Pierwsze wyjście do przedszkola

0
2458

Pierwsze dni w przedszkolu potrafią być bardzo stresujące dla małego dziecka. Oderwanie od rodziców, obcy ludzie (opiekunki/opiekunowie) oraz dużo nowych twarzy z początku jest w stanie skutecznie onieśmielić najmłodszego członka rodziny. W pierwszym wyjściu trzeba mu pomóc.

Czy samo tłumaczenie wystarczy?

Rozmowa z dzieckiem jest jak najbardziej potrzebna, jednak nie zawsze wystarcza. Rodzice z reguły starają się przekonać dziecko stosując dużą liczbę racjonalnych argumentów. Ta taktyka nie zawsze się sprawdza. Dziecko zwyczajnie boi się niektórych nowych sytuacji. W domu czy mieszkaniu zawsze są rodzice, ulubione przedmioty – mówiąc krótko znajoma przestrzeń, gdzie maluch ma „przewagę własnego boiska”. Jednak przedszkole zmienia postać rzeczy. Po paru dniach dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, nawiąże nowe znajomości i zakotwiczy się w nowej rzeczywistości. Pierwsze dni jednak do łatwych należeć nie będę. Warto spróbować sprawić by nowa przestrzeń była mniej „groźna”. Jednym z rozwiązań jest zabieranie ze sobą ulubionej zabawki – jest to dla malucha dobry punkt wyjścia do przełamywania pierwszy lodów i nawiązywania nowych znajomości. Jednak najważniejsze jest to, że posiada on ze sobą część domu – przestrzeni, w której czuje się bezpiecznie, która jest jego.

Z zabawkami może jednak być problem. Wiele przedszkoli wprowadza regułę, że własną zabawkę można przynieść jedynie raz w tygodniu. Pójście na ustępstwa dla jednego dziecka wiążą się z pytaniami ze strony innych dzieci i ich rodziców, a to powoduje niepotrzebne tarcia. Jednak są rozwiązania, wobec których można łatwo porozumieć się z personelem w przedszkolu. Leżakowanie dalej stanowi element codzienności przedszkolaka. Może to być idealny sposób by osłodzić mu pobyt w nowym miejscu – pościel lub śpiworek dla przedszkolaka są tutaj świetnym rozwiązaniem.

Przed pierwszym wybraniem się do przedszkola warto zainwestować w śpiworek do spania, by maluch przez kilka tygodni pospał w nim w domu, a następnie pozwolić mu zabrać go ze sobą do przedszkola. Dzięki temu maluch będzie posiadał ze sobą znajomy element z domu i nie wdawał się w zbędne „zabawkowe” konflikty. Jednak do śpiworka trzeba dziecko zachęcić.  Ciekawym rozwiązaniem, które warto jest wziąć pod uwagę jest śpiworek dla przedszkolaka. Tego rodzaju produkt jest w stanie szybko ocieplić perspektywę wyjścia w nieznane dla malucha, a on sam może być bardziej podatny na argumenty, gdy powie mu się, że będzie mógł zabrać do nowego miejsca swój śpiworek. Dzięki takim produktom jak np. śpiworek dla przedszkolaka małpka Fifi przekonanie dziecka o istotności codziennego wychodzenia do przedszkola jest dla rodzica znacznie łatwiejsze.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here