Przytulanki dla najmłodszych – na co zwrócić uwagę wybierając pierwszego pluszaka?

0
2439
Przytulanki dla najmłodszych - na co zwrócić uwagę wybierając pierwszego pluszaka?

Zapewniają bezcenne poczucie bezpieczeństwa, czuwają nad spokojnym snem oraz towarzyszą maluchom każdego dnia podczas zabawy i spacerków. Przytulanki, bo o nich mowa, z całą pewnością zasługują na miano zabawek do zadań specjalnych. Jak jednak wybrać tę, która będzie odpowiednia dla naszej pociechy?

Według specjalistów maluchy najbardziej potrzebują ukochanej przytulanki od szóstego miesiąca do ukończenia szóstego roku życia. Nie jest to jednak regułą – jak wynika z badań, aż 35 procent dorosłych wciąż śpi z ulubionym misiem z dzieciństwa.

Jeśli chcemy więc, aby wybrana przez nas przytulanka przetrwała próbę czasu, koniecznie zwróćmy uwagę na jakość materiałów, z których maskotka została wykonana. Liczyć musimy się z tym, że dziecko testować będzie na ulubionym pluszaku nie tylko sprawność swoich małych rączek, ale również siłę dopiero co wyrzynających się ząbków.

Przytulanki pod lupą – na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy ponadto, że maskotka będzie miała bezpośredni kontakt z delikatną skórą malucha. Najlepiej sprawdzi się więc przytulanka, która uszyta została ręcznie, z całkowicie nowych, niepochodzących z recyklingu oraz nieuczulających materiałów. Upewnijmy się, czy na metce wybranej przez nas przytulanki znajduje się certyfikat CE, potwierdzający, że maskotka spełnia unijne wymogi dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Dodatkowo – przytulanka nie powinna posiadać żadnych małych, twardych elementów, które mogłyby odpaść podczas zabawy. Dzieci uwielbiają bowiem brać do buzi wszystko, co znajduje się w zasięgu ich małych rączek. Przy wyborze pierwszej przytulanki warto postawić więc na maskotki, których oczka i noski wyszywane są nićmi. Jeśli pluszak dla starszego szkraba będzie miał plastikowe oczka, koniecznie sprawdźmy, czy są one podwójnie zablokowane (tzw. safety eyes). Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że maluch w towarzystwie ukochanej przytulanki będzie w pełni bezpieczny.

Zapytajmy także, czy daną maskotkę można prać w pralce, a jeśli tak – w jakiej temperaturze. Informacja ta cenna będzie zwłaszcza w przypadku, gdy jesteśmy rodzicami małego alergika. Dowiedzmy się również, czy wypełnienie pluszaka szybko schnie. Dla malucha nieprzyjemne będzie bowiem każde, nawet chwilowe, rozstanie z przytulanką.

Dobrym pomysłem, coraz częściej stosowanym przez rodziców, jest kupno pluszaka w dwóch egzemplarzach. Gdy ukochana maskotka naszej pociechy będzie mieć „dublera”, łatwiej poradzimy sobie w sytuacji, gdy nieopatrznie zostawimy przytulankę u babci, w żłobku lub zgubimy podczas spacerku.

misie w przebraniu galeria bukowski
Źródło zdjęcia: Galeria Bukowski

Przytulanki dopasowane do wieku dziecka

W przypadku najmłodszych szkrabów – od urodzenia do pierwszego roku życia – najlepiej sprawdzą się leciutkie przytulanki w formie milutkiego, delikatnego w dotyku kocyka. Najlepiej wykonanego z materiałów o różnej, pobudzającej ciekawość malucha fakturze. W magicznej krainie Galerii Bukowski znajdziemy na przykład kocyki ozdobione uroczymi główkami zwierząt: misia, króliczka, kaczuszki lub liska. Takie kocyki-przytulanki są bardzo miękkie, nie posiadają żadnych twardych elementów i są dostosowane do malutkich rączek.

owieczki galeria bukowski
Źródło zdjęcia: Galeria Bukowski

Na przytulankę dla nieco starszego dziecka wybrać możemy natomiast mięciutkiego, nieposiadającego ruchomych stawów misia, pluszowego kotka, króliczka lub owieczkę. Wszystko zależy oczywiście od preferencji dziecka. Małe dziewczynki szczególnie uwielbiają pluszowe króliczki i kotki, a chłopcy klasyczne misie, pluszowe pieski czy jeżyki. Nieco starszemu dziecku warto pozwolić na samodzielny wybór ukochanego zwierzątka lub misia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle kosztuje prywatny żłobek?
Następny artykułCeny hurtowe warzyw i owoców

Mama trójki dzieci w wieku 17, 14 i 12 lat. Sporą część swojego życia poświęciła wychowywaniu dzieci, a w wolnych chwilach chłodnie książki popularno-naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here