Pościel dla alergika

0
2075
pościel dla alergika

Roztocze kurzu domowego to sam z ponad 30 tysięcy gatunków roztoczy. Te mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, będące w środowisku człowieka, odżywiają się naszym martwym naskórkiem. Lubią występować w miejscu ciepłym oraz wilgotnym, oraz tam, gdzie jest wiele pożywienia… Nic zatem dziwnego, iż na naszą bazę centralną wybierają miejsca, w jakich szybko im się gromadzić oraz nie ciężko je wykurzyć.

Co się kryje w pościeli?

Materace, kołdry oraz poduszki, a również materiałowe kanapy, zasłony oraz tkaniny, to dobre siedliska roztoczy. Analizowania pokazują, iż w każdym łóżku znajduje się ich średnio blisko 1,5 mln. Dla mężczyznę toż nie pajęczaki są groźne, ale ich odchody, jakie potrafią być silnie alergizujący czynnik, wywołujący kaszel, duszności, reakcje krzyżowe, i nawet zagrażające życiu ataki astmy. Żeby czuć się bezpiecznie we swej sypialni, dobrze jest zatem świadomie podejść do niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą obecność roztoczy oraz pomyśleć o pościeli, jaka umożliwi nam dobry oraz spokojny sen.

Pościel syntetyczna

pościel dla alergikaNa półkach sklepowych aż roi się od kołder oraz poduszek pod szyldem „antyalergiczne”. Część z nich to pościel z materiałów syntetycznych, jaka – przede każdym ze powodu na przystępność cenową – zajmuje się największą popularnością. Ich niska cena nie zawsze musi oznaczać złą jakość. Żeby natomiast dokonać właściwego wyboru oraz sięgnąć po prawdziwie antyalergiczną pościel, trzeba odpowiednio nauczyć się z stronami interesującego nas modelu. Przede wszystkim, należy pamiętać, iż wykonana ze sztucznych włókien kołdra nie pozwala naszemu ciału oddychać tak łatwo jak pościel z produktów naturalnych. W wypadku pościeli syntetycznej, należy zatem myśleć o jej mocnym oraz częstym praniu. A to dokładnie w temperaturze ponad 60˚C. Mamy wtedy stuprocentową gwarancję, iż pozbywamy się z niej roztoczy, ponieważ nasi mali wrogowie giną przy 55˚C. Przy zakupie istotne jest zatem sprawdzenie informacji znajdującej się na metce wybranej pościeli odnośnie zaleceń prania. Istotna będzie tutaj również jakość wypełnienia, z którego wykonana jest pościel. Jej częste pranie potrzebuje, żeby były toż produkty najwyższej jakości, jakie nie ulegną zniszczeniu oraz dadzą nam zajmować się kołdrą czy poduszką przez lata. Poza pościelą, jakiej antyalergiczność polega przede wszystkim na częstym praniu, dostępne są kołdry, których syntetyczne wypełnienie jest nasączane specjalnymi substancjami zabijającymi roztocze. Należałoby upewnić się, czy substancje te są mocno połączone z włóknem wypełnienia (tak aby nie wypłukiwały się w trakcie prania). Gdy decydujemy się natomiast na zakup pościeli nienasączanej, i zależy nam na dodatkowej ochronie, możemy spryskać pościel środkiem na roztocza (np. marki Allergoff), jaki przez kolejne miesiące będzie efektywnie bronił naszą kołdrę, poduszkę czy materac przed nieproszonymi gośćmi. Można również zdecydować się na specjalne pokrowce antyroztoczowe, jakie są nieprzepuszczalną barierę dla tychże młodych żyjątek.

Pościel puchowa

Puch wzbudza niechęć oraz zajmuje się złą sławą, jak mogący wywołać reakcję alergiczną. Nie istnieje toż do końca prawda. Pióra są naturalnie wykonane z keratyny, więc składnika, z jakiego wykonane są również ludzkie włosy czy paznokcie – w formie pierwotnej a nie jest w nich niczego, co mogłoby nas uczulać. Istotą problemu z uczuleniem „na puch” nie jest zatem sam puch, tylko substancje, jakie absorbuje bądź jakie wiążą się do niego. I nie wiążą się chętnie. Tak jest w wypadku roztoczy, jakie wprost uwielbiają stroić się w ptasie piórka. Nie mówi to natomiast, iż należy definitywnie zrezygnować z kołder puchowych. Wręcz przeciwnie. Na targu są dostępne kołdry puchowe z wypełnieniem poddawanym wielokrotnemu oczyszczaniu, i potem zamykanym w przyjemny dla skóry, niezwykle gęsto tkany materiał. Włókna tejże tkaniny są tak ciasno splecione, iż nie przepuszcza ona niczego, poza powietrzem. W takim wypadku ani roztocza, ani ich odchody nie mają możliwości dostać się do środka. Należałoby tu natomiast zwrócić atencję na sposób szycia takiej pościeli – będzie ona efektywna, gdy tkanina nie została w żaden sposób naruszona. Na przykład pościel puchowa marki Allerguard nie jest szyta tradycyjnymi metodami, a zgrzewana w temperaturze 140˚C, co zapewnia jej integralność oraz jest nieprzekraczalną barierę dla roztoczy czy alergenów z nich pochodzących. Nie stanowi zatem niezbędne pranie jej z taką częstotliwością, jak pościeli syntetycznej. Niestety, gdy decydujemy się na zakup wysokiej jakości pościeli puchowej, musimy zawierać się ze wielkim wydatkiem. Jest toż przecież inwestycja na lata.

Pościel z jedwabnym wypełnieniem

Dobrą opcją w konfrontacji z roztoczami jest też kołdra z wypełnieniem jedwabnym. Jedwab to samo z najmniejszych oraz najdelikatniejszych włókien będących w przyrodzie. Należałoby zaznaczyć, iż uprawy jedwabiu są prowadzone w sposób ekologiczny, ponieważ jako roślina, jest on niezwykle wyczulony na całą ingerencję chemiczną. Także jedwab jest włóknem hipoalergicznym oraz nie powoduje odpowiedzi uczuleniowych, nie gromadzi roztoczy dzięki właściwościom antystatycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here