Jak segregować śmieci?

0
819
Jak segregować śmieci

Jak segregować śmieci? W ostatnich miesiącach wiele osób zadaje to pytanie. Sprawdź nasz poradnik, aby poznać najważniejsze zasady dotyczące segregowania śmieci.

Na czym polega segregacja śmieci?

O tym, jak ważne jest segregowanie śmieci, w XXI wieku wie właściwie każdy. Mało tego, regulacje te zawarto w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Środowiska. I choć wytycznych jest naprawdę sporo, to są one bardzo przejrzyste, a do tego wszystkie można streścić we właściwie jednym zdaniu. Głównym zadaniem JSSO, czyli Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, jest sortowanie surowców od odpadów, które nie nadają się do przetworzenie i powtórnego wykorzystania. Dowiedz się więc, jak segregować śmieci?

Jak segregować śmieci?

Aby zacząć segregować śmieci, w pierwszej kolejności przygotuj sobie kilka pojemników, kontenerów lub stelaży z workami, w których będziesz umieszczał poszczególne typy odpadów. Do metali i tworzyw sztucznych zalicza się plastikowe opakowania po produktach spożywczych, zgniecione butelki plastikowe po napojach, opakowania po środkach czystości, kosmetykach, pastach do zębów. W tym pojemniku nie wolno natomiast umieszczać plastikowych butelek wraz z ich zawartością, plastikowych zabawek, zużytych artykułów medycznych i higienicznych. Pamiętaj, że prawidłowa segregacja śmieci ułatwia i przyspiesza recykling.

Jak segregować śmieci innego rodzaju? Przejdźmy do papieru. Do tych pojemników zalicza się m.in. ulotki, prospekty, czasopisma, gazety, worki papierowe, torby, papier pakowy, katalogi czy kartony. Nie wlicza się do tej grupy jednak takich śmieci jak zużyte chusteczki, ręczniczki papierowe, kartony po napojach i mleku, papieru powleczonego folią, mocno zabrudzonego papieru, worków papierowych i pozostałych.

Segregowanie szkła nie powinno sprawiać żadnych problemów. Do kontenerów ze szkłem wkłada się butelki i słoiki po napojach i żywności, w tym również po alkoholach i olejach roślinnych oraz szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętaj jednak, że te opakowania i pojemniki nie mogą być trwale połączone z innymi materiałami. Szkło przed wyrzuceniem warto opłukać.

Do szkła nie zalicza się natomiast odpadów takich jak: porcelana, doniczki, kryształy, ceramika, szkło okularowe i żaroodporne, żarówki, świetlówki, opakowania po olejach, reflektory, lustra, szyby okienne, strzykawki i termometry.

Oprócz tego wyróżnia się też np. odpady biodegradowalne, takie jak gałęzie drzew i krzewów, odpadki warzywne i owocowe, kwiaty, trociny, liście, korę drzew. Do tej grupy nie zalicza się kamieni, kości zwierząt, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i płyt MDF, odchodów zwierząt i kości zwierząt.

Większość pozostałych odpadów umieszcza się w pojemnikach na odpady zmieszane. Są to śmieci, które nie nadają się do recyklingu poza np. odpadami niebezpiecznymi. Segregacja śmieci jest bardzo prosta i nie powinna sprawiać żadnych kłopotów – wystarczy kilka dni, by poznać wszystkie zasady i dokładnie ich przestrzegać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here