłopot pogłębiają zmiany hormonalne, powiększająca się macica oraz przybieranie na wadze. Nie zapominaj, iż terapię dolegliwości refluksowej w ciąży winien doprowadzać specjalista, jaki zadecyduje, czy należy wdrożyć leczenie farmakologiczne. Stosuj się ściśle do jego wskazań – pamiętaj, iż w obecnym momencie wszelkie środki możesz stosować tylko pod opieką lekarza.
Jak leczyć dolegliwość refluksową w ciąży?
U kobiet ciężarnych leczeniem z wyboru jest zmiana stylu życia, zwłaszcza nawyków żywieniowych. Jedz częściej, jednak przyrządzaj sobie mniejsze porcje. Ostatni posiłek spożywaj co najmniej 3 godziny przed snem. Nie przygotowuj tłustych, ciężkostrawnych dań, nie używaj ostrych przypraw. Unikaj czekolady, napojów gazowanych, owoców cytrusowych oraz, oczywiście, kawy. Miejmy szansę, iż przyszłym mamom nie trzeba przypominać, iż nie potrafią palić tytoniu oraz pić alkoholu. Symptomy zgagi w ciąży zwiększa sen w sytuacji na wznak, z nisko ułożoną głową. Unieś wezgłowie łóżka o kilkanaście centymetrów, noś wygodną, luźną odzież ciążową. Nie funkcjonuj w tzw. pozycjach wymuszonych (np. kucznej, pochylonej). Pamiętaj o systematycznej aktywności ruchowej, zalecanej kobietom w ciąży. Gdy specjalista uzna, iż farmakoterapia jest niezbędna, z pewnością ustali najkrótszy (jak to właśnie możliwe) okres stosowania środka oraz określi małą (optymalną) dawkę, bezpieczną dla Ciebie oraz maleństwa. Zazwyczaj pacjentkom w ciąży sugeruje się środki zobojętniające, jakie nie ulegają wchłanianiu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu.
Zgaga – nagminny kłopot przyszłych mam
Zgaga należy do najpopularniejszych symptomów ze strony przewodu pokarmowego, które są u ciężarnych pacjentek. Wedle oficjalnych danych, na dolegliwość refluksową przełyku cierpi od 30 do nawet 80 procent przyszłych mam. Na choroby bardziej narażone są kobiety, jakie przed ciążą miały duży wskaźnik BMI bądź wcześniej były na refluks żołądkowo-przełykowy. Niebezpieczeństwo narasta i w wypadku ciąży mnogiej. Natomiast same zmiany hormonalne w tymże czasie – wzrost stężenia progesteronu oraz estrogenu – prowadzą do relaksacji dolnego zwieracza przełyku oraz służą cofaniu się treści pokarmowej.