Podczas gdy gatunek ludzki nie jest sam w swoim dążeniu do zabawy, to z pewnością wyniósł ją do formy sztuki. Podczas gdy inne naczelne mogą zadowolić się kijami i błotem, zabawki takie z pewnością rozczarowałyby wielce każde dziecko nurkujące pod choinką. Współcześnie wybieramy z ogromu najróżniejszych zabawek, dostępnych w sklepach takich jak Damizabawki.pl, jak jednak to wszystko się zaczęło?
Najpopularniejsze zabawki
Lata sześćdziesiąte były okresem wielkiej kreatywności w branży zabawkarskiej, która doprowadziła do powstania wielu najpopularniejszych zabawek. Kolejna taka fala hitów pojawiła się dopiero w latach 80. XX wieku, w których światło dzienne ujrzało wiele świetnie sprzedających się zabawek. Niektóre z nich zostały wręcz ikonami swoich czasów, inne zaś cieszą się niegasnącą popularnością. Te ostatnie pojawiają się na półkach sklepowych w kółko, rok po roku, tak jakby ich wiek chronologiczny nie miał nic wspólnego z ich popularnością i atrakcyjnością w dziecięcych oczach. Rzeczywiście, pomimo oszałamiających postępów technologicznych i komputeryzacji wszystkiego, co popadnie, to większość najlepiej sprzedających się zabawek dla dzieci jest prosta i mająca za pasem całe dekady historii. Przyjrzymy się dziś dwóm przykładom zabawek, które mogą poszczycić się wciąż niesłabnącą popularnością pomimo ciężkiej konkurencji ze strony nowocześniejszych wynalazków.
Kostka Rubika
Żartobliwie nazywana „kolorowym narzędziem tortur”, kostka Rubika jest dosłownie złotym standardem zabawek popkulturowych. Stworzona w 1974 roku przez węgierskiego architekta i wynalazcę Erno Rubika, podręczna łamigłówka niemal natychmiast stała się jedną z najpopularniejszych zabawek wszechczasów i przy okazji jedną z najbardziej frustrujących. Rubik wcale nie planował zaprojektowania zabawki dla dzieci. Wynalazca szukał trójwymiarowego modelu, który pomógłby mu w nauczaniu zasad geometrii, ale skończył z czymś, co może zapewnić wiele godzin zabawy lub udręki dla tych, którzy uwielbiają łamigłówki. Przez całe lata nie można było wyjść na spacer nie widząc kogoś bawiącego się charakterystyczną kostką. Popularność tej zabawki nigdy całkowicie nie wygasła, o czym świadczy ponad 350 milionów sztuk sprzedanych na całym świecie.
Klocki Lego
Nazwa tej słynnej zabawki pochodzi od gry na duńskich słowach „leg godt”, oznaczających „baw się dobrze”. Lego jest w równym stopniu synonimem dzieciństwa jak niekompletne uzębienie czy podrapane kolana. Prostota tych klocków idzie w parze z niewiarygodną ich trwałością, co pozwoliło im stać się jedną z najbardziej idolizowanych zabawek w historii. Produkt stał się jeszcze bardziej popularny w miarę upływu czasu, z bardziej złożonymi projektami, które obejmowały takie kultowe motywy, jak Gwiezdne Wojny czy Piraci z Karaibów. Oszacowanie ilości Lego sprzedanej na całym świecie byłoby zapewne niemożliwe, ale wystarczy powiedzieć, że firma jest dziś największym producentem zabawek na Ziemi, z dosłownie dziesiątkami milionów dolarów przychodów każdego tygodnia. Duńskie klocki zdecydowanie zasługują na ten sukces, bowiem trudno jest sobie wyobrazić lepsze zabawki dla dzieci.