Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Objawy nadciśnienia we wczesnym etapie choroby są niezauważalne lub mało charakterystyczne, jednak pomimo to należy je wiedzieć. Które są przyczyny i elementy ryzyka nadciśnienia tętniczego? Jak zidentyfikować jego objawy? Na czym polega leczenie nadciśnienia? Nadciśnienie to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Nadciśnienie tętnicze można zidentyfikować, jeśli średnie wartości ciśnienia tętniczego (wyliczone co najmniej z dwóch pomiarów dokonanych podczas co najmniej dwóch rożnych wizyt u specjalisty), są równe lub większe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. To doskonałe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze jest dolegliwością cywilizacyjną i jest najważniejszym elementem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym globie. Wysokość ciśnienia tętniczego wykazuje związek ze śmiertelnością i zapadalnością na choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, dolegliwość tętnic obwodowych), niewydolność nerek. Dane z tych 20 lat wskazują na wzrost rozpowszechnienia nadciśnienia tętniczego w Polsce. Wedle badania NATPOL 2011 rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego pośród osób w wieku 18-79 lat wzrosło w czasu 10 lat z 30 do 32 proc., czyli do około 9 milionów osób. Dowiedz się więc więcej na temat nadciśnienia.
Nadciśnienie – co zatem jest również jak należy mierzyć ciśnienie?
Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg. Niemniej, wartości do 139/89 mm Hg uważa się za odpowiednie. O nadciśnieniu tętniczym mówimy natomiast wówczas, gdy wyniki co najmniej dwóch pomiarów gabinetowych (w trakcie dwóch różnych wizyt) wskazały na wartości równe lub większe od 140/90 mm Hg. Mierzenie ciśnienia w gabinecie składa się często z tzw. „efektem białego fartucha”, który powstaje ze stresu przeżywanego przez chorego podczas analizowania a może prowadzić zawyżonym efektem. Dlatego dobrym sposobem na kontrolę jest mienie ciśnienia w domu – wówczas za wynik odpowiedni uważa się 135/85 mm Hg. Przed przystąpieniem do domowych pomiarów musisz dokładnie zapoznać się z odpowiednią techniką oraz korzystać z atestowanego aparatu z mankietem zakładanym na ramię.
Dlaczego u niektórych osób występuje podwyższone ciśnienie?
W 90% wypadków nie są znane przyczyny nadciśnienia i mówimy wtedy o nadciśnieniu pierwotnym. Przypuszczalnie u osób borykających się z tym sposobem nadciśnienia rolę odgrywają wspólnie czynniki genetyczne i środowiskowe. Do tych drugich należą: zbytnie spożywanie soli (również w formie czystej, jak również przyłączanej do produktów – dań instant, wędlin, pieczywa, przekąsek itp.), otyłość, mała aktywność ruchową, a także używki – tytoń i alkohol. Informacja na temat czynników ryzyka nadciśnienia jest niezwykle istotna, bo wiele z nich można usunąć. Redukcja masy ciała, przestrzeganie zasad zdrowej i ubogiej w sód diety, wplecenie w cel dnia aktywności oraz rezygnacja z palenia i nadmiernego spożywania napojów wyskokowych mogą odbić się korzystnie na kondycji całego organizmu, w tym poziomu ciśnienia tętniczego. W drugich wypadkach jesteśmy do czynienia z tzw. nadciśnieniem wtórnym – wówczas znana jest jedna, konkretna przyczyna choroby. Co powoduje wysokie ciśnienie w tej grupie? Do przyczyn należą choroby nerek i naczyń nerkowych, zaburzenia endokrynne (np. tarczycy, przytarczyc, rdzenia i kory nadnerczy), wady serca i wielkich naczyń, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, problemy neurologiczne. Czasami wysokie ciśnienie to skutek uboczny stosowania jakiegoś środka.
Efekty nadciśnienia
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie wysokie ciśnienie niesie efekty dla zdrowia. To podstępny wróg, który przez lata lub nawet dekady uszkadza naczynia krwionośne w systemie. Jest elementem ryzyka wzrostu miażdżycy, powoduje także kłopoty z nerkami. Do skutków nieleczonego nadciśnienia należą:
•dolegliwość wieńcowa,
•zawał serca,
•niewydolność serca,
•niewydolność nerek,
•miażdżyca naczyń obwodowych,
•otępienie.
Jak widzisz, podwyższone ciśnienie tętnicze trzeba regularnie sprawdzać i leczyć. Są skuteczne formy walki z nadciśnieniem i choć czasami potrzebne są środki, bardzo ważną funkcję odgrywają zmiany w trybie życia, które warto wprowadzić jak najszybciej.
Jak dokonać się do pomiaru ciśnienia?
Aby uzyskać odpowiedni wynik, na pół godziny przed przystąpieniem do mierzenia ciśnienia nie możesz pić kawy, palić papierosów oraz przez kilka minut odpocząć w dobrej atmosferze, w pozycji stojącej i z podpartymi plecami.(3)
Nadciśnienie tętnicze – diagnostyka
Podstawą rozpoznania nadciśnienia tętniczego jest dobrze wykonany pośredni gabinetowy pomiar ciśnienia tętniczego. Jak wspomniano, nadciśnienie tętnicze można zidentyfikować, jeśli średnie wartości ciśnienia tętniczego (wyliczone co najmniej z dwóch pomiarów dokonanych podczas co najmniej dwóch rożnych wizyt u specjalisty), są równe lub większe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.