Zabawa klockami – jak wpływa na rozwój naszego dziecka?

0
10282
Zabawa klockami

Nikt chyba nie wyobraża sobie dzieciństwa bez zabawy klockami. Doskonale stymuluje to rozwój naszego dziecka, jest to także świetna okazja do wspólnej zabawy z rodzicami, rodzeństwem lub znajomymi, przez co dziecko nabywa nowych doświadczeń i poznaje nowe obszary życia.

Czym jest zabawa klockami?

To podstawowa i spontaniczna forma aktywności dziecka, dzięki niej maluch rozwija i udoskonala większość procesów psychicznych, takich jak wrażenia zmysłowe, spostrzegawczość, pamięć, uwagę, wyobraźnię, myślenie, mowę, a także uczucia. Zabawa to doskonałe połączenie przyjemnego z pożytecznym, choć mało rodziców zdaje sobie sprawę, jak wiele może dać naszemu dziecku zabawa klockami.

Wielu naukowców we współpracy z pediatrami dowodzi, iż podczas bawienia się maluch dowiaduje się pierwszych informacji na temat świata, wzbogaca swoją wiedzę, uczy się wyrażania uczuć i pragnień, może dać wodze swojej wyobraźni, a także uczy się funkcjonowania w społeczeństwie i wyraża swobodnie swoje emocje.

Jedną z ważniejszych korzyści zabawy jest możliwość bycia aktywnym oraz ekspansywnym przez dziecko, a także praktykowanie i udoskonalanie znanych już sposobów myślenia oraz działania.

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobierać dzieciom zabawki. Podczas pierwszych trzech lat życia dziecko głównie zabaw manipulacyjnych, czyli układania, nakładania, wkładania, nie musi być to droga zabawka, wystarczy jakikolwiek przedmiot. Dzięki takim zabawom dziecko usprawnia swoją pracę palców, dłoni, mięśni oraz kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak klocki wpływają na rozwój dziecka?

Bawiąc się klockami dziecko rozwija swoją wyobraźnię, zabawka ta wspomaga także naukę matematyki oraz rozpoznawania kształtów czy kolorów. Ponadto dziecko ćwiczy swoją sprawność manualną oraz koordynację wzrokową, a także kreatywność.

Podczas zabawy klockami możemy zaobserwować kilka interesujących rzeczy:

  • Jaki dziecko ma charakter – spokojny i cierpliwy, czy też gwałtowny i wybuchowy.
  • Jeśli dziecku kilkakrotnie nie uda się pewna czynność i kontynuuje zabawę oznacza to, że jest ambitne. Jeśli jednak szybko się poddaje mamy informację, że nie radzi sobie z porażką i należy pomóc mu i naprowadzić na odpowiedni tor.
  • Patrząc na konstrukcje, które tworzy nasze dziecko z klocków możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat jego wyobraźni i pomysłowości.

Do 1 roku życia maluch będzie traktował klocki jak pozostałe zabawki, ściskając je, biorąc do buzi i rzucając nimi. Dlatego powinny być miękkie, przyjemne w dotyku i lekkie by nie powodować żadnego zagrożenia.

Między 1 a 2 rokiem życia dziecko rozumie już, do czego służą klocki i układa z nich podstawowe konstrukcje, takie jak wieże z dwóch klocków, czy walców. Półtoraroczne dziecko zbuduje nieco wyższą wieżę, a dwuletnie potrafi ustawiać je w szeregu. Klocki dla takiego malucha powinny być gładkie, najlepiej plastikowe lub drewniane i w wielu kolorach, które powinny być bardzo intensywne.

Do 3 roku życia dziecko buduje już bardziej zaawansowane konstrukcje, dlatego najlepiej sprawdzają się tu klocki LEGO z serii DUPLO, które umożliwiają budowanie nieco trudniejszych figur i wspomagają bardzo rozwój.

Przed 4 rokiem życia maluch radzi sobie z trudniejszymi rzeczami, najlepiej w tym okresie kupić dziecku klocki z obrazkami, które trzeba odpowiednio ułożyć, by stworzyły całość. Dziecko podpierając się widokiem obrazka na pudełku próbuje przełożyć to na rzeczywistość.

Po 4 roku życia zabawa klockami nabiera rozpędu. Dziecko buduje domy, maszyny, postaci, wszystko urozmaica. Tutaj też świetnie sprawdzą się klocki z literkami i cyferkami.

Jakie klocki do zabawy wybrać?

Przede wszystkim wybierzmy jak najbardziej kolorowe klocki – dzieci je uwielbiają, taka zabawka również lepiej zwraca uwagę i zachęca do zabawy. Istnieje kilka rodzajów klocków, z których każde mają swoje zalety.

Klocki plastikowe są przeznaczone dla młodszych dzieci, każdy z nich stanowi odrębną rzecz do zabawy. Często posiadają ruchome elementy, które wpływają na rozwój wyobraźni u dziecka i stymulują pracę rączek. Są wzbogacone o różne dodatkowe funkcje, na przykład można coś przycisnąć lub przekręcić. Cały zestaw takich klocków kosztuje około 40 złotych.

Drewniane klocki z kolei idealnie nadadzą się do tworzenia pierwszych poważnych konstrukcji, na przykład stawiania wieżyczek. Są zwykle łatwe do zburzenia, co często zdarza się dziecku podczas zabawy, ale przynajmniej będzie uczyło się cierpliwości. Mamy do wyboru klocki o różnych wielkościach i kształtach, ich wielką zaletą jest to, że są wykonane z naturalnego materiału. Duży zestaw kupimy za około 60 złotych.

Kolejnym rodzajem są klocki wciskane, czyli takie, które da się wrzucać do specjalnego miejsca. Najczęściej jest to kula lub domek, które posiadają otwory w określonych kształtach, w zależności od klocka. Dobrej jakości zestaw kupimy za około 50 złotych.

Rodziców nie trzeba nawet namawiać, by wprowadzili klocki do zabawek swojego dziecka. Są one nieodłącznym elementem dzieciństwa już od wielu pokoleń i słusznie – jest to bezpieczna i kreatywna zabawa, która wspaniale stymuluje rozwój naszego dziecka.

[Głosów:8    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here