Rodzicu, dowiedz się, dlaczego nie powinno się rezygnować z kreatywnych zabaw dla dzieci

0
2343

Zapracowani rodzice bardzo często zapominają o tym, jak ważna jest dla ich pociech zabawa i wspólnie spędzony czas z najbliższą rodziną. A tymczasem kreatywne zabawy dla dzieci są niezwykle rozwijające i powinno się je praktykować na wielu etapach rozwoju, począwszy już od pierwszych miesięcy życia maleństwa. Takie zabawy mają korzystny wpływ nie tylko na dzieci, ale także na samych rodziców – dzięki temu mogą się oni odstresować, na chwilę zapomnieć o służbowych obowiązkach i ponownie cieszyć się z małych, niezauważalnych na co dzień rzeczy.

Jak kreatywne zabawy dla dzieci wpływają na ich rozwój?

Każda decyzja rodzica ma wpływ na rozwój ich pociechy, dlatego to od dorosłych zależy jak wykorzystają potencjał młodego członka rodziny i na jaką drogę go skierują. Doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu są liczne kreatywne zabawy dla dzieci, które wspomagają ich rozwój i z każdym rokiem uczą nowych rzeczy i sposobów zachowań (dowiedz się więcej na https://blog-juniorangin.pl/category/akademia-kreatywnego-rodzica/). Pomysłowa aktywność w dużej mierze wpływa bowiem na rozwijanie wyobraźni pociechy. W ten sposób maluchy uczą się też poznawać swoje możliwości i małymi krokami pokonywać zauważone granice. Czas spędzony z rodzicami i rówieśnikami to najlepsza okazja do nauki cierpliwości, współpracy i komunikacji z innymi oraz budowania z nimi trwałych i zróżnicowanych relacji. Aktywność fizyczna pomaga zaś wypracować siłę, równowagę i koordynację oraz planować poszczególne ruchy ciała.

Kilka pomysłów na kreatywne zabawy dla dzieci

Rodzice niekiedy rezygnują z kreatywnych zabaw dla dzieci, bo wydaje im się, że potrzeba do nich mnóstwa specjalnych akcesoriów, których może nie być w danym domu. Nic bardziej mylnego! Zaproponowanie dziecku twórczych zabaw wymaga jedynie naszej własnej kreatywności. Możemy bowiem wspólnie z nim:

  • odrysowywać cienie ulubionych zabawek,

  • tworzyć ludziki, zwierzątka i przedmioty z modeliny lub masy solnej,

  • samodzielnie zrobić tzw. gniotka (wystarczy balon, mąka ziemniaczana, butelka i mazak),

  • przygotować z tasiemek lub bibuły labirynt rodem z filmu szpiegowskiego,

  • zrobić zielnik z własnoręcznie zbieranych liści,

  • zmienić dom w pracownię malarską za sprawą sztalugi, brystolu i kolorowych farb,

  • wykonać rzeźby z szyszek, kasztanów i innych skarbów znalezionych na spacerach

  • lub przygotować dekoracje do domu na daną porę roku.

Takie zabawy nie tylko zapewnią dziecku rozwojową rozrywkę, ale też pomogą budować więzi rodzinne oraz nauczą wspólnego spędzania czasu ze wszystkimi domownikami, nawet tymi, którzy już dawno wyrośli z tego typu aktywności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here