Siatki centylowe i rozwój niemowląt – pierwsza wizyta dziecka w gabinecie lekarskim

0
1080
Siatki centylowe i rozwój niemowląt

Noworodki mają różne kształty i rozmiary, a do tego wszystkie rosną w swoim własnym tempie. Podczas wizyt pediatrycznych pielęgniarka lub lekarz wykreśla wzrost dziecka na siatce centylowej, aby upewnić się, że maluch prawidłowo się rozwija. Siatki centylowe mogą wyglądać zniechęcająco, jednak lekarz pomoże Ci zrozumieć to przydatne narzędzie i zinterpretować jego wyniki.

Czym są siatki centylowe i jak monitoruje się nimi rozwój niemowląt?

Siatki centylowe są ważnymi narzędziami używanymi przez lekarzy do sprawdzania ogólnego stanu zdrowia i rozwoju Twojego malucha. Tabele służą do oceny wzrostu dziecka w porównaniu z innymi dziećmi w tym samym wieku i tej samej płci oraz do sprawdzenia, jak Twoje dziecko rozwija się w czasie. Normy wzrostu są stosowane dla dzieci poniżej 24 miesiąca życia, aby sprawdzić:

  • Obwód głowy (wskazuje, jak rozwija się mózg Twojego dziecka).
  • Wagę do długości.
  • Długość do wieku.
  • Wagę do wieku.

Należy używać różnych wykresów dla chłopców i dziewcząt. Rozwój niemowląt w tym czasie jest szczególnie zależny od płci i predyspozycji biologicznych. Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie.

Kiedy i jak mierzy się noworodki?

Na pierwszej wizycie, w ciągu kilku dni od narodzin, w gabinecie pediatrycznym odbędzie się wasze pierwsze badanie. Noworodki podczas pierwszej wizyty mają sprawdzany wzrost, co jest rutynową częścią każdej kolejnej wizyty. Badania kontrolne noworodka będą odbywać się początkowo co kilka tygodni, a następnie co kilka miesięcy, aż Twoje dziecko skończy 1 rok życia. Lekarz poinformuje Cię, czy będziesz potrzebować częstszych wizyt i kiedy od danego momentu wizyty umawiać się na kolejną. Potraktuj lekarza swojego dziecka jako partnera i nie wahaj się zadawać pytań dotyczących rozwoju maluszka. Każda wizyta w gabinecie lekarskim to szansa na to, by dowiedzieć się czegoś nowego.

Jak mierzy się noworodka? Jak wygląda mierzenie noworodka w gabinecie lekarskim?

Obwód głowy mierzy się miękką taśmą mierniczą. Owija się ją wokół najszerszej części główki dziecka: od brwi, przechodząc przez uszy, aż do tyłu głowy. Pomiar długości wijącego się noworodka może być trudny, ale lekarze i pielęgniarki są w tym ekspertami. Lekarz położy dziecko na płaskim stole i wyprostuje jego nogi, aby uzyskać dokładny pomiar od czubka głowy do podeszew stóp. Jak mierzy się wagę dziecka? Zostaniesz poproszona o rozebranie dziecka, a Twój lekarz prawdopodobnie użyje wagi dziecięcej, aby uzyskać jak najdokładniejszy odczyt. Nie zapomnij o zabraniu chusteczki tetrowej, by zabezpieczyć dziecko przed zimnem wagi.

Jak czytać wykres i siatki centylowe wzrostu dziecka?

Twój lekarz będzie w stanie pomóc Ci zrozumieć wyniki Twojego dziecka podczas wizyty. Ważne jest, aby używać wykresów odpowiednich do płci dziecka — jeśli masz chłopca, wykresów chłopięcych i wykresów dziewczęcych, jeśli masz dziewczynę.

Jak mierzy się obwód głowy dziecka?

Obwód głowy mierzy się następująco: znajdź wiek swojego dziecka w miesiącach na górze tabeli. Tylko kilka miesięcy jest numerowanych, ale każdy miesiąc jest reprezentowany przez pionową linię. Znajdź obwód głowy dziecka po lewej stronie (wymiary podane są w calach i centymetrach). Podążaj za poziomymi i pionowymi liniami, aż się skrzyżują. W większości przypadków natrafisz na zakrzywioną linię na wykresie. Podążaj nią w prawo, aż się skończy, i w tym miejscu zobaczysz liczbę na białym tle, która wskazuje, w jakim percentylu znajduje się Twoje dziecko. Co oznacza wynik i precentyl? Jeśli natrafisz na wynik 50, oznacza to, że 50% innych noworodków ma mniejszą i 50% większą główkę od Twojego dziecka.

Jak mierzyć wagę do długości noworodka?

Znajdź długość dziecka w calach lub centymetrach na dole siatki. Następnie znajdź wagę swojego dziecka (w funtach lub kilogramach) po lewej stronie siatki. Idź zgodnie z poziomymi i pionowymi liniami tych dwóch pomiarów, aż przetną się na krzywej wzrostu. Podążaj za zakrzywioną linią do końca, aby dowiedzieć się, w którym percentylu znajduje się Twoje dziecko. Jeśli wynik wskazuje 30, oznacza to, że 70% dzieci o tej wadze jest dłuższa, a 30% dzieci jest krótsza.

Jak mierzyć długość do wieku niemowlaka?

Znajdź długość dziecka (w calach lub centymetrach) po lewej stronie siatki, a na dole wykresu znajdź wiek dziecka w miesiącach. Śledź te poziome i pionowe linie, aż przetną się na krzywej wzrostu. Podążaj wzdłuż tej krzywej do końca, gdzie zapisane są percentyle.

Jak zmierzyć na siatce centylowej odpowiednią wagę dla wieku dziecka?

Znajdź wagę swojego dziecka (funty lub kilogramy) po prawej stronie siatki, a następnie znajdź wiek dziecka w miesiącach u góry tabeli. Podążaj zgodnie z tymi poziomymi i pionowymi liniami, aż przetną się na zakrzywionej linii. Na końcu zakrzywionej linii znajduje się wynik wyrażony w percentylach.

Jak interpretować wyniki siatki centylowej?

Twój lekarz to najlepsza osoba, która wyjaśni Ci, jak rozwija się Twoje dziecko. Pamiętaj, że wykresy pokazują typowe wzorce wzrostu dla chłopców i dziewczynek, i istnieje szeroki zakres zdrowych wyników. Nie ma jednego idealnego wyniku. Jeśli coś Cię niepokoi możesz zawsze zadać pytanie pediatrze, dzięki temu rozwiejesz swoje obawy i będziesz spokojniejsza o rozwój dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here