Troska o wrażliwą skórę dziecka

0
1269
Troska o wrażliwą skórę dziecka

Skóra małych dzieci jest niedojrzała, bardziej wrażliwa, skłonna do podrażnień i przesuszenia w porównaniu ze skórą dorosłych. Jest ok. 20 % cieńsza, zawiera mniej lipidów, mniej gruczołów potowych, co czyni ją bardziej podatną na przegrzanie i działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego wymaga szczególnej troski i właściwej pielęgnacji, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Odpowiednie kosmetyki i proszki do prania dla dzieci zajmują szczególne miejsce w pielęgnacji delikatnej skóry skłonnej do alergii. Pranie ubranek dziecięcych jest praktyczne codzienną czynnością rodziców, dlatego ważny jest właściwy dobór odpowiedniego środka piorącego, który zadba zarówno o skórę dziecka jak i o środowisko oraz będzie dobrany pod względem cenowym. Wysoka jakość wpływa na wzrost ceny środków piorących przeznaczonych dla dzieci. Specjalnie przeznaczone dla dzieci proszki do prania znajdziesz na https://www.clineo.pl/dziecko/pranie-i-plukanie/proszki-do-prania/.

Zalety środków piorących dla dzieci:

hipoalergiczne: niepowodujące podrażnień, alergii.

– bezpieczny skład: bez fosforanów, optycznych wybielaczy, enzymów, parabenów, barwników, kompozycji zapachowych, konserwantów.

– przebadane dermatologicznie, posiadających atesty np. Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

– przeznaczone dla dzieci również od pierwszych dni życia.

– dobrze usuwające plamy.

– wydajne.

– do prania białego oraz kolorowego.

– bezzapachowe lub o delikatnym zapachu: intensywny zapach może przeszkadzać dziecku.

– przeznaczone do prania w pralkach jak i ręcznego.

Na co zwrócić uwagę podczas prania:

1.Odpowiednie dozowanie środka piorącego:

Proszki do prania dla dzieci zazwyczaj mają dołączoną do opakowania miarkę. Podanie za dużej ilość środka piorącego może powodować niedokładne wypłukanie, zbyt małej – brak pożądanego efektu. Pomocne będzie zastosowanie programu antyalergicznego, który zazwyczaj jest dostępny w pralce lub ustawienie programu na dodatkowe płukanie.

  1. Rodzaj zabrudzenia:

Większe zabrudzenie wymaga większej ilości środka piorącego, według etykiety.

3.Twardość wody:

Zależy od ilości występujących w wodzie związków wapnia i magnezu. Im twardsza woda tym konieczne jest użycie większej ilości środka piorącego lub zmiękczenie wody przy pomocy sody w ilości ½  szklanki na pranie.

4.Temperatura:

Wysoka temperatura sprzyja niszczeniu drobnoustrojów. W temperaturze 90 stopni Celsjusza konieczne jest pranie każdego nowego ubranka oraz mocno zabrudzonych np. pieluch tetrowych czy flanelowych. Codzienne pranie wymaga 60 stopni. Gdy dziecko jest już starsze wystarczy temperatura 40 stopni, zwłaszcza podczas prania ciemnych ubrań.

Zazwyczaj po każdym praniu, rzeczy dziecka są szorstkie i nieprzyjemne, dlatego duże znaczenie ma prasowanie, które sprawi, że ubranka będą przyjemne w dotyku, nie będą podrażniać wrażliwej skóry oraz zniszczy ewentualne drobnoustroje.

Proszki do prania dla dzieci mogą rozsypywać się podczas dozowania oraz osadzać się w pralce, zwłaszcza w szufladzie pralki, co powoduje trudności w czyszczeniu. Dlatego niektórzy rodzice wybierają zamiast proszku inną formę środków piorących np. mleczka, żelu, koncentratów, kapsułek, płynów do prania i płukania. Wybór jest duży, zależy od preferencji.

Do jakiego wieku należy prać w środkach przeznaczonych dla dzieci?

Konieczne się pranie w środkach hipoalergicznych przynajmniej do 6 miesiąca życia ze wskazaniem do 1 roku. Niektóre zalecenia mówią o konieczności kontynuowania nawet do 3 roku życia. Im dziecko starsze tym skóra staje się bardziej odporna. Wszystko zależy od tolerancji skóry dziecka. Jeśli nie widzimy żadnych niepożądanych zmian skórnych pod postacią wysypek, zaczerwienienia, dyskomfortu po użyciu tradycyjnego proszku, można kontynuować pranie. W przypadku alergii konieczne jest stosowania bezpiecznych, hipoalergicznych środków piorących przez cały czas.

 Inne produkty służące do prania ekologicznego:

– płatki mydlane: uważane za najbezpieczniejsze, nie powodujące podrażnień skóry. Niestety gorzej rozpuszczają się podczas prania w pralce, dlatego pomocne jest wcześniejsze rozpuszczenie w ciepłej wodzie.

– kule piorące: zmniejszające napięcie powierzchniowe wody, ułatwiają w ten sposób usunięcie brudu. Mogą być z powodzeniem stosowane przy delikatnych zabrudzeniach i w celu odświeżenia ubrania.

– orzechy piorące: szczególnie dla alergików, naturalne bez substancji zapachowych. Łupinki zawierają saponiny, które są dobrym środkiem piorącym, czyszczącym i zmiękczającym wodę.

Dbałość o skórę dziecka to priorytet, dlatego wybierajmy odpowiednie proszki do prania dla dzieci, zaoszczędzimy dziecku niepotrzebnego bólu czy dyskomfortu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here