Do zjeżdżania, do ciągnięcia po ubitym śniegu, uniwersalne – to najczęściej spotykany podział sanek dla dzieci. Znając przeznaczenie poszczególnych pojazdów, łatwiej dopasujesz konstrukcję do wieku i wzrostu pociechy.
POLECANE SANKI DLA DZIECI:
Gdy za oknem śnieg, czas na sanki. Aby twoje dziecko mogło radośnie przetrwać zimę, wybierz konstrukcję adekwatną do jego wieku, wzrostu i umiejętności. Poniżej znajdziesz rodzaje sanek oraz materiały, z których wytwarzane są zimowe pojazdy.
Podział sanek ze względu na ich przeznaczenie:
- sanki do ciągnięcia po ubitym śniegu,
- sanki do zjeżdżania,
- sanki uniwersalne.
Sanki do ciągnięcia po ubitym śniegu to produkty wyposażone:
– w oparcie na tylnej części siedzenia,
– w sznurek do ciągnięcia bądź drążek do pchania,
– w podparcie dla nóg na płozach.
Sanki do ciągnięcia powinny mieć spłaszczone płozy o szerokości: 2 – 3 cm (dzięki czemu nie będą się kołysać i wywracać). Najpopularniejsze modele to sanki wykonane z drewna.
Sanki do zjeżdżania powinny gwarantować dziecku bezpieczeństwo oraz szybką jazdę z górki. Konstrukcja sanek musi być wytrzymała i lekka, zaś płozy powinny przypominać rurki oraz tworzyć z przodu tzw. „baranie rogi”.
Sanki uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, to akcesoria przeznaczone zarówno do zjeżdżania, jak i ciągnięcia po śniegu. Elementy tej klasy powinny być lekkie (aby bez problemu wnieść je pod górkę) oraz posiadać płozy zakończone „baranimi rogami” (płaskie, ale nie za szerokie – do 3 cm).
Sanki dla najmłodszych dzieci
Możliwe warianty:
- sanki klasyczne, wykonane z drewna,
- sanki „rosnące” razem z dzieckiem,
- rowerki biegowe.
Sanki klasyczne, drewniane to modele cieszące się niesłabnącą popularnością. Konstrukcje tej klasy wyposażone są w niezbyt szerokie, płaskie płozy.
Sanki „rosnące” razem z dzieckiem to produkty wyposażone w kilka kluczowych elementów, tj. w specjalny fotelik bądź zabudowane oparcia i w prowadnicę o regulowanej długości. Gdy dziecko podrośnie, akcesoria można łatwo usunąć, zaś same sanki będą mu służyć przez wiele długich lat.
Rowerek biegowy to konstrukcja, którą bez problemu możesz zamienić w prawdziwy skuter śnieżny (zamiast koła, wystarczy zamontować nartę).
Sanki dla starszych dzieci / przedszkolaków
Rodzaje:
- nartosanki,
- pojazdy wykonane z tworzywa,
- sanki z płozami w kształcie rurek bądź tzw. „baranich rogów”.
Nartosanki to konstrukcje wyposażone w dwie lub trzy płozy w kształcie nart, sprawdzające się zarówno na pochyłym, jak i płaskim terenie.
Pojazdy wykonane z tworzywa to elementy niezwykle lekkie, uwielbiane przez większość dzieci. Przedszkolaki cenią sobie również ślizgacze (wyposażone w kierownicę i hamulce) oraz deski i talerze zjazdowe (czyli pojazdy pozbawione płóz, poruszające się we wszystkie strony).
Sanki z płozami w kształcie rurek bądź w kształcie tzw. „baranich rogów” to pojazdy niezwykle dynamiczne, dostosowane do jazdy po pochyłościach.
Jakie powinny być sanki dla dzieci?
Przede wszystkim:
- bezpieczne,
- solidnie wykonane,
- funkcjonalne,
- estetyczne,
- dopasowane do wieku dziecka.
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując sanki dla dziecka?
- po pierwsze, na materiał wykonania (przed podjęciem ostatecznej decyzji, upewnij się czy sanki wykonane zostały z wysokiej jakości tworzywa oraz czy posiadają odpowiednie certyfikaty),
- po drugie, na pasy bezpieczeństwa,
- po trzecie, na siedzisko (to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza, jeśli kupujesz sanki dla bardzo małego dziecka; zamiast siedziska może być mocno zabudowane oparcie),
- po czwarte, na hamulce (hamulce zwiększają bezpieczeństwo i pojawiają się zazwyczaj w plastikowych modelach),
- po piąte, na zaokrąglone kanty,
- po szóste, na kask (kask warto założyć w przypadku szybko jeżdżących pojazdów, takich jak: ślizgacze, nartosanki, deski i talerze zjazdowe).
Nietypowe sanki dla maluchów
Kilka przykładów:
- sanki dla bliźniąt,
- sanki przeznaczone dla chłopców,
- sanki tylko dla dziewczynek,
- sanki składane,
- sanki na resorach,
- sanki odrzutowe,
- sanki – pojazd.
Budowa sanek:
- oparcie,
- kierownica (alternatywą dla kierownicy są rączki mocowane po bokach, dostępne tylko w wybranych modelach),
- sznurek bądź drążek do kierowania sankami,
- hamulce,
- ocieplacz.
Nowoczesne sanki dla dzieci produkowane są z:
- drewna,
- plastiku,
- metalu.
1). Drewno.
Jeśli zamierzasz dokonać zakupu sanek drewnianych, zdecyduj się na wersję z drewna litego. Najbardziej wytrzymałe są modele bukowe i dębowe (czyli z drewna drzew liściastych), najmniej – sosnowe (tj. produkowane z drewna drzew iglastych). Pamiętaj, że drewno musi być lakierowane – dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, sanki będą odporne na niską temperaturę oraz liczne urazy mechaniczne. Co ważne, lakier powinien być wodoodporny.
2). Plastik.
Decydując się na sanki wykonane z plastiku, pamiętaj, że najlepiej sprawdzi się materiał o wysokiej gęstości. Talerze, deski oraz ślizgacze z tworzywa sztucznego, powinny mieć grube dno, które ochroni dziecko przed zimnem oraz urazami.
Ważna symbolika:
– najwyższa jakość plastiku: HDPE,
– średnia jakość plastiku: MDPE,
– najniższa jakość plastiku: LDPE.
3). Metal.
Sanki wykonane z metalu muszą być zarówno lekkie, jak i wytrzymałe. Istotne jest, aby pojazdy tej klasy cechowały się odpornością na korozję (warto zatem zdecydować się na sanki malowane elektrostatycznie).