Zapalenie błony naczyniowej oka – przewlekła dolegliwość oczy

0
3660

Zapalenie błony naczyniowej oka to groźna dolegliwość narządu wzroku, która może doprowadzać nawet do trwałej utraty widzenia. Gdy tylko zauważysz ból oka lub oczu, czy przekrwienie, albo zaburzenia ostrości widzenia, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty okulisty – ale nastaw się, że może konieczna będzie też konsultacja laryngologa, stomatologa, reumatologa, a nawet ginekologa.

Zapalenie błony naczyniowej jest trzecią przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Kubicka-Trząska z Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. – Częstotliwość jego powstawania waha się od 52 do 93 wypadków na 100 000 osób na rok. Zaburzenie to jest nie w Polsce zbyt późno rozpoznawane, co stosuje się z opóźnieniem rozpoczęcia leczenia – podkreśla ekspert. – Zapalenia błony naczyniowej stanowią duży problem medyczny, a także socjoekonomiczny, gdyż szczyt zachorowań przypada na wiek produkcyjny, między 20 a 40 rokiem życia. Narząd wzroku jest najważniejszym zmysłem człowieka. Dzięki oczom odbieramy aż 80% informacji płynących ze świata zewnętrznego. Dla pacjentów z zapaleniem błony naczyniowej oka znaczy to wyłączenie z życia – alarmuje dr hab. n. med. Agnieszka Kubicka-Trząska.

Zapalenie błony naczyniowej oka – co zatem jest błona naczyniowa?

Błona naczyniowa oka jest toż środkowa warstwa ściany gałki ocznej, która znajduje się między twardówką a siatkówką. W jej skład wchodzą:

tęczówka (kolor oczu), w centrum której znajduje się źrenica – średnica źrenicy zmienia się w współzależności od ilości światła, a także pod wpływem strachu. Zrąb tęczówki odgrywa funkcję w ciągach zapalnych.

ciało rzęskowe – winne jest za wyraźne widzenie z znajoma i z daleka, wytwarzanie cieczy wodnistej, czyli substancji wypełniającej przednią komorę oka, a jej odpływ. Ciecz wodnista odpowiada za napięcie gałki ocznej, bierze również wkład w odżywianiu soczewki i rogówki. Uszkodzenie ciała rzęskowego może skutkować nawet do zaniku gałki ocznej.

naczyniówka, która wyścieła twardówkę od wewnątrz. Zadaniem błony naczyniowej jest zaopatrywanie w tlen oraz odżywianie siatkówki.

Objawy zapalenia błony naczyniowej oka

1. mocne zaczerwienienie gałki ocznej

2. silny ból oka i okolic

3. światłowstręt

4. łzawienie

5. zaburzona ostrość widzenia

6. męty

Zapalenie błony naczyniowej oka – przewlekła dolegliwość oczy

Przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka (Uveitis, ZBNO) to zaburzenie o niejasnym pochodzeniu. Dzieli się je na stany zapalne o podłożu infekcyjnym oraz nieinfekcyjnym, czyli autoimmunologiczne zapalenia błony naczyniowej. Te ostatnie stanowią 70-90% wszystkich zapaleń błony naczyniowej w krajach rozwiniętych.

Elementami, które mogą spowodować chorobę, mogą jeszcze być uogólnione zaburzenia:

1. reumatoidalne zapalenie stawów

2. cukrzyca

3. sarkoidoza

4. choroby bakteryjne, jak np. gruźlica, kiła

5. zainfekowanie rozwijające się w pobliżu oczu, np. zapalenie zatok, choroby zębów

6. choroby odzwierzęce, pasożytnicze – np. toksoplazmoza, toksokaroza, kryptokokoza

7. dolegliwość Crohna

8. wrzodziejące zapalenie okrężnicy

9. łuszczyca

10.półpasiec

11.borelioza

12.urazy

13.uszkodzenia chemiczne

14.młodzieńcze zapalenie stawów

Elementy zwiększające ryzyko zapadnięcia na zapalenie błony naczyniowej:

1. zagraniczne podróże – ze względu na związek z obcą mikroflorą

2. jedzenie surowego mięsa (toksoplazmoza)

3. kontakt ze zwierzętami

4. narkotyki – stosowane dożylnie zwiększają ryzyko zakażeniem wirusem HIV, i ten z kolei może doprowadzić do grzybiczego zapalenia błony naczyniowej związanego z upośledzeniem odporności

5. nieodpowiedzialne życie seksualne – kiła lub HIV mogą być przyczyną choroby

Zapalenie błony naczyniowej oka – leczenie

Leczenie ZBNO jest sporym wyzwaniem ze względu na długi mechanizm diagnostyczny i terapeutyczny. Obecnie dostępne metody leczenia pozwalają jednak u części cierpiących na zmniejszenie choroby, a nawet cofnięcie jej skutków pod warunkiem odpowiednio wcześnie podjętego leczenia i regularnego monitorowania stanu pacjenta. Kuracja w zapaleniu błony naczyniowej uzależniona jest z stopnia zaawansowania choroby, jej procesie, typu, a także z tego, czy towarzyszy ona innej, podstawowej chorobie. Może się zdarzyć tak, że będzie ona wykonywana przez paru różnych specjalistów równocześnie – np. przez okulistę i nefrologa, przy czym, jeśli przyczyną zapalenia jest inna dolegliwość, leczenie okulistyczne będzie tylko zachowawcze. W zapaleniu błony naczyniowej często stosuje się maści i krople do oczu z kortyzonem lub dodatkowo z środkiem przeciwzapalnym. W zakażeniu bakteryjnym wykorzystuje się antybiotykoterapię, a wirusowym – środki przeciwwirusowe. Jeśli do zapalenia błony naczyniowej doprowadza zaćma, leczeniem że stanowić tylko operacja. Jednym z powikłań, które mogą się pojawić w następstwie zapalenia błony naczyniowej są zrosty między tęczówką a soczewką, prowadzące do utraty wzroku. By do nich nie dopuścić wykorzystuje się krople rozszerzające źrenice, a w trudniejszych zapaleniach tęczówki zastrzyki z kortyzonu pod spojówkę lub pastylki z kortyzonem. Tylko wysokie ilości tego środka mogą powstrzymać postępującą utratę wzroku.

 

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here