Małe samochodziki dla dzieci – jak wybrać?

0
977
autko dla dzieci

Nieduże, miniaturowe autko dla dzieci to zabawka, która jest bardzo popularna, należą do czołówki najchętniej kupowanych zabawek. To także doskonały pomysł na prezent. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki chętnie bawią się małymi samochodzikami. Miniaturowe auta znanych marek jak np. BMW czy Alfa Romeo mogą stopniowo zapoznawać dziecko z motoryzacją i oprócz zabawy edukować.

Wiek dziecka a rodzaj zabawki

Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu samochodzika, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek dziecka. Zabawki dla małych dzieci nie powinny zawierać drobnych elementów ani żadnych małych części, które można byłoby odczepić i połknąć. Mogą to być np. ściągane z kółek opony, lusterka, czy nawet drzwi samochodzików. Trzeba tez zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego wykonane są zabawki, autko dla dzieci może być wykonane z niskiej jakości plastiku, który łatwo się łamie, a nawet może wywołać uczulenie. Dla mniejszych dzieci lepszym rozwiązaniem jest wybór zabawek drewnianych.

Zalety drewnianych samochodzików

Zabawki produkowane ze sztucznych tworzyw, zwłaszcza te sprowadzane z Chin mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla małych dzieci. Maluch często bawiąc się, wkładają odruchowo zabawki do buzi. Niektóre z nich mogą zawierać ołów i ftalany, bardzo szkodliwe substancje chemiczne. Zabawki wykonane z drewna mają szereg zalet, są niezwykle trwałe i mogą służyć wielu pokoleniom. Umożliwiając zabawę autkiem dla dzieci wykonanym z drewna można mieć pewność, że jest w całości wykonane z naturalnych składników, jest więc również przyjazne środowisku. Ich forma jest z reguły bardzo prosta, co umożliwia rozwój dziecięcej wyobraźni i ma wpływ na właściwe dojrzewanie. Ważne są także upodobania dzieci, jeśli maluch chce w przyszłości zostać strażakiem, może to być np. wóz strażacki z drabiną, jeśli interesuje się zwierzętami i chciałby pracować na wsi, może to być drewniany traktor z przyczepą. Zabawki tego typu często produkowane są w zestawach jak np. drewniany pociąg ze zwierzętami i różnymi zestawami do kolejki.

Jakie małe samochodziki wybrać dla dziecka?

Małe autko dla dzieci będące repliką różnych marek pozwala zapoznawać się z konkretnymi modelami samochodów, umożliwiając również tworzenie całych scenariuszy zabaw. Zestawy z torami wyścigowymi czy matami z ulicami, dają możliwość poznawania zasad ruchu drogowego. Zabawa z zastosowaniem resoraków sprawia przyjemność nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Zabawki tego typu mają napęd typu pull-back działający na zasadzie pociągnięcia samochodu do tyłu. W samochodzikach tego typu ważne jest również obciążenie, jeśli ciężarki są odpowiednio dobrane, autka dobrze się prowadzą, nie przewracają się i przylegają odpowiednio do podłoża. Dla dzieci dużą atrakcją jest wprowadzanie takich samochodzików w ruch i obserwowanie ich samodzielnej jazdy.

Resoraki z reguły na opakowaniu zawierają też skalę, w jakiej zostały wykonane, co ma duże znaczenie dla kolekcjonerów. Wykonane są zazwyczaj w skali 1:36. Jednak bawiąc się autkiem dla dzieci, można zauważyć, że nie zawsze trzyma się ono określonej skali. Kolekcjonerzy zwracają większą uwagę na opisy interesujących ich modeli.

Należy również zwrócić uwagą na odpowiedni sposób przechowywania replik samochodzików, nawet jeśli służą wyłącznie do zabawy. Nie powinny być umieszczone w pudełku lub torbie, ponieważ poszczególne elementy uderzając o siebie, mogą powodować rysy na lakierze i uszkadzać różne części. Należy je umieścić na półce lub innej płaskiej powierzchni i ustawić w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here