Skurcze macicy – rodzaje skurczów macicy w ciąży

0
2871

Skurcze macicy są cechą fizjologiczną kobiety ciężarnej po 20 tygodniu ciąży. Rejestracja skurczów macicy w ciąży pozwala wykryć zaczynający się poród, a także zweryfikować stan płodu w badaniu kardiotokograficznym. Skurcz macicy powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzowodniowego.

Fizjologia skurczów macicy

Miarą aktywności macicy jest ilość występujących skurczów. Po przejściu wartości 2,66 kPa, skurcz jest wyczuwalny palpacyjnie i powoduje u kobiety ból.

Można rozpoznać dwa rodzaje skurczów ciążowych:

pierwszy spośród nich charakteryzuje się nieskoordynowanymi skurczami powodującymi wzrost ciśnienia o niewielkiej amplitudzie. Pojawiają się z dosyć wysoką częstotliwością po 20 tygodniu ciąży, swoistymi falami, więc ich nazwa − fale Alvareza.

drugi typ skurczów ciążowych wspomina już trochę skurcze porodowe. Z ową różnicą, że ich moc jest słabsza od skurczów porodowych oraz pojawiają się w większych odstępach czasu. Noszą nazwę skurczów Braxtona-Hicksa.

Na blisko trzy tygodnie przed porodem kobieta może rozpocząć śledzić u siebie nowe nieregularne skurcze. Potrafią one być połączone z obniżonym dnem macicy oraz jej dużymi przygotowaniami do mającego nastąpić porodu. Fizjologia tych skurczów przejawia się pobolewaniem w podbrzuszu. Są to skurcze obniżające, a ich zadaniem jest zwiększenie przebiegu optymalnego montowania się płodu. Kontynuację tego przebiegu przejmują skurcze przepowiadające. Po 38 tygodniu siła skurczów przepowiadających może stanowić dla kobiety odczuwalna w sposób dotkliwy. Powodem tego jest ciśnienie wewnątrzmaciczne przekraczające 6 kPa, które wywołuje ból.

Przeznaczenie skurczów macicy

ciążaCzęść kobiet radzi sobie w chwili nastąpienia tego typu skurczów intuicyjnie, ćwicząc oddychanie lub zmieniając dotychczasową pozycję. Zresztą to, że podczas zmiany pozycji odczuwalność skurczów maleje, różni je z skurczów porodowych, które z upływem czasu zwiększają się. U niektórych kobiet jednak, odczuwalność skurczów przepowiadających przekracza ich indywidualną odporność na ból. Jednak im bliżej porodu, tym częstotliwość skurczów rozwija się. Kończą się one skurczami wstawiającymi, w trakcie których u odpowiednio ułożonego płodu istnieje dobra możliwość wstawienia główki do przewodu rodnego. W trakcie nastąpienia skurczów macica wydaje się prosta i rozciąga się na krótki okres. Dolegliwości bólowe, które pojawiają się w trakcie powstawania skurczów, kobiety czują indywidualnie. Zdarza się, że ból promieniuje w strefy lędźwiowe, co niepokoi ciężarną. U części kobiet skurcze w ciąży są porównywane do bóli miesiączkowych czy wręcz nie są odczuwalne. Wszystko zależy od różnic osobistych i innej podatności na ostatniego rodzaju choroby. Radzenie sobie z uciskiem, podobnie jak radzenie sobie ze strachem jest potrzebną i właściwą umiejętnością, którą warto poznać, zwłaszcza przygotowując się do porodu. Mama natura wyposażyła kobietę w naturalną zdolność odpowiedzi w chwili, kiedy rozpoczyna się poród. Wystarczy, że wsłuchasz się w nasze ciało, zaufasz sobie samej i intuicyjnie podejmiesz działania, które ułatwią ci przejść pomyślnie przez wszelkie części porodu. Na końcu tej długiej drogi spotka cię to, na co czekałaś przez ostatnie dziewięć miesięcy – twoje dziecko.

Jak widziane są skurcze macicy w ciąży

W następnych dwóch trymestrach ciąży możesz czuć skurcze, które momentami są nieprzyjemne, niemniej, powinny być charakter ustępujący i małe nasilenie (w przeciwnych wypadkach zgłoś się do specjalisty). W drugim trymestrze bardzo rozpowszechnioną etiologią skurczów są tzw. uciski więzadła obłego, które przeszkadzają w strefach pachwin i części brzucha. Ból jest wtedy tępy lub silny, jednak nie wiąże się z niebezpieczeństwem. Czasami skurcze ciążowe potrafią być też połączone ze wzdęciami, zaparciem albo odbytym stosunkiem płciowym. Niemal do końca ciąży skurcze, które się pojawiają, są nieregularne i nierytmiczne – określamy je skurczami Braxtona Hicksa. Pod koniec ciąży stają się one liczniejsze, pojawiają się co 10-20 minut i wywołują niewielkie dolegliwości bólowe – są to tzw. skurcze przepowiadające.

Jak złagodzić skurcze macicy w ciąży?

Jeśli skurczowy ból macicy w ciąży jest delikatny, ale przecież powoduje u Ciebie dyskomfort, możesz sprawdzić kilka sposobów, żeby sobie z nim poradzić:

usiądź, połóż się lub zmień bieżącą pozycję,

weź gorącą kąpiel,

zrób kilka ćwiczeń relaksacyjnych,

wypełnij butelkę ciepłą wodą, następnie przykryj ją w ręcznik i dołóż do brzucha,

upewnij się, iż jesteś odpowiednio nawodniona.

Kiedy skurcze macicy w ciąży mogą znaczyć coś złego. Jeśli przerażają Cię dotkliwe skurcze macicy we wczesnej ciąży czy na jej następnych krokach uciski zaczynają Cię niepokoić – nie wahaj się i zgłoś się do specjalisty. Natychmiastowa pomoc lekarska jest niezbędna wówczas, gdy pojawia się mocny ból, który nie ustępuje,

skurcze chodzą w parze z dużym uciskiem podbrzusza,

odczuwasz skurcze w pochwie, zauważyłaś wydzielinę krwawienie, masz symptomy ze strony układu pokarmowego (np. wymioty, mdłości) oraz zawroty głowy,

skurczom asystuje ból ramienia i/lub szyi.

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here