Liposukcja ultradźwiękowa jest bezinwazyjnym zabiegiem polegającym na odsysaniu nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z takich miejsc, jak: biodra, pośladki, uda, brzuch. Liposukcja bez skalpela odbywa się przez zastosowanie ultradźwięków, które rozbijają błony komórkowe komórek tłuszczowych. Liposukcja bezinwazyjna wykorzystywana jest do walki z cellulitem. Dobrze wpływa na skórę i jest praktycznie nieodczuwalna dla pacjentki. Liposukcja bezinwazyjna składa się z mniejszym ryzykiem powikłań.
Podstawowe dane o liposukcji
Do innowacyjnych metod odsysania tkanki tłuszczowej decyduje się m.in. techniki nawadniające i rozpulchniające, liposukcję wspomaganą laserem, liposukcję wspomaganą maszynowo i vibroliposukcję. Do tej grupy należą także zabiegi wykorzystujące fale ultradźwiękowe: wewnętrzna liposukcja wspomagana ultradźwiękami (iUAL), liposukcja wspomagana VASSER i zewnętrzna liposukcja wspomagana ultradźwiękami (eUAL). W przeciwieństwie do klasycznych metod odsysania tkanki tłuszczowej, liposukcje ultradźwiękowe nie wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego; najczęściej zabiegi odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na najbardziej dobre efekty liposukcji mogą być osoby o unormowanej wadze, że złogami tłuszczu, które kierują się mimo aktywności fizycznej i diety. Istotne znaczenie jest też stopień elastyczności skóry a jej zdolność do dopasowania się do nowych kształtów.
Liposukcja bezinwazyjna
Tradycyjna liposukcja składała się z potrzebą sporych nacięć i z pewnym ryzykiem powikłań. Na szczęście liposukcja jest udoskonalana i kilka lat temu zastosowano nowoczesną metodę odsysania tłuszczu za pomocą ultradźwięków. Nie tylko zmniejsza ona ryzyko powikłań, a jeszcze nie narusza integralności skóry. Jedyne, co jest po zabiegu, to niewielkie siniaki. Zabieg liposukcji z wykorzystaniem ultradźwięków polega na zastosowaniu specjalnej kaniuli, która wytwarza ultradźwiękową energię. Właśnie ta energia oddziałuje na ściany komórek tłuszczowych i sprawia, że przebywają w formę ciekłą. Liposukcja bez skalpela wykorzystywana jest w ostatnich partiach ciała, które są wielkie ilości tkanki łącznej, a to w górnej części pleców, na pośladkach u mężczyzn lub w pomieszczeniach z bliznami (zwłaszcza u starszych pacjentów). Liposukcja ultradźwiękowa przenika przez struktury bogate w tkankę łączną i nie powoduje wielkiej utraty krwi w przeciągu zabiegu. Ryzykiem zabiegu że być oparzenie skóry, ale zdarza się to właśnie w tych wypadkach, kiedy liposukcja jest niewłaściwe wykonywana.
Liposukcja bez skalpela
Dzięki tej metodzie można wykonać delikatny masaż w głębi tkanek. Taki masaż skutecznie pobudza krążenie krwi oraz przepływ limfy, a także lokalną przemianę materii. Liposukcja ultradźwiękowa usprawnia wymianę komórkową, organizm lepiej przyswaja związki odżywcze i szybciej pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii. Zaletą ultradźwięków jest to, że działają znieczulająco i odprężająco na mięśnie. Przyczyniają się do poprawy sprężystości tkanek zewnętrznych skóry. W czasie bycia jednego zabiegu zajmuje się jednocześnie 24 głowice ultradźwiękowe, które pozwalają na uzyskanie dużej powierzchni kontaktowej. Czasem liposukcja ultradźwiękowa mylona jest z metodą polegającą na niszczeniu komórek tłuszczowych ultradźwiękami, które wynikają z zewnątrz przez skórę, i ich usuwaniu drogą naturalnych procesów metabolicznych. W tym sposobie zabiegu nie narusza się ciągłości skóry ani nie stosuje kaniuli do odsysania tłuszczu. Przeciwwskazaniami do liposukcji ultradźwiękami są następujące stany:
Wewnętrzna liposukcja wspomagana ultradźwiękami (iUAL)
Podczas zabiegu wewnętrznej liposukcji wspomaganej ultradźwiękami cieszy się specjalistyczne urządzenia wyposażone w generator ultradźwięków, który przetwarza „zwykłą” energię elektryczną w energię elektryczną o wysokiej częstotliwości. Po połączeniu go z instrumentami chirurgicznymi wykonanymi m.in. z kryształu piezoelektrycznego, energia zmienia się w wibracje, które zwiększa tytanowy zgłębnik i zarządza je do końcówki narzędzia. Taka wibrująca sonda, po wejściu w tkankę tłuszczową, separuje ją z innych tkanek. W wyniku szeregu procesów z tkanki tłuszczowej i płynów nasiękowych powstaje emulsja, którą można stosunkowo łatwo odessać, używając kaniuli. Technikę składa się w środowisku mokrym (po zabezpieczeniu pacjenta mokrymi ręcznikami).
Liposukcja wspomagana VASSER
Liposukcja wspomagana VASSER z założenia miała być wyjście alternatywne dla wewnętrznej liposukcji wspomaganej ultradźwiękami. Jej twórcom zależało na wprowadzeniu usprawnień, które podwyższyłyby poziom bezpieczeństwa zabiegu iUAL. Zmiany dotyczyły m.in. rodzaju stosowanych sond i ilości wykorzystywanych ultradźwięków.
Zewnętrzna liposukcja wspomagana ultradźwiękami (eUAL)
Zewnętrzna liposukcja wspomagana ultradźwiękami, zgodnie ze swoją nazwą, nie wprowadza przetwornika ultradźwięków do wnętrza ciała – wystarczy, że wybiera się on w pobliżu miejsca, które poddawane jest zabiegowi. Ultradźwięki przenikają przez skórę do głębiej położonych warstw tkanki tłuszczowej.