Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

0
3159

Wielu ludzi używa zamiennie terminów rehabilitacja i fizjoterapia, ale nie jest to tak do końca prawidłowe. Rehabilitacja ma zdecydowanie szerszy zakres znaczeniowy, natomiast fizjoterapia stanowi jedynie formę rehabilitacji medycznej.

Rehabilitacja a fizjoterapia

Rehabilitacja oznacza ogół działań, które umożliwiają powrót do sprawnego funkcjonowania nie tylko fizycznego, ale również psychicznego i społecznego. Z kolei fizjoterapia będzie dostarczać ciału odpowiednich bodźców, które pobudzą ciało i spowodują jego reakcję. W konsekwencji zaczną ustępować różnego rodzaju dolegliwości, w tym także ból. Jest to praca z ciałem powodująca poprawę jego funkcjonowania, jaką wykonuje się np. w synapsa-terapia.pl.

Charakterystyka fizjoterapii

Podstawą powstałych problemów z ciałem są urazy fizyczne, ale niekiedy problem tkwi w pewnych wadach rozwojowych. Fizjoterapeuta ma za zadanie doprowadzić do zminimalizowania, a nawet zupełnego wyeliminowania źródła danej dysfunkcji, która utrudnia codzienne życie. Mogą to być działania z zakresu fizykoterapii, a więc pobudzanie ciała prądem o małej częstotliwości, oddziaływanie wysoką bądź niską temperaturą, traktowanie zmienionych chorobowo partii ciała wiązką laserową albo różnego typu kąpiele lecznicze.

Bardzo dużą skuteczność wykazuje też masaż leczniczy polegający na zastosowaniu precyzyjnych ruchów i odpowiednio dobranego nacisku, aby zlikwidować ból bądź rozmasować przykurczone mięśnie, aby dać ciału ulgę. Z kolei kinezyterapia działa na ciało za pomocą ruchu, a specjalne zestawy ćwiczeń wzmacniają i rozciągają tkankę mięśniową.

http://synapsa-terapia.pl/

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here