Zabawy i aktywności wspierające integrację sensoryczną

0
1211
Zabawy i aktywności wspierające integrację sensoryczną

Integracja sensoryczna u dzieci to temat niezwykle nośny w ostatnich latach. Edukacja psychologiczna w tym zakresie stała się centrum zainteresowań wielu rodziców, borykających się z mniej lub bardziej zaawansowanym stadium zaburzeń sensorycznych u swoich pociech. Na szczęście okazuje się, że oferta pomocy jest szeroka i co najważniejsze – dopasowana do najmłodszych, wśród których najlepsze efekty osiąga się dzięki pracy poprzez zabawę.

Czym w ogóle jest integracja sensoryczna? Jest to proces, w którym mózg przyswaja płynące do niego z otoczenia oraz z ciała bodźce, aby następnie wygenerować odpowiednią reakcję. Jego nieprawidłowy przebieg może skutkować nieodpowiednim rozwojem zmysłów, a także podstawowych umiejętność takich jak chodzenie czy pisanie. Dlatego tak ważne jest rozeznanie zaistniałego problemu, a następnie świadome wspieranie integracji sensorycznej.

Objawy

Poprzez obserwację zachowań dziecka możemy wstępnie stwierdzić, że coś jest nie tak z rozwojem jego percepcji. Naszą uwagę powinny zwrócić takie symptomy jak trudności z koncentracją czy nadmierna ruchliwość i pobudzenie. Ponadto zaburzone sensorycznie dzieci niejednokrotnie potrzebują silnych, wyraźnych bodźców ze względu na zbyt niską wrażliwość na wrażenia słuchowe, wzrokowe, ruch czy dotyk. Dlatego podczas zabaw będą one częściej krzyczeć, upadać na ziemię, uderzać i biegać. Może też zaistnieć sytuacja odwrotna, w której dziecko będzie nadwrażliwe. Może wtedy czuć się przytłoczone bodźcami atakującymi je z otoczenia, unikać hałasu i skarżyć się na ogólny dyskomfort. Do popularnych objawów zaburzeń sensorycznych należy też zaliczyć problemy z koordynacją ruchową, nerwowość, a także wspomniane już trudności koncentracji i skupienia.

Metody wsparcia

Jeżeli u swojego dziecka stwierdzimy problemy z integracją sensoryczną, powinniśmy skierować się do specjalistycznej poradni. Otrzymamy tam fachową diagnozę oraz cenne wskazówki, co robić, aby pomóc dziecku. W bardziej zaawansowanych przypadkach może się zdarzyć, że dziecko zostanie skierowane na specjalne zajęcia sensoryczne prowadzone pod okiem psychologa. Jednak istnieje też mnóstwo sposobów na pracę z dzieckiem w warunkach domowych. Świetnym miejscem na aktywności stymulujące zmysły dziecka będzie choćby pobliski plac zabaw. Huśtawka czy karuzela dostarczą silnych wrażeń, a platformy, drabinki i mostki doskonale sprawdzą się w rozwijaniu sprawności ruchowej i ćwiczeniu równowagi. Doskonałym pomysłem będzie też zabawa w standardowej piaskownicy.

Ogólnodostępne są pomoce zaprojektowane specjalnie pod kątem terapii zaburzeń SI. Ich bogatą ofertę prezentuje m.in. sklep Moje Bambino. Znajdziemy tu przykładowo sensoryczne piłeczki z kolcami i wypustkami, które dziecko może ściskać, rzucać, a także masować nimi całe ciało. Jeżeli z kolei nasza pociecha ma wzmożoną potrzebę ruchu, wyśmienitym wyborem będzie domowa trampolina, która zapewni wiele godzin zabawy, pozwoli się dziecku wyszaleć, wyskakać i zdrowo zmęczyć.

Podsumowując, zaburzenia integracji sensorycznej są współcześnie bardzo powszechne. Niezmiernie ważne jest, aby jak najszybciej zaobserwować niepokojące objawy, gdyż wielorakość sposobów pomocy umożliwi nam wtedy niezwłoczne rozpoczęcie terapii. Dzięki szerokiej ofercie zabawek i sprzętów jesteśmy w stanie umożliwić dziecku prawidłowy rozwój poprzez uwielbianą przez nie rozrywkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here