Czemu trzeba się badać – wczesne wykrywanie nowotworów

0
2087
wczesne wykrywanie nowotworów

Wraz z informacjami udzielanymi przez Nasz Rejestr Nowotworów liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe w okresie ostatnich trzydziestu lat wzrosła niemal dwukrotnie. W 2013 roku diagnozę raka usłyszało w Polsce niemal 160 tysięcy osób Statystyki są zatrważające i dodatkowo wskazują na bardzo negatywny trend. Mając na uwadzę agresywny wzrost wielu chorobie nowotworowych, należałoby skierować się ku badaniom profilaktycznym, aby raka rozpoznać w najwcześniejszym stadium. Analizowania zapobiegawcze to podstawowe bezpłatne analizowania, które powinien wykonywać każdy duży człowiek. Żyjemy w niezbyt higienicznych czasach, żyjemy w stałym biegu, nie pomaga nam stres, nie myślimy o sobie, o właściwej diecie. To wszystko powoduje, iż niebezpieczeństwo zintegrowane z chorobami cywilizacyjnymi jest większe aniżeli nam się wydaje. Mnóstwo osób boi się wykrycia choroby natomiast tak naprawd większość badań jest bezbolesna a wyłącznie wczesne wykrycie choroby daje szansę wyzdrowienia. Starczy poprosić specjalistę pierwszego kontaktu o skierowania na badania. Dowiedz się, czemu warto się systematycznie badać.

Wczesne wykrywanie nowotworów – badaniaprzesiewowe

Nowotwory złośliwe bardzo często rozwijają się powoli i niezauważalnie. Najczęściej zauważamy problem w momencie ujawnienia jednoznacznych i zwykle ciężkich symptomów. To również niezwykle ważną rolę w ograniczaniu śmiertelności pośród cierpiących pacjentów pełni wczesna diagnostyka. Stosuje ona mnóstwo form. Najpopularniejszą metodą kontrolowania własnego zdrowia – nie wyłącznie w kontekście chorób nowotworowych – jest stałe wykonywanie pierwszych badań diagnostycznych. Wszystek spośród nas, niezależnie z wieku, płci czy statusu materialnego winien raz w roku przeprowadzać morfologię krwi obwodowej i badanie ogólne moczu. Teraz ostatnie dwa ostatnie badania nierzadko wskazują na obecność rozwijającego się nowotworu (na dowód białaczek, które zaburzają obraz morfologii krwi). Bardziej złożoną formą wczesnego wykrywania nowotworów są analizowania przesiewowe.

Badania przesiewowe – czym są?

Badanie przesiewowe (z angielskiego screeningowe) jest sytuacją diagnostyki, którą wywołujemy u kobiet nieprezentujących symptomów choroby, natomiast obarczonych ogromnym ryzykiem jej wystąpienia.Także badanie takie musi wyróżniać się dużą precyzją i swoistością (zatem wykrywać przypadłość zawsze, gdy są, oraz także nie wysyłać fałszywych rozpoznań). Analizowania przesiewowe są bardzo popularne i używane w onkologii. Stosowane są przede każdym w przypadku nowotworów, które w razie wczesnego zdiagnozowania charakteryzują się dużą wyleczalnością. W Polsce trzy najistotniejsze programy zapobiegawcze to wczesna diagnostyka raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego.

Wczesna profilaktyka raka jelita grubego

wczesne wykrywanie nowotworów

Rak jelita grubego ujawnia się w pierwszej trójce najczęściej bytujących nowotworów złośliwych w populacji polskich kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście przydatny jest szereg badań diagnostycznych i przesiewowych, które dadzą szansę znalezienie raka w bardzo wczesnym stadium. Do poszukiwań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego zaliczamy na przykład:

badanie na krew utajoną w kale – zaliczane jest do technik przesiewowych. Cechuje się znacznie istotną czułością, chociaż nie niską swoistością. Badanie to pozwoli na znalezienie hemoglobiny, która w warunkach fizjologicznych nie winna być widoczna się w przewodzie jelita. Należałoby zaznaczyć, że pewnym spośród najprostszych symptomów raka jelit gtubego istnieje właśnie obecność krwi w stolcu.

badanie kolonoskopowe – istnieje sama technologia, polegająca na ustaleniu przez odbyt endoskopu (przewód zakończony kamerą), który pozwala lekarzowi ocenić śluzówkę jelita oraz wykazać obecność wszelkich zmian (takich, jak polipy czy owrzodzenia). Badanie kolonoskopowe powinno być wykonywane przez całe osoby, które ukończyły 50. rok bycia przynajmniej raz na pięć lat.

Wczesna profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest najpopularniejszym nowotworem złośliwym w grup osób w Polsce. Cechuje się dużą ostrożnością i agresywnym przebiegiem. Zatem również na terenie całego świata jest realizowany program badań przesiewowych, jaki ma na celu wczesną diagnostykę w piersiach. Poza samobadaniem najważniejszą rolę pełni mammografia. Jest to technologia radiologiczna, która istnieje analizie gruczołów piersiowych. Powinna być wykonywana przez jakieś panie między 50. i 69. rokiem życia raz na dwa lata.

Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy

Według statystyk Polskiej Unii Onkologii z powodu raka szyjki macicy raz na 18 minut umiera kobieta! Niestety, ten współczynnik zachorowalności polskich kobiet zalicza się do największych w Europie. Występuje z dość małego zaangażowania pacjentek w budowaniu analizowania przesiewowego jakim jest cytologia (mowa tutaj przede wszystkim o starszych pacjentkach), niepokojących zmian nawet przed rozwinięciem się chorobie nowotworowej! Zatem więc każda Pani, jaka zaczęła współżycie winna robić badanie cytologiczne raz na trzy lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here