Rozszerzanie diety niemowlęcia – poznaj pomysły na mięsno-warzywne posiłki

0
3249
Rozszerzanie diety niemowlęcia – poznaj pomysły na mięsno-warzywne posiłki

W życiu niemowlęcia przychodzi czas na rozszerzanie diety – ten moment powinien nastąpić nie wcześniej niż w 17. i nie później niż 26. tygodniu życia dziecka. Kiedy przychodzi czas na pierwsze posiłki mięsno-warzywne w diecie maluszka?

Pierwsze kroki przy rozszerzaniu diety niemowlęcia

Specjaliści ds. żywienia zalecają rozpoczęcie rozszerzania diety niemowlęcia od warzyw. Na początek najlepiej sprawdzą się posiłki jednoskładnikowe o gładkiej konsystencji, takie jak przetarta marchewka czy brokuły. Stopniowe przyzwyczajanie maluszka do nowej konsystencji i smaków jest pomocne przy akceptacji przez niego nieznanych dotąd produktów. Dodatkowo umożliwia rodzicom i opiekunom dokładną obserwację reakcji maluszka na nowe produkty i reagowanie, gdy pojawią się niepokojące objawy. Jeśli pierwsze etapy rozszerzania diety macie już za sobą, czas na kolejne kroki.

Rozszerzanie diety niemowlęcia – kolejne kroki

Jeśli macie już za sobą pierwsze kroki z nowymi posiłkami przychodzi czas na dania wieloskładnikowe: zupki, obiadki i deserki. Dziecko, które zna smak warzyw, owoców czy kaszek  jest gotowe na posiłki mięsne i rybne. Wprowadzanie ich do jadłospisu malca to ważny etap, ponieważ mięso, drób i ryby to źródło pełnowartościowego białka i żelaza, którego nie jest w stanie dostarczyć posiłek warzywny czy  owocowy.

Jakie mięsa i ryby można wprowadzać do diety dziecka?

Delikatne mięso w małej ilości może pojawić się w menu maluszka nie wcześniej niż po 4. miesiącu życia. Wprowadzając mięso i ryby do menu warto łączyć je z warzywami czy produktami zbożowymi, aby jak najlepiej zbilansować posiłek dla swojej pociechy.

Podając dziecku posiłek z mięsem czy rybką należy zawsze zwracać uwagę na pochodzenie produktów użytych do przyrządzenia go. Ryby powinny pochodzić z certyfikowanych połów na otwartych akwenach, a mięso z hodowli od zaufanych dostawców. Zalecanymi mięsami w diecie niemowlęcia są: kurczak, indyk, królik, jagnięcina, cielęcina, wołowina. Spośród ryb możesz podawać dorsza czy tuńczyka. Danie z mięskiem powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka raz dziennie. Z czasem 1-2 posiłki mięsne w tygodniu możesz zastąpić rybką.

Jakie posiłki mięsno-warzywne będą najodpowiedniejsze?

Dla niemowląt idealnym posiłkiem są zupki, przeciery i obiadki. Możesz poddawać zupkę jarzynową z kurczakiem, rosołek cielęcy, pomidorową, krupnik, barszcz ukraiński, risotto z rybą i warzywami, makaron z mięskiem i pomidorami, potrawkę warzywną z królikiem oraz wiele innych smacznych kompozycji. Zadbaj o jakość produktów, które znajdą się w posiłku dla twojego dziecka.

O czym warto pamiętać przy rozszerzaniu diety niemowlęcia?

Organizm niemowlęcia i małego dziecka wciąż się rozwija, dlatego potrzebuje specjalnej żywności dostosowanej do wieku. Posiłki podawane maluszkowi powinny być jak najwyższej jakości. Wybierając żywność dla maluszka upewnij się, że jest ona bezpieczna i posiada wskazanie wiekowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here