5 najlepszych gier strategicznych

0
848
5 najlepszych gier strategicznyc

Gry strategiczne są dziś bardzo popularne, zarówno w tradycyjnych, analogowych wersjach, jak i swoich cyfrowych odpowiednikach. Stanowiąc dobry trening mózgu, wymagają od graczy niemałego wysiłku intelektualnego, ale satysfakcja z udanej rozgrywki w pełni go wynagradza.

1. Statki

Zacznijmy od czegoś lekkiego, a jednocześnie przywodzącego miłe wspomnienia ze szkolnych ławek. Statki to prosta gra strategiczna dla dwóch osób, do której potrzebujemy tylko dwóch kartek i dwóch długopisów (choć oczywiście można zaopatrzyć się też w bardziej wymyślne i funkcjonalne plansze do statków).

Gracze rysują plansze, a następnie umieszczają na niej statki reprezentowane przez zakreślone kratki kartki. „Strzelają” na zmianę, próbując odgadnąć rozlokowanie okrętów przeciwnika. Wygrywa gracz, który pierwszy zatopi przeciwną flotę. Ta gra dostarcza wielu emocji i dziecięcej frajdy, ale jednocześnie wymaga strategicznego myślenia zarówno przy rozkładaniu swoich statków, jak i trafianiu w pola rywala.

2. Szachy

Szachy to klasyk gier strategicznych, który od wieków cieszy się powodzeniem i uznaniem. Szachy są grą, w której na planszy (szachownicy) stają naprzeciw siebie dwie „armie” pionków. Każdy pionek ma przypisany do siebie właściwy sposób poruszania się. Pionki mogą się „zbijać”, a celem gry jest mat, czyli takie ułożenie swoich figur, by król przeciwnika nie miał możliwości ruchu. Szachy są trudną grą, jednak na podstawowym poziomie każdy sobie z nimi poradzi, a jest to przy okazji doskonały trening mózgu.

3. Jenga

Jenga to gra, w której gracze siadają wokół prostokątnej wierzy zbudowanej z drewnianych klocków. Ich zadaniem jest wyciąganie pojedynczych klocków w taki sposób, by konstrukcja się nie zawaliła. Przegrywa gracz, który doprowadzi do zburzenia wieży. Choć jenga jest grą zręcznościową, a bezpieczne usuwanie klocków wymaga dużej precyzji i zręczności, to zawiera niewątpliwie mocne elementy strategiczne, ponieważ należy wybierać takie klocki, które nie tylko łatwo jest wyciągnąć ze stosu, ale też których brak utrudni ruch przeciwnika.

4. Domino

W dominie układa się 28 prostokątnych klocków, na których obu końcach znajduje się 0-6 oczek. Każda kombinacja występuje tylko raz. Gracze kolejno wykładają na stół klocki w taki sposób, by zgadzała się liczba oczek na końcach ciągu. Gra w domino pełnić może zatem funkcję doskonałego ćwiczenia na pamięć, a przy tym uczy logicznego myślenia i planowania.

5. 4 w rządku

Do tej gry wykorzystuje się drewnianą skrzynię z okrągłymi otworami. Każdy z graczy dysponuje zestawem kolorowych kul, które wrzuca do skrzyni. Należy tak ułożyć kule, by uzyskać ciąg 4 oraz uniemożliwić to samo zadanie przeciwnikowi.

Gry strategiczne oferują trening mózgu w formie, która daje nam przyjemność. Są to świetne ćwiczenia na pamięć, koncentrację, zdolność planowania i przewidywania ruchów przeciwnika. Sięgaj po nie często, a twój mózg będzie ci wdzięczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here