Zaplanuj, co zabierzesz ze sobą na poród!

0
1323
Zaplanuj, co zabierzesz ze sobą na poród!

Około siódmego-ósmego miesiąca ciąży można zacząć już trochę panikować. Szczególnie jeśli tyle czasu przed terminem porodu zaczną się nam skurcze przepowiadające. Z reguły pojawiają się one dwa tygodnie przed rozwiązaniem, czasem jednak potrafią męczyć dłużej.

Aby choć trochę się uspokoić, bo – jak wiadomo – stres wpływa negatywnie na maluszka, warto zaplanować sobie podróż do szpitala. Spakowana walizka może zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa.

Niezbędne dokumenty

Ważne jest, aby zabrać ze sobą do porodu podstawowe dokumenty, czyli dowód osobisty, numer ubezpieczenia zdrowotnego, wyniki ostatnich badań i kartę przebiegu ciąży. Czasem może być wymagane skierowanie do szpitala – zależy, jaki sobie wybrałyśmy. Na miejscu będziemy musiały uzupełnić odpowiednią dokumentację, między innymi plan porodu. Dlatego dobrze wcześniej przemyśleć sobie, jak chciałybyśmy, aby nasz poród wyglądał.

Podstawowe rzeczy dla mamy

Oczywiście powinnyśmy mieć spakowane ubrania na zmianę. Jeden zastaw na pobyt w szpitalu – nie musi być modny, a wystarczy, aby był wygodny. Koszula nocna, szlafrok, za duży T-shirt to styl, w jaki powinnyśmy celować. Biustonosze do karmienia również się przydadzą. Koniecznie zabierzmy ze sobą także klapki pod prysznic i ręczniki. Spakujmy sobie dużo bielizny na zmianę, ponieważ będziemy musiały zmierzyć się z połogiem po porodzie. Czasem krwawienie może być intensywniejsze, niż się tego spodziewamy.

Drugi zestaw ubrań powinien być spakowany z myślą o opuszczaniu szpitala. Być może ubrania, w których przyjedziemy, będą się nadawać, ale porody bywają nieprzewidywalne. Lepiej więc spakujmy dodatkową koszulkę i spodnie.

Oprócz ubrań oczywiście pamiętajmy o produktach i akcesoriach do higieny osobistej. Wszelkie mydła, żele pod prysznic, szampony, żele i kremy czy szczoteczka do zębów i antyperspirant. Koniecznie pamiętajmy o dużych, połogowych podpaskach i podkładach, mogą nam się również przydać wkładki laktacyjne. Opcjonalnie możemy zabrać suszarkę do włosów i nie zapomnijmy o szczotce/grzebieniu.

Dodatkowe rzeczy dla mamy

Może nam się przydać laktator, szczególnie przez pierwsze parę dób, kiedy laktacja będzie się dopiero stabilizować. Może być to laktator ręczny lub automatyczny. W niektórych szpitalach wymagają, aby mieć własne sztućce oraz kubki do picia. Oczywiście warto także zabrać coś, aby się nie nudzić, jeśli pobyt w szpitalu by się dłużył – może to być na przykład nasza ulubiona książka.

Co dla noworodka?

Co zabrać do szpitala na poród, jeśli chodzi o podstawowe produkty dla dziecka? Pieluszki, chusteczki nawilżane, krem przeciw odparzeniom, produkty do pielęgnacji pępka, oliwka i coś do mycia dla niemowląt od pierwszego dnia życia. Oprócz tego dziecko niewiele potrzebuje. Jakieś ubranka na zmianę, kilka sztuk, typu body, śpioszki lub pajacyki. One mogą być dla nas najwygodniejsze do przebierania. Warto zabrać ze sobą także specjalne rękawiczki – niedrapki bez placów.

Pomyślmy także o warunkach pogodowych przy wychodzeniu ze szpitala. Jeśli jest zima, zabierzmy odpowiednie odzienie. Przy przenoszeniu dzidziusia do auta może być pomocny rożek i kocyk, aby opatulić maleństwo. Konieczna będzie także czapeczka, nawet jeśli na dworze jest stosunkowo ciepło. Ostatecznie pamiętajmy o odpowiednim foteliku samochodowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here