Wózek dla bliźniaków – jaki kupić?

0
3841
Wózek dla bliźniaków

Kupno wózka dla jednego dziecka jest dla nas dużym wyzwaniem, a co dopiero dla bliźniąt. W takim przypadku musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii, o których nie trzeba myśleć przy wyborze pojedynczego wózka. Tutaj przede wszystkim liczy się funkcjonalność, na co więc koniecznie musimy zwrócić uwagę?

Mały wybór wózków dla bliźniaków

Sklepy dziecięce dają nam niezwykle szeroki wybór, lecz nie w kwestii wózków dla bliźniaków. Najczęściej mamy wystawione ze dwa modele, które są bardzo podstawową wersją i nie zachwycają ani wyglądem, ani funkcjonalnością. Zakup wózka przez internet to jednak nie to samo, co zakup na żywo, kiedy możemy dotknąć produktu, sprawdzić jego wagę i solidność wykonania.

Jakie siedzenie w wózku dla bliźniąt wybrać?

Jedne wózki są skonstruowane w ten sposób, że jedno dziecko siedzi za drugim, inne z kolei posiadają dwa miejsca obok siebie. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety.

Wózki gondolowe to pierwszy rodzaj odpowiedni dla dzieci zaraz po urodzeniu. Niektóre wózki dla bliźniąt posiadają oddzielne oparcia, gdy jedno dziecko chce spać, a drugie nie. Modele, w których dzieci znajdują się obok siebie okazują się dla większości rodziców zbyt ciasne po pewnym czasie.

Biorąc pod uwagę podłużne wózki dla bliźniaków dziecko znajdujące się z tyłu ma ograniczoną widoczność oraz często kopie w przednie siedzenie, co może powodować dyskomfort i rozdrażnienie u dziecka siedzącego z przodu.

Najlepszym rozwiązaniem są więc modele wózków dla bliźniąt, które dają nam możliwość zmiany położenia siedzisk: dzieci mogą siedzieć do siebie, tyłem, przodem oraz przodem do kierunku jazdy lub tyłem. Weźmy też pod uwagę regulowane podnóżki oraz zagłówki w takim wózku, gondolki muszą mieć miękkie dno.

Stabilność wózka dla bliźniaków – ważny element

To cecha, która szczególnie istotna jest gdy dzieci są starsze – dzieci wiercą się, zmieniają pozycję, a w przypadku kiedy jest ich dwoje łatwiej jest o wywrócenie się wózka. Stabilność przyda się również gdy przemieszczamy się po nierównych terenach. Taki wózek musi posiadać oczywiście pasy bezpieczeństwa oraz hamulec, najważniejsza jest jednak solidna i stabilna konstrukcja stelaża oraz podwozia wózka.

Co z kołami w wózku dla bliźniaków?

Do wyboru mamy trzy- lub czterokołowe modele, z kołami wykonanymi z pianki lub gumy. Warto zainwestować w model, który posiada skrętne przednie koła, dzięki czemu łatwiej będzie nam manewrować sporym wózkiem. Dobrze również zdecydować się na większe koła, by poradziły sobie ze sporym ciężarem na każdym terenie.

Istotny jest także rozstaw kół w konkretnych wózkach, by pasował do większości podjazdów, dzięki czemu poruszanie się po mieście nie sprawi nam problemów. Zarówno przednie jak i tylne koła muszą posiadać blokadę skrętu kół , by wózek poruszał się wyłącznie na wprost, a także hamulec.

Odpowiednia szerokość wózka dla bliźniąt

Także i w tej kwestii wózek dla bliźniąt znacznie się różni. Musimy jednak pamiętać, że przeciętna szerokość drzwi wynosi 80 centymetrów i należy wybrać taki model, który zmieści się w przejściach. Uwzględnijmy dodatkową szerokość wypustek przy kołach – około 2 centymetry, które nie są zazwyczaj uwzględniane w opisie producenta, przez co wózki są zbyt szerokie i stanowią duży problem w przemieszczaniu się. Pamiętajmy więc, aby wózek dla bliźniąt miał maksymalnie 79 centymetrów szerokości.

Dodatkowe informacje

Na spacer z bliźniakami warto wybierać się we dwójkę – sam wózek waży od 15 do 23 kilogramów, a do tego dochodzi ciężar nie jednego, a dwójki dzieci. W pewnych momentach jedna osoba nie będzie w stanie sobie poradzić, na przykład wnieść go po schodach czy wyciągnąć z autobusu.

Zwróćmy także uwagę na rączkę wózka – musi mieć możliwość dopasowania jej do wzrostu rodzica, a także przełożenia jej o 180 stopni. Tak funkcja jest przydatna wtedy, gdy siedzenia ułożone są zawsze tak samo.

Zadbajmy również o to, by wózek wygodnie się składał, sprawdźmy tę czynność już w sklepie. Niektóre modele wózków dla bliźniąt wymagają wcześniejszego zdjęcia kół lub wyjęcia siedzeń przed złożeniem, inne z kolei są tak duże po złożeniu, że nie zmieszczą się w większości bagażników.

By podnieść swoje bezpieczeństwo na drodze zamontujmy przy wózku światełka oraz taśmy odblaskowe, dzięki czemu będziemy bardziej widoczni. Musimy mieć również odpowiednio duży koszyk na akcesoria, dodatkowe kieszenie oraz schowki.

Ceny wózków dla bliźniąt są bardzo różnorodne. Najtańsze modele kosztują około 800 złotych, są to jednak wersje bardzo podstawowe, wykonane niekoniecznie z dobrej jakości materiałów. Musimy jednak myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie naszych dzieci, więc warto zdecydować się na lepszy wózek.

Są także modele, które kosztują 3000 a nawet 4000 złotych, jednak nie warto aż tyle inwestować. Z reguły są to wózki, gdzie płacimy głównie za markę, a posiadają te same funkcje i akcesoria, które mamy także w tańszych modelach.

Najbardziej opłaca się inwestować w wózki do 2000 złotych – wykonane są z dobrej jakości materiałów, wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria, powinny służyć nam przez kilka lat.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here