Nosidełka i chusty do noszenia dzieci, czyli jak ważne jest noszenie dziecka dla jego rozwoju

0
3845
Nosidełka i chusty do noszenia dzieci

Noszenie dziecka po pewnym czasie daje się we znaki każdej mamie. Warto zapoznać się z chustami i nosidłami, które staja się coraz bardziej popularne. Są to rozwiązania stosowane zamiast wózka podczas spacerów. Musimy jednak pamiętać, by sposób noszenia dziecka był dla niego komfortowy i aby było mu wygodnie.

Chusta do noszenia dziecka

Jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie, na rynku możemy znaleźć ich wiele rodzajów:

 • elastyczne,
 • kółkowe,
 • wiązane długie,
 • wiązane krótkie,

Największą zaletą chust jest równomierne rozłożenie ciężaru dziecka na oba ramiona rodzica, dzięki nim matka z łatwością może nakarmić malucha piersią.

Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które jeszcze nie potrafią siedzieć. Na początek dobrze jest zdecydować się na chustę wiązaną, która posiada określony rozmiar, musimy go dopasować do postury osoby noszącej oraz dziecka.

Chusty kółkowe z kolei nadają się dla dzieci, które potrafią już siedzieć, przydadzą się szczególnie do noszenia malucha na biodrze. Są to chusty zaciskające się w konkretnych miejscach za pomocą dwóch specjalnych kółek, które znajdują się na jednym końcu chusty. Dzięki temu możemy zmienić jej rozmiar i nosić dziecko w trzech różnych pozycjach – nie tylko na biodrze, ale również z przodu oraz na plecach.

Bardzo ważne jest, by umiejętnie zawiązać chustę – tylko w takim wypadku zapewnimy dziecku oraz sobie pełen komfort oraz bezpieczeństwo. Prawidłowo zawiązana chusta podtrzyma głowę malucha i schowa jego rączki do środka. Jeśli dziecko potrafi już siedzieć i samo trzyma główkę możemy pozostawić rączki na zewnątrz.

Chusty tak zwane „kieszonki” są zszyte na stałe, nie posiadają regulacji obwodu, musimy więc odpowiednio je dopasować jeszcze przed zakupem do swoich potrzeb.

Cena takiej chusty zależna jest przede wszystkim od marki, ale również materiału, z którego jest wykonana. Możemy za nie zapłacić od około 70 do 400 złotych.

Noszenie dziecka w chuście niesie z sobą wiele korzyści:

 • Dziecko staje się wtedy integralną częścią codziennego życia i czynności, kształtuje się między Wami poczucie bliskości.
 • Daje maluchowi poczuci bezpieczeństwa – wie, że jest przy mamie lub tacie i nie stanie mu się żadna krzywda.
 • Maluchowi jest wygodnie, a rodzic ma lepszy kontakt z dzieckiem.
 • Możemy dyskretnie nakarmić dziecko piersią nawet w pozycji stojącej.
 • Dzięki chuście możemy wykonywać inne czynności jednocześnie mając malucha przy sobie.
 • Dziecko ma zapewnione idealne warunki do nauki nowych rzeczy – w chuście jest spokojne i uważne, czyli osiąga stan idealny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.
 • Noszony w chuście maluch mniej płacze i lepiej śpi, ponieważ nie pobudzają się hormony związane ze stresem.

Nosidełko dla dziecka

Służy do tego samego celu – noszenia dziecka, jednak nieco się różni. Kiedy kupujemy nosidełko pamiętajmy, że dziecko musi pozostać przodem do nas, nie wolno ustawiać go tyłem do naszej klatki piersiowej, ponieważ maluch będzie znajdował się w nieodpowiedniej pozycji. Gdy dziecko jest w nosidle zwrócone w stronę rodzica ma właściwe ułożone nóżki oraz biodra.

Nosidła mogą być tradycyjne, które przeznaczone są dla dzieci ważących od 7 do 20 kilogramów, dziecko możemy wtedy nosić z przodu lub z tyłu. Są niezwykle łatwe w użyciu, posiadają szerokie siedzisko, które umożliwia dziecku przyjęcie naturalnej pozycji fizjologicznej żabki.

W ten sposób stawy biodrowe u malucha rozwijają się prawidłowo, a nieusztywniony panel gwarantuje dziecku naturalnie zaokrąglone plecki. Niektóre modele posiadają także specjalne kapturki, które służą do podtrzymania główki dziecka podczas snu, osłonią go także przed słońcem czy wiatrem.

Istnieje również drugi rodzaj nosidełka, mianowicie z wkładką dla niemowlaka, który posiada następujące cechy

 • Dzięki nim możemy nosić dziecko w nosidełku już od pierwszych miesięcy życia.
 • Są one przeznaczone dla niemowląt od 3,5 kilograma.
 • Również zapewnia dziecku naturalną pozycję żabki oraz lekko zaokrąglone plecki.
 • Wkładka jest tak skonstruowana, aby główka była przytulona do opiekuna.
 • W ten sposób umacniamy swój kontakt z dzieckiem i zapewniamy mu pełną ochronę oraz ciepło.

Musimy jednak upewnić się, że takie nosidełko spełnia wszelkie normy i posiada odpowiednie certyfikaty, które umożliwiają noszenie w nim niemowląt.

Ceny nosidełek są bardzo różne, możemy kupić je za kilkadziesiąt złotych, nie oczekując w zamian dobrej jakości. Pamiętajmy jednak, że liczy się komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka, dlatego lepiej nie oszczędzać. Dobrej jakości nosidełko kosztuje około 150 złotych.

Wielu rodziców martwi się, że maluch może się przegrzać lub zmarznąć, będąc w chuście lub nosidełku. Jednak nie ma się o co martwić – wystarczy latem ubrać dziecko niecko lżej, chusta oraz nosidło tworzą dodatkową warstwę. Zimą natomiast możemy ubrać rajstopki pod spodenki, a na spacer nie zakładać kurtki. Dodatkową opcją jest założenie „kurtki dla dwojga” – w ten sposób ogrzejemy nie tylko siebie, ale i osłonimy nią dziecko.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here