W licznych reklamach telewizyjnych bardzo wiele słyszy się na temat luteiny i jej istotnego działania na organizm. Szczególnie zainteresowane tematyką działania i zastosowania luteiny powinny być kobiety, gdyż jest to związek niesamowicie istotny dla zajścia w ciążę i jej utrzymanie. Działanie luteiny należy rozgraniczyć. Działanie luteiny hormonalnej jest zupełnie inne od luteiny należącej do ksantofilów – postaramy się uzupełnić te informacje i wskazać na elementarne różnice.
Czym jest luteina?
Tutaj pojawia się problem. Jak było wyżej wspomniane, luteina to zarówno hormon płciowy oraz ksantofil, czyli naturalny barwnik. Skupmy się w pierwszej części na hormonalnej twarzy luteiny.
Luteina, czyli progesteron to podstawowy enzym mający znaczenie w cyklu miesięcznym kobiety. Przygotowuje on macicę na przyjęcie płodu, pobudza jajeczkowanie oraz pozwala utrzymać ciążę poprzez ograniczenie skurczów macicy i zmniejszenie reaktywności immunologicznej organizmu matki. Luteina jest również bardzo istotna dla rozwoju płodu, w szczególności dla produkcji hormonów warunkujących rozwój drugo i trzeciorzędowych cech płciowych.
W klasycznym ujęciu, luteina stosowana w diecie należy do szerokiej grupy barwników roślinnych. Jest ona ksantofilem, czyli żółtym barwnikiem szczególnie obficie znajdującym się w roślinach takich jak kapusta, brukselka oraz w żółtku jaja kurzego. Chemiczne wykazuje podobieństwo do karotenu. Jest więc spokrewniona mocno z witaminą A, co wskazuje już pośrednio na zalety luteiny.
Korzyści z suplementacji
Luteina w codziennej diecie może być dostarczana do organizmu poprzez wymienione wyżej pokarmy lub też za pomocą specjalnych suplementów. Podstawowe zalety luteiny to ochrona wzroku, szczególnie przed przemęczeniem oraz promieniowaniem UVA i UVB. Luteina wykazuje skuteczne działanie prewencyjne w takich schorzeniach, jak barwnikowe zwyrodnienie plamki (AMD) oraz innych chorobach dotykających siatkówkę.
Stosowanie luteiny polecane jest osobom dużo pracującym na komputerze oraz eksponowanym na znacznego natężenia promieniowanie słoneczne. Luteina w codziennej diecie powinna być dostarczana w sezonie letnim oraz w razie występowania jakichkolwiek problemów z widzeniem.
Najwygodniejszą formułą dostarczania luteiny, oprócz diety okazuje się zażywanie preparatów wielowitaminowych. Połączenie luteiny z witaminą A (retinolem) oraz witaminą E (tokoferolem) jest szczególnie polecane osobom opalającym się i korzystającym z solariów. Ponadto mieszanka ta idealnie sprawdzi się w przypadku problemów z wypadaniem włosów lub osłabieniem paznokci.
Inne zastosowanie luteiny
Luteina ma również powszechne zastosowanie przemysłowe. W produkcji spożywczej stosowana jest w różnych produktach, głównie jako barwnik. Podobnie stosowana jest do barwienia alkoholi. Również w rolnictwie i przemyśle paszowym chętnie stosuje się dobroczynny wpływ tego naturalnego barwnika.
Jak więc widać, luteina jest bardzo cennym składnikiem dietetycznym. Warto ją regularnie suplementować i spożywać pokarmy w nią bogate!