Popękane naczynka – jak sobie z nimi poradzić

0
3423
pękające naczynka

Pękające naczynka to fakt przede wszystkim natury estetycznej, z którym często muszą zmagać się kobiety. Pajączki, jak często są nazywane, nie są ładne, ale na szczęście nie stanowią żadnego zagrożenia dla swego zdrowia.

Kilka słów o skórze naczyniowej

Popękane naczynka na policzkach, szyi i dekolcie są kluczowe dla tzw. skóry naczyniowej. Cechuje się ona rumieniem, któremu towarzyszyć może uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry. Bardzo ważne dla cery naczyniowej są stale rozszerzone i przeświecające przez naskórek naczynia włosowate, tzw. teleangiektazje. Problem ten jest częstszy u osób ze względu na działanie estrogenów, które działają rozluźniająco na mięśnie naczyń krwionośnych, przez co są one bardziej łatwe do poszerzania.

Jak zapobiec pękaniu naczynek? Jeśli masz tendencję do tego typie zmian, unikaj czynników wywołujących rumień, czyli:

– alkoholu,
– niektórych produktów spożywczych, np. zawierających glutaminian sodu (sprawdzaj skład gotowych dań, zup, sosów i unikaj chińskich restauracji), tyraminę czy histaminę (znajduje się m.in. w tuńczyku, makreli, łososiu oraz serach pleśniowych),
– ekspozycji na promieniowanie UV (kremy z filtrem są obowiązkowe!),
– gorących kąpieli i sauny,
– ekspozycji na wiatr i mróz bez odpowiedniej ochrony,
– silnego stresu,
– kosmetyków, które działają drażniąco na Twoją skórę.

W przypadku rozwiniętych zmian na skórze warto poradzić się dermatologa w postaci ich usunięcia. Pęknięte naczynko na twarzy można zamknąć np. za pomocą elektrolizy lub zabiegu laserem. Konieczna jest jeszcze odpowiednia pielęgnacja cery. Składnikami, których warto poszukiwać w kosmetykach, są witaminy i inne związki o wartościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających i uszczelniających naczynia krwionośne, np. witamina C, K, PP, E, bisabolol, rutyna, alantoina, zielona herbata, ekstrakt z aloesu, ekstrakt z opuncji figowej oraz arniki górskiej.(1)

Pękanie naczynek może dotknąć każdego

Kobiety są bardziej narażone na pękanie naczynek ze względu na zmiany hormonalne, jakie są w ich organizmie, jednak mężczyźni także borykają z tym problemem. Pękanie naczynek może dotyczyć różnych partii ciała, czasami problem dotyczy tylko jednego obszaru twarzy, a czasami większych powierzchni, na przykład całych nóg. Niektóre osoby mają genetycznie słabe naczynka, więc pękają one u nich z łatwością. Nie znaczy to jednak, że tylko obciążone genetycznie osoby są narażone na tematy z naczynkami – mogą one dotykać każdego, gdyż przyczyny są naprawdę różnorodne.

Pękające naczynka w ciąży

Ciężarne kobiety bardzo często dostrzegają problemy z pękającymi naczynkami. Czym jest to zrobione? Zazwyczaj naczynka pojawiają się na nogach a wtedy mogą oznaczać, że musza jest po prostu zbyt duża. Szybki przyrost wagi odbija się nie tylko na wyglądzie skóry, a i na wytrzymałości naczynek, które mogą po prostu pękać. Takie naczynka zazwyczaj po ciąży i po zrzuceniu wagi znikają, jednak potrzeba im na to tak dużo czasu. Pękanie naczynek w ciąży jest jednak częściej spowodowane hormonami. Problem może pojawić się a w stanie dojrzewania, jak i podczas menopauzy i to rzeczywiście jest czas, kiedy można spodziewać się popękanych naczynek

pękające naczynkaCzego unikać w diecie?

Pękające naczynka mogą być również zwalczane przy pomocy odpowiedniej diety i trybu życia, który minimalizuje ich pojawianie się. Przede wszystkim należy unikać jedzenia bardzo gorących dań oraz ostrych potraw, które tylko wzmagają pękanie naczynek. Jeżeli chcesz zachować młody i piękny wygląd, lepiej będzie, jeżeli zrezygnujesz z papryczek dodawanych do posiłków. Warto do diety wprowadzić dużą ilość cytrusów, ponieważ wzmacniają one ścianki naczynek krwionośnych i sprawiają, że stają się one bardziej odporne na spontaniczne pękanie.

Pękające naczynka a warunki atmosferyczne

Niekorzystne warunki atmosferyczne wspomagają pękanie naczynek krwionośnych. Należy unikać opalania, i na zewnątrz warto zawsze nosić długie rękawy lub nakładać dobry krem z filtrem. Dzięki temu można uniknąć pojawienia się pajączków na całym ciele. Podczas upałów należy chronić się przed słońcem, a kiedy temperatura jest wysoka, warto zrezygnować z aktywności fizycznej. Podczas mrozów także może nastąpić pękanie naczynek krwionośnych, szczególnie na twarzy, która przez większość czasu pozostaje odkryta. Doskonałym sposobem na zapobieganie temu, jest po prostu nakładanie kremów ochronnych. W ich składzie powinna spotykać się wazelina, która zabezpieczy cerę i zmniejszy ryzyko pękania naczynek. Pękające naczynka w razie potrzeb można usunąć u dermatologa. Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się ich jest zabieg laserowy, który działa wręcz natychmiastowo a nie pozostawia po sobie żadnych blizn.

Jak prosty jest trądzik różowaty?

Wedle badań przeprowadzonych w Szwecji, trądzik różowaty dotyka 10% społeczności. Najczęściej chorują osoby między 30. a 60. rokiem życia. Do pierwszych symptomów należą: napadowe czerwienienie się skóry twarzy, utrwalony rumień oraz obecność grudek, krostek i guzków na skórze.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here