Zagrożenia związane ze skrajnym wcześniactwem

0
2028

Narodziny wcześniaka to zawsze niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia zarówno dziecka jak i matki. A im noworodek przyjdzie na świat wcześniej z tym większymi zagrożeniami dla jego zdrowia mamy do czynienia.

Kiedy mówimy o wcześniactwie mamy na myśli dziecko, które przyszło na świat między 22 a 37 tygodniem życia. Nie ma tu znaczenia waga dziecka. Wcześniakiem może być dziecko z wagą powyżej 3000g, jak i dziecko ważące niewiele ponad 1000g.

Oprócz wcześniactwa istnieje jeszcze takie pojęcie jak skrajne wcześniactwo. W takim przypadku mamy do czynienia nie tylko z bardzo małym dzieckiem, ale także z dzieckiem, które jest skrajnie niedojrzałe. Skrajny wcześniak to dziecko, którego nie tylko zdrowie, ale i życie jest zagrożone. O skrajnym wcześniactwie mówimy wówczas, kiedy niemowlę przyszło na świat nie później niż w 28 tygodniu życia, a jego waga nie przekracza 1000g. Tak wczesnymi narodzinami zawsze związane są medyczne zagrożenia.

Do głównych przyczyn przychodzenia na świat zaliczyć można m.in. zły stan zdrowia matki, różnego rodzaju infekcje, nadciśnienie, a nawet występujący u matki stres.

W przypadku przyjścia na świat skrajnego wcześniaka najważniejszy jest szybki wzrost jego wagi. To w zdecydowany sposób zwiększa jego szanse na przeżycie. Pozostają jednak inne problemy medyczne. To głównych takich problemów zaliczyć można niedojrzałość narządową. Dotyczy to zwłaszcza płuc. Skrajne wcześniaki mają ogromne problemy z niewydolnością oddechową. Ze względu na to, że płuca takich dzieci nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte konieczna jest ich intubacja i podłączenie do respiratora. Innym bardzo poważnym zagrożeniem w przypadku skrajnych noworodków jest także niebezpieczeństwo wylewu krwi do mózgu. Nie można także zapominać o wszelkiego rodzaju infekcjach. Każda z nich może zagrażać życiu dziecka.

Na szczęście od wielu już lat widać zdecydowany rozwój medycyny, w tym także rozwój w ratowaniu życia i leczeniu wcześniaków. Dzięki temu udaje się uratować coraz większą liczbę dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here