Rozwój mowy dziecka – etapy rozwoju

0
7059
Rozwój mowy dziecka

Każdy rodzic doskonale pamięta moment, w którym jego dziecko wypowiedziało pierwsze słowa. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż mamy ogromny wpływ na rozwój mowy u malucha. Możemy ćwiczyć z nim na różne sposoby, dzięki czemu zacznie wysławiać się szybciej i chętniej.

Wspomagamy rozwój mowy u naszego malucha

Proces rozwoju mowy u dziecka zaczyna się już w brzuchu mamy, co więcej: w szóstym miesiącu ciąży dziecko odbiera już dźwięki z zewnątrz i w taki sposób przyswaja sobie cechy brzmieniowe języka, czyli akcent, intonację, rytm oraz ton. Dlatego tak wiele mówi się o rozmawianiu z dzieckiem jeszcze wtedy, gdy jest w brzuchu. Kiedy się rodzi, doskonale rozpoznaje głosy swoich rodziców, uspokaja się dzięki nim i czuje się bezpiecznie.

Etapy rozwoju mowy

Możemy podzielić go na 4 etapy:

  • Okres melodii – dziecko przechodzi go przez pierwszy rok życia, komunikuje się wtedy z otoczeniem za pomocą płaczu mówiąc, że czegoś mu brakuje. Po trzecim miesiącu życia dziecko zaczyna bawić się odgłosami takimi jak „gli”, „kli” czy „tli”. Później przechodzi do gaworzenia, który jest odruchem warunkowym – maluch świadomie wypowiada, a także powtarza dźwięki, zazwyczaj są to sylaby: „ma”, „ta”, „ba” oraz „da”, zdarza się wtedy, że powie „mamamama” lub „tatata”, nie rozumie jednak wypowiadanych przez siebie słów i jest to przypadkowe.
  • Okres wyrazu – czyli drugi rok życia dziecka, maluch rozumie już wiele słów oraz poleceń, choć sam nie potrafi jeszcze zbyt dużo powiedzieć. Obyty jest już z samogłoskami oraz spółgłoskami i z nich buduje pierwsze słowa. Zwróćmy uwagę, że dziecko często wypowiada wyłącznie pierwszą lub ostatnią sylabę wyrazu.
  • Okres zdania – następuje w trzecim roku życia dziecka, maluch zaczyna budować zdania, z początku składają się one wyłącznie z podmiotu oraz orzeczenia, potrafi także rozróżnić, choć niekoniecznie poprawnie wymówić głoski.
  • Okres swoistej mowy dziecięcej – trwa u dziecka w wieku przedszkolnym, podczas którego poznaje mnóstwo nowych słów, czy się budować konkretne zdania oraz opisywać różne rzeczy.

W jaki sposób wspomóc rozwój mowy u naszego dziecka?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż należy z dzieckiem jak najwięcej rozmawiać. Nie chodzi wyłącznie o uczenie zawzięcie konkretnych słów, bardziej o oswojenie się dziecka z mową. Dlatego też należy jak najwięcej do niego mówić i w żadnym wypadku nie zdrabniać – dziecko musi słyszeć prawidłowo wypowiadane zdania i słowa, by się z nimi oswoić. Wychowywanie dziecka przy telewizorze nie jest dobrym rozwiązaniem – maluch więcej ogląda niż słucha.

Jeśli więc chodzi o rozmowę, starajmy się opowiadać niemal wszystko, co dzieje się i znajduje wokół nas i dziecka, łącznie z wykonywaniem wszystkich czynności. Musimy mówić wyraźnie, dosyć głośno i w osobie pierwszej, na przykład nie „ a teraz przebiorę Cię w piżamkę”, tylko „ a teraz mama przebierze Cię w piżamkę”.

Musimy także bardzo dużo czytać naszemu dziecku, w ten sposób oswaja się również z językiem, dodatkowo oglądając kolorowe ilustracje. Możemy zacząć od rymowanek, a następnie przejść do opowiadań z obrazkami. Dziecko w ten sposób wzbogaci swoje słownictwo, warto zadawać mu pytania, prosić o opisywanie obrazka, w ten sposób zachęcimy je do mówienia.

Musimy też ćwiczyć buzię dziecka, ponieważ w trakcie mówienia pracują mięśnie twarzy, język, usta, wargi a nawet dziąsła. W tym celu wykonujmy różne zabawy, na przykład robienie dziwnych min przed lustrem, dmuchanie baniek mydlanych, lizanie lodów. Gdy dziecko wzmacnia mięśnie łatwiej będzie mu też mówić.

Tutaj należy też zwrócić uwagę na takie szczegóły jak sposób picia. Wielu rodziców nie może zdecydować się na przejście z butelki na kubek niekapek, co może spowolnić rozwój mowy u malucha. Tak samo ciągłe używanie smoczka – dziecko mając cały czas coś w buzi nie będzie chętne do nauki mówienia. Musimy więc myśleć przyszłościowo i wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania, by pomóc naszemu dziecku prawidłowo się rozwijać.

Pamiętajmy, że musimy uzbroić się w dużą cierpliwość i poświęcać jak najwięcej czasu naszemu maluchowi. Nagradzajmy każdą próbę nawiązania kontaktu werbalnego przez dziecko, może to być zwykły uśmiech i śmiech, jeśli maluch to zauważy chętniej będzie to powtarzał.

Musimy wymieniać z dzieckiem jak najwięcej zdań, nawet jeśli chodzi o zwykłe gaworzenie. Najlepiej wypowiedzieć się lub zadać pytanie i poczekać cierpliwie, aż maluch sam odpowie. Musi ono wiedzieć, że je słuchasz i pragniesz kontaktu werbalnego.

Nigdy nie wolno karać dziecka za złą wymowę. Wielu rodziców traci cierpliwość, gdy dziecko przez długi czas nie potrafi poprawnie wypowiedzieć konkretnego słowa. Złość nic dobrego nie przyniesie, wyłącznie strach i smutek odczuwalny przez dziecko. Jeśli maluch ma problem z jakimś wyrazem tylko cierpliwość może nam pomóc. Za każdym razem poprawiajmy dziecko mówiąc do niego głośno i wyraźnie, na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Nie fundujmy też dziecku dzieciństwa spędzonego w ciszy dla własnej wygody. Bezpośredni kontakt dziecka z rodzicami uszczęśliwia go, uwielbia słyszeć ich głos. W taki sposób będzie chętniej się rozwijało i uczyło nowych słów.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here