Ciąża to czas bardzo dużych zmian w organizmie kobiety. Ma ogromny wpływ nie tylko na jej samopoczucie, ale również zdrowie. Wiele przyszłych mam, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży narzeka na opuchnięte i bolące stopy. Istnieje kilka sposobów na to, by zminimalizować niepożądane objawy.
Przyczyna powstawania opuchlizny i jej konsekwencje
Spuchnięte stopy są powodem nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie kobiety. Dzieje się tak dlatego, że przygotowuje się on do porodu, podczas którego mogłoby dojść do odwodnienia, gdyby nie wcześniej zgromadzone zapasy. Puchnięcie stóp nie zawsze związana jest z wystąpieniem jakiejś choroby, choć należy być czujnym. Opuchlizna powstaje również w wyniku zwiększonej ilości krwi w krwiobiegu, cukrzycy ciążowej oraz niedoczynności tarczycy. Badania powinny zweryfikować wystąpienie obrzęków, a odpowiednie leki zminimalizować je znacznym stopniu.
Jak zapobiec powstawaniu opuchlizny stóp?
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą na zmniejszenie występowania obrzęków bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym lub u specjalisty z dziedziny podologoii.
Skuteczne będzie wprowadzenie drobnych zmian do codziennego sposobu odżywiania, a więc picie odpowiedniej ilości wody niegazowanej. Umożliwi to sprawny przepływ krwi przez żyły. Należy pamiętać, że nie tylko ilość wypitej wody ma znaczenie, ale również sposób jej picia. Wypicie całej szklanki naraz nie da właściwych rezultatów. Wodę należy pić małymi łyczkami, ale regularnie przez cały dzień. Kolejną zmianą jest ograniczenie soli, która jest przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie i powstawania obrzęków.
Warto zacząć wykonywać ćwiczenia stopami, która poprawią przepływ krwi. Nie są one męczące i bezpiecznie może je wykonywać kobieta w ciąży. Wystarczy położyć się na macie, a stopy oprzeć o kanapę lub krzesło tak, by były wyżej niż reszta ciała.
Należy również zwrócić uwagę na to, czy przepływ krwi nie jest blokowany przez nieodpowiednią pozycję, a więc siedzenie z założona noga na nogę.
Jak likwidować opuchliznę stóp?
Najlepszą metodą jest stosowanie masaży. W tym celu można udać się albo do salonu kosmetycznego albo do specjalisty z dziedziny podologii. W zależności od stanu zdrowia stóp należy rozróżnić możliwości, jakie mogą dać obie specjalizacje. Kosmetolog zajmie się stopami zdrowymi, a więc bez odparzeń, pęknięć i innych zmian. Masaże będą miały na celu poprawę przepływu krwi i zmniejszenia opuchlizny.
Podolog skupi się również na zmianach powstających w wyniku opuchlizny, wyjaśnia podolog Katarzyna Sobolewska. Należą do nich nadmierna potliwość stóp, wrastające paznokcie, grzybice, nieprzyjemny zapach stóp, odciski i odparzenia. Obrzęki u kobiet w zaawansowanej ciąży często są na tyle duże, że mają problem z dopasowaniem odpowiedniego obuwia. Ciasne buty są przyczyna wyżej wymienionych zmian, które wymagają leczenia podologicznego. Podczas zabiegu lekarz zajmie się najpierw wyleczeniem przyczyny niepożądanych objawów, a następnie przejdzie do masażów, których celem jest zlikwidowanie powstawania obrzęków stóp.