Woski Yankee Candle

0
5315
Woski Yankee Candle

Marka Yankee Candle wie, że węch to jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Odbierany przez niego zapach jest pierwszym sygnałem do odbierania bodźców za pomocą innych zmysłów. Najpierw czujemy zapach potrawy i na jego podstawie wiemy czy będzie nam smakowała, czy nie. Wybierając się na spacer nie będziemy podziwiać pięknych kwiatów, jeżeli obok będzie roztaczał się zapach gnijących śmieci. Wg badań człowiek reaguje na 10 tys. bodźców zapachowych, niektórzy twierdzą, że liczba ta jest znacznie wyższa.

Rola wosków zapachowych Yankee Candle

Zapach ma właściwości psychofizyczne, to znaczy, że może wpływać na nasz nastrój, zachowanie, podejmowane decyzje. Wiadomo, że pieczenie bułek lub kurczaków w supermarketach ma wywołać pod wpływem roztaczającego się zapachu uczucie głodu i skłonienie do dokonania zakupów. Podobne zabiegi marketingowe stosowane są w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.

Zapach wywołuje emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Przykładem mogą być szpitale. Intensywny zapach środków dezynfekujących, lekarstw zdecydowanie wywołuje nieprzyjemne skojarzenia, zwłaszcza wśród dzieci. Dodatkowo zapach ten zostaje zapamiętany i zawsze wywołuje emocje negatywne.

Odwrotnie jest w przypadku zapachu pieczonego ciasta, zawsze kojarzy się z domem, ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa i wywołuje pozytywne emocje.

Wpływ zapachu na nasze zdrowie i samopoczucie z powodzeniem wykorzystuje medycyna naturalna w aromaterapii.

Każdy dom pachnie inaczej i najczęściej jest to kompilacja różnych zapachów bez nuty dominującej. Niepowtarzalny aromat możemy nadać im używając kadzidełek, świec zapachowych lub coraz bardziej popularnych wosków zapachowych.

Dzięki różnym rodzajom zapachów możemy nie tylko wpływać na nasz nastrój, przywoływać miłe wspomnienia, ale także stymulować organizm. Zapach lawendy, bergamotki i drzewa sandałowego wpływa rozluźniająco, pozwala szybko odprężyć się po ciężkim dniu pracy. Zapach mięty, tymianku, rozmarynu ma właściwości odświeżający, dobrze wpływa na motywację do pracy. Aromat róży ma właściwości podnoszenia na duchu, nastraja optymistycznie.

Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Świece czy woski mogą mieć określony, jednorodny zapach naturalny, ale mogą być również efektem zmieszania wielu nut zapachowych.
Świece zapachowe już wiele lat temu zyskały uznanie konsumentów dostrzegających rolę zapachu. Mankamentem tego rozwiązania jest możliwość zakupienia świecy o nieodpowiednim zapachu. Niestety nie ma możliwości jego korekty. W przypadku wosku taka możliwość istnieje.

Czym są woski Yankee Candle

Olejki eteryczne i woski zapachowe wymagają odpowiednich kominków, przy czym te do olejków raczej nie nadają się do wosków ze względu na mały rozmiar miseczki. Jednak po pewnych modyfikacjach możemy je wykorzystać. Najlepsze są kominki ceramiczne, które pod wpływem temperatury zachowują neutralność zapachową, nie zakłócającą zapachu wosku.

Zasada działania kominka jest bardzo prosta. W jego wnętrzu umieszczamy bezzapachową świeczkę tea-light (takie małe wkłady w metalowej obudowie), to jej płomień będzie podgrzewał wosk i powodował jego stopniowe roztapianie. W miseczce umieszczamy woski Yankee Candle. Sprzedawany jest on w bardzo wygodnej formie małej tarty dopasowanej kształtem do miseczki. Wosk możemy położyć w całości, połamać lub rozkruszyć na całkiem drobniutkie okruszki. Zaletą tego wosku jest podatność na tego typu zabiegi. Kruszenie wosku ma tę zaletę, że możemy go stopniowo dokładać odświeżając w ten sposób zapach. W ten sposób możemy także łatwo łączyć woski o różnych zapachach i stworzyć ten własny, wyjątkowy.

Zgodnie z informacjami producenta zapach ulatnia się przez 8 h, ale czas ten możemy znacznie przedłużyć. Już 0,5-1 h podgrzewania wosku wystarczy, by pomieszczeniu rozchodził się ulubiony zapach. Ponownie kominek uruchamiamy po ulotnieniu się aromatu. Inny sposób to podgrzewanie tylko części wosku i jego odświeżanie przez dodawanie nowych kawałków.

Woski Yankee Candle możemy stosować kilkakrotnie, aż do całkowitego ulotnienia się olejków eterycznych. Po zgaszeniu świeczki możemy pozostawić go w miseczce do następnego razu lub wyjąć i zmienić na inny zapach. Zawsze jednak trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, by się nie poparzyć.

Zaletą wosków Yankee Candle jest niska cena (ok. 6 zł), wydajność i fakt, że roztaczają czysty zapach bez charakterystycznej woni parafiny. Aromat wosków jest wyraźny, ale nie na tyle intensywny, by wywoływać bóle głowy lub mdłości. Zapachy są naturalne, choć nie zawsze oddają nuty opisane przez producenta. Różne kolory wosku pozwalają na stworzenie ciekawych elementów dekoracyjnych.

Oczywiście najważniejszą kwestią są zapachy. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i ten własny, najbardziej ulubiony trzeba znaleźć na zasadzie prób i błędów. Można także eksperymentować z mieszaniem wosków o różnych zapachach.

Najpopularniejsze zapachy wosków Yankee Candle

• Icicles – zapach mroźnej zimy z nutami sosny i cynamonu (niebieski),
• Strawberry Buttercream – zapach truskawek z bitą śmietaną (biały),
• Sweet Apple – świeże jabłka prosto z ogrodu (czerwony),
• Serengeti Sunset – kwiat lotosu p;ołączony z bursztynem i cytrusami (bursztynowy),
• Pink Grapefruit – połączenie słodkiego i kwaśnego zapachu grejpfruta (różowy),
• Sycylian Lemon – dojrzała, rześka cytryna (żółty),
• A Childʼs Wish – wspomnienie kwiecistych łąk (zielony),
• Casiss – czarna porzeczka, bardzo rześki (czarny).

[Głosów:5    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułYankee Candle w Twoim domu
Następny artykułPlanujemy plac zabaw

Mama trójki dzieci w wieku 17, 14 i 12 lat. Sporą część swojego życia poświęciła wychowywaniu dzieci, a w wolnych chwilach chłodnie książki popularno-naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here