To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która właśnie dowiedziała się, że zostanie mamą. Zrobienie dokładnych badań, zwłaszcza na początku ciąży, jest bardzo ważne. Dlatego należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który wypisze skierowanie na komplet najważniejszych na tym etapie badań. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jakie badanie w pierwszym trymestrze ciąży?
Kiedy ciąża zostanie potwierdzona, każdy ginekolog ma obowiązek przeprowadzić dokładny wywiad na temat zdrowia przyszłej matki. Jest to ważne z tego względu, że na jego podstawie lekarz wpisuje pacjentkę w pewne kryteria i decyduje o tym, w jaki sposób prowadzić dany przypadek oraz na jakie badania ją skierować. Pełne badania w ciąży często omawiają internetowe serwisy dla mam, np. BeeBaby.pl, w których możesz znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
Do podstawowych badań we wczesnej ciąży na pewno należy zaliczyć morfologię, określenie grupy krwi obojga rodziców, oznaczenie cukru we krwi, zbadanie poziomu cholesterolu oraz pełne badanie moczu. Na tym oczywiście nie koniec. Rodzaj oraz ilość badań uzależniona jest od indywidualnego przypadku. Najczęściej dochodzą do tego jeszcze:
- badanie wymazu śluzu z pochwy w celu wykluczenia grzybicy, infekcji bakteryjnych i wirusowych jak toksoplazmoza czy opryszczka,
- USG waginalne mające wykluczyć ciążę pozamaciczną,
- oznaczenie kwasu foliowego,
- badanie na HIV i AIDS oraz choroby weneryczne.
Pierwszy trymestr ciąży najważniejszy dla zdrowia dziecka?
Przyjęło się, że pierwsze trzy miesiące ciąży to najważniejszy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niezależnie od tego, ile w tym prawdy, lepiej się tego trzymać. O rozwój, zdrowie i życie nienarodzonego maleństwa trzeba się troszczyć od samego początku. Stąd tak ważne jest przeprowadzenie stosownych badań mających potwierdzić ciążę, aby kobieta mogła jak najwcześniej zacząć o siebie dbać. Na pewno trzeba zmienić dietę i nawyki żywieniowe, odstawić wszelkie używki jak kawa, alkohol i papierosy. Konieczne jest również dokładne przebadanie własnego organizmu, co pozwoli lekarzowi na zaplanowanie prowadzenia ciąży, wykluczenie ewentualnych zagrożeń lub ich zminimalizowanie.
Co prawda ciąża to nie choroba, należy jednak pamiętać, że to wyjątkowy stan, który całkowicie zmienia dotychczasową gospodarkę organizmu kobiety. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pewnych ściśle określonych badań. Dzięki temu można dużo wcześniej stwierdzić zaburzenia i nieprawidłowości w przebiegu ciąży i rozpocząć leczenie. To może uratować zarówno zdrowie malucha, jak i jego mamy oraz wpłynąć na bezproblemowy przebieg ciąży. Dzięki określonym badaniom oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza można uchronić się przed nieprzyjemnymi, a nawet niebezpiecznymi schorzeniami.
Badania kontrolne w ciąży wykonuje się średnio co 4 tygodnie. Każda ciężarna kobieta powinna przestrzegać ustalonych terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego nie dzieje. Nawet we wzorowo rozwijającej się ciąży w każdej chwili coś może pójść nie tak, jak powinno. Dlatego zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie.