Zabawkowi bohaterowie w akcji

0
1551
Zabawkowi bohaterowie w akcji

W pokoju dziecka nie powinno zabraknąć oryginalnych zabawek nawiązujących do znanych mu bajek czy filmów. Dziecko może identyfikować się z wybranymi bohaterami i na nowo przeżywać ich przygody dzięki własnej wyobraźni. Choć w ofercie sklepów można znaleźć mnóstwo postaci wraz z całym wyposażeniem, nie każda zabawka tego typu nada się dla małego użytkownika. Wybór powinien być podyktowany jakością wykonania, trwałością, budową zabawki oraz innymi kryteriami ustalanymi indywidualnie.

Zabawki dla chłopca

Zabawkowymi bohaterami lubią bawić się głównie chłopcy – to oni chętnie sięgają po figurki żołnierzyków, kierowców czołgów, komiksowych superbohaterów i innych postaci znanych z ekranu czy kart książek. Upodobanie do takich zabawek pojawia się mniej więcej przy pierwszym zetknięciu z bajkami w telewizji lub w internecie, rzadziej – z dziecięcą książeczką. Stąd pierwszych ludzików do kolekcji malucha sprowadzają rodzice na podstawie znajomości lubianych przez niego audycji i programów. Często jest to np. Bob Budowniczy lub Strażak Sam – zabawki takie mogą być bardzo proste lub wręcz przeciwnie, mieć dużo różnych wbudowanych możliwości, dodatkowy sprzęt, ubrania na zmianę itd.

Im młodszy użytkownik, tym ostrożniej należy wybrać zabawkę, żeby nie narazić malucha na przypadkowe połknięcie jakiegoś elementu lub włożenie go sobie do ucha, czy nosa. Ważną kwestią jest również sposób malowania postaci. Farby powinny być trwałe i nietoksyczne, bo istnieje ryzyko, że dziecko włoży zabawkę do buzi, będzie próbowało ją gryźć i obśliniać. Nawet nietoksyczne farby nie są jednak usprawiedliwieniem dla rodziców – zawsze powinni czuwać nad maluchem podczas zabawy.

Dziewczynki i strażacy

Większość postaci z bajek dla dzieci, emitowanych w telewizji lub dostępnych jako osobne nagrania w internecie czy na płytach DVD, przemawia równie mocno do oglądających płci obojga. Dlatego smerfy, księżniczki, gadające samochodziki, Strażak Sam, zabawki z Toy Story i wiele innych mogą się tak samo spodobać i chłopcom, i dziewczynkom. Warto postawić na kreatywne zabawki, które zapewnią więcej radości z użytkowania. Dobrym pomysłem są zestawy z elementami, które można składać w dowolny sposób, jak również zestawy imitujące prawdziwe otoczenie – na przykład miejsce pracy – zabawkowych bohaterów. Nie dość, że taka zabawa lepiej rozwija wyobraźnię, to jednocześnie uczy wielu aspektów życia. Wdrożenie do codziennej zabawy dziecka elementu edukacyjnego, na przykład wskazaniu istotnej roli strażaków w codziennym życiu, jest świetnym przygotowaniem malucha do dalszej edukacji w przedszkolu i szkole.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here