Nadpotliwość stóp

0
1954
Nadpotliwość stópv

Nadmierna potliwość stóp, inaczej zwana też hiperhydrozą to uciążliwy i wstydliwy problem. Pocenie stóp to naturalny proces fizjologiczny, na stopach znajduję się najwięcej gruczołów potowych (aż 600 gruczołów na 1cm2 skóry). Pot jest nam potrzebny, chociażby dlatego że przede wszystkim reguluję temperaturę ciała, schładza organizm. Organizm każdego z nas poci się przez cały czas. W normalnych warunkach wydalamy ok. 800 ml potu w ciągu doby. Jednak coraz szybsze tempo życia, stres, nieodpowiednia dieta sprawiają, że coraz więcej osób dopada problem z nadpotliwością stóp.

Przyczyny nadpotliwości

Wydzielanie potu kojarzy nam się z aktywnością fizyczną oraz warunkami atmosferycznymi. Jednak przyczyny nadpotliwości stóp można podzielić na pierwotne – skłonności dziedziczne, dotyczące głównie zaburzeń przemiany materii –  oraz wtórne, wywołane m.in. choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, stresem, nieodpowiednią dietą, po zjedzeniu pikantnej potrawy można doświadczyć wzmożonego pocenia się. Zła pielęgnacja i brak higieny też mają na to wpływ. Obuwie i skarpetki, które nosimy również są istotne. Najlepsze będą buty ze skóry, natomiast skarpetki bawełniane.Ponadto u kobiet obserwuje się zwiększone wydzielanie potu w okresie menopauzy.

Jak zapobiegać?

Istnieje wiele metod radzenia sobie z nadmiernym poceniem się stóp. Gdy nadmierna potliwość stóp spowodowana jest jednostką chorobową, należy zastosować się do leczenia zleconego przez lekarza. Z domowych sposobów najbardziej znane są kąpiele w wodzie z dodatkiem ziół np. szałwii, kory dębu, pokrzywy. Bardzo ważna jest temperatura wody. Kąpiel w niskiej temperaturze obkurcza naczynia krwionośne i hamuje pracę gruczołów potowych. Po każdej kąpieli trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu przestrzeni międzypalcowych, żeby nie doprowadzić do rozwoju zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Na co dzień pamiętajmy o stosowaniu specjalnych antyperspirantów, które zawierają sole glinu, które zabijają bakterie i blokują kanaliki odprowadzające pot na zewnątrz. Skuteczny też jest talk, który absorbuję pot oraz dezodorant odświeżający stopy.

Kiedy domowe metody nie pomogą można udać się do gabinetu podologicznego na profesjonalny zabieg leczniczy – jonoforezę, czyli poddawanie skóry stóp działaniu prądu elektrycznego o niskim natężeniu. Ma to za zadanie zmniejszyć aktywność gruczołów potowych.

Alternatywą, ale bardziej kosztowną jest zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej (botoxu). Jest to najszybsze i najskuteczniejsze rozwiązanie. Środek ten hamuje działanie gruczołów potowych. Wykonywany jest tylko przez lekarza. Efekt utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Zabieg ten jest bezbolesny.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here