W sieci co jakiś czas pojawiają się informacje, zgodnie z którymi WiFi ma powodować raka, niekorzystnie wpływać na pracę serca, rozwój płodu, funkcjonowanie dzieci oraz dorosłych. Czy w czasach, w których bezprzewodowy internet jest dostępny praktycznie w każdym cywilizowanym zakątku świata, naprawdę mamy się czego obawiać? Czy WiFi jest szkodliwe dla zdrowia? Przedstawiamy kilka naukowych faktów i obalamy mity.
- Czy promieniowanie pola magnetycznego z routera może szkodzić?
Nie. Nie ma takiej możliwości, ponieważ tzw. elektrosmog, jaki wydzielają routery, jest w zbyt znikomej ilości, by mógł działać negatywnie na ludzki organizm. Jeśli pod uwagę weźmiemy WiFi a zdrowie, warto podkreślić, że tylko kilkuminutowa rozmowa przez smartfon wydziela o wiele więcej promieniowania aniżeli router, który działa przez rok. To chyba wystarczy, by potwierdzić zbyteczną zależność działania tego sprzętu na żywy organizm.
- Czy WiFi wpływa na nasze samopoczucie?
Doniesienia, zgodnie z którymi od routera ma boleć głowa, pojawiać się zawroty, mdłości czy wysypka na całym ciele, są całkowicie bezpodstawne. Unia Europejska już w 2013 roku wytyczyła normy, zgodnie z którymi szkodliwość pola elektromagnetycznego jest możliwa, ale dopiero wtedy, gdy promieniowanie przekroczy 3 kHz. Routery wydzielają go kilkaset razy mniej.
- WiFi a zdrowie dzieci
To fakt, że dzieci przyjmują nawet 60% więcej promieniowania elektromagnetycznego aniżeli dorośli. Trzeba jednak pamiętać, że takie pole nie jest wydzielane jedynie przez bezprzewodowy internet. Dokładnie takie samo promieniowanie wydzielane jest przez wspomniane już smartfony, ale także skanery, drukarki czy kuchenki mikrofalowe, czyli sprzęty domowego użytku.
- Badania naukowe a działania współczesnego świata
Chociaż żadne badania nie potwierdzają szkodliwości WiFi dla ludzkiego organizmu, to jednak wprowadzane są kolejne ograniczenia, jakie dotyczą korzystania z bezprzewodowego internetu. Okazuje się, że we Francji router nie może znajdować się w przedszkolach, do których uczęszczają dzieci poniżej 3 roku życia.
- Nadwrażliwość elektromagnetyczna – czy występuje?
Nie. Ból głowy czy złe samopoczucie, jakie ma się pojawiać w pobliżu routera to raczej efekt placebo aniżeli rzeczywisty stan. Mówi się, że taka nadwrażliwość wywołana jest medialnymi doniesieniami o szkodliwości WiFi, chociaż nikt nie jest tego w stanie potwierdzić. Dzisiaj można śmiało powiedzieć, że WiFi jest całkowicie bezpieczne.