Książki dla rocznego dziecka – czym kierować się przy ich wyborze?

0
9717
Książki dla rocznego dziecka

Każdy rodzic wie jak duże znaczenie w rozwoju malucha ma czytanie książek. Możemy zacząć już w pierwszych miesiącach jego życia – w ten sposób dziecko zaczyna poznawać świat. Ważne, aby dostosować książeczki do wieku malucha – w przypadku rocznego dziecka postawmy na kolory i duże elementy.

POLECANE KSIĄŻKI DLA ROCZNEGO DZIECKA:

1. SERIA MYSIA MARYSIA – cena około 6 zł za książkę

Mysia Marysia

ZOBACZ DOSTĘPNE WERSJE KSIĄŻEK >>

2. Wiersze dla najmłodszych Jana Brzechwy – cena około 20 zł

Wiersze dla najmłodszych Jan Brzechwa

ZOBACZ AKTUALNĄ CENĘ KSIĄŻKI >>

3. Seria: Rosnę i poznaję – cena około 5 zł za książkę

Seria Rosnę i poznaję

ZOBACZ DOSTĘPNE WERSJE KSIĄŻEK >>

Jakimi książkami dla rocznego dziecka warto się zainteresować?

Dziecko z początku widzi niezbyt wyraźnie, zauważa głównie duże przedmioty, które ewidentnie wyróżniają się na tle innych. Kupując więc książeczkę dla malucha zadbajmy o to, by miała duże, kolorowe obrazki i jak najmniej szczegółów, by dziecko mogło skupić się na jednej rzeczy.

Gdy dziecko ma parę miesięcy więcej takie książki mogą przydać się do nauki wskazywania i odpowiadania na pytania rodziców, na przykład „gdzie jest słoneczko?”. Zawsze warto wybierać te książki, które posiadają jakąś fabułę, a nie są wyłącznie zbiorem obrazków.

To wszystko wiąże się z nierozpraszaniem dziecka podczas przeglądania książeczek, lecz pobudzaniem jego wyobraźni. Wspaniałym pomysłem są książki, które posiadają „okienka”, które dziecko samodzielnie może otworzyć i obejrzeć co się w nim ukrywa.

Zwróćmy uwagę na to, by książki były solidnie wykonane, z dobrej jakości materiałów, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia naszego dziecka. Ważne, aby były trwałe – dzieci mają tendencję do niszczenia przedmiotów z czystej ciekawości, lepiej więc wybrać książki o grubych i twardych stronach.

Rozwój dziecka najważniejszy

Jako rodzice musimy zdawać sobie sprawę z tego, że książki rozwijają u dziecka zmysł wzroku oraz mowy, dzięki nim maluch uczy się rozróżniać przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Dobrze, gdy na poszczególnych stronach znajdują się przedmioty w danym kolorze, czy są opisane konkretne rośliny lub zwierzęta. Bardzo dobrze sprawdzają się krótkie, rymowane wierszyki, dzięki którym dziecko rozwija swoją mowę.

By wesprzeć u dziecka rozwój dotyku oraz słuchu zainwestujmy w książeczki interaktywne, sensoryczne. Każda strona posiada inną fakturę powierzchni, przez co dziecko zaczyna dostrzegać różnice, książki te posiadają liczne przyciski, które odpowiadają za konkretne dźwięki, na przykład odgłosy wydawane przez zwierzęta lub instrumenty. Ma to ogromny wpływ na rozwój słuchu u dziecka, dobrze jeśli dźwięki książeczki będą tematycznie związane z historią.

Książkowe propozycje warte uwagi

Oto kilka popularnych książek, przeznaczonych dla rocznego malucha:

  • Księga dźwięków – jest to zbiór obrazków, przedstawiających zwierzęta, przedmioty oraz osoby, każde z nich wydaje określony dźwięk, który jest zapisany w książce, przykładowo: myszka robi ii ii ii”. Przy czytaniu tej książki nie tylko dziecko, ale również rodzic może mieć mnóstwo zabawy i śmiechu. Kosztuje 30 złotych.
  • Robimisie – jedna z książek z serii o misiach, która przedstawia zawody. Maluch co prawda nie nazwie jeszcze żadnego z nich, ale z pewnością chętnie przejrzy wszystkie obrazki, będzie wskazywał poszczególne elementy i przyglądał się atrybutom różnych zawodów. Kosztuje około 20 złotych.
  • Bardzo głodna gąsienica – książka ta to prawdziwy bestseller, została nawet przetłumaczona na prawie 30 języków. Wspiera malucha w nauce liczenia poprzez zabawę, choć największą atrakcją jest wkładanie palców w otwory, które są wygryzione przez tytułową bohaterkę.
  • Naciśnij mnie – wyjątkowa książka interaktywna, która wciąga dziecko do zabawy, tutaj oglądanie nie ogranicza się wyłącznie do przerzucania stron, ale również ich przekręcania, klaskania do niej a nawet dmuchania w nią, by móc dowiedzieć się co będzie dalej.

Kilka ważnych kwestii

Jako rodzice musimy pamiętać o odpowiednim doborze książki dla naszego dziecka, nie bez powodu jest na nich umieszczona informacja o przedziale wiekowym, dla którego jest ona dedykowana. Dobrze dobrana książka może stać się jego ulubioną przez długi czas i dziecko chętnie będzie do niej wracało.

Możemy również zabrać dziecko na wydarzenie, któremu towarzyszy czytanie książek dla maluchów, zwykle takie spotkania odbywają się w gronie wielu dzieci, dzięki czemu czytanie staje się nie tylko drogą do rozwoju, ale również świetną zabawą. Niekiedy czytaniu towarzyszą na przykład zabawy plastyczne, a najnowszym pomysłem jest czytanie dwujęzyczne – najpierw w języku obcym, a następnie w języku polskim. W ten sposób dziecko dowiaduje się, że książki powstają również w innych językach i dzieci w różnych krajach mogą również je czytać.

Powinniśmy również pamiętać o następujących kwestiach:

  • Do księgarni wybierzmy się samodzielnie, by na spokojnie wybrać najlepszą książkę dla naszego dziecka, w ten sposób nie musimy też ulegać presji dziecka, które zobaczyło coś kolorowego i koniecznie tego chce.
  • Decydujmy się na kupno wartościowych książek, które faktycznie mogą pomóc dziecku w jego rozwoju, niekoniecznie będą to popularne książki.
  • Nie bójmy się wybierać książki, które poruszają trudne tematy, dziecko musi uczyć się świata, a w ten sposób oswoimy je z lękami.
  • Książka musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, wydrukowana na solidnym papierze, dziecko nabierze wtedy szacunku do przedmiotu.
[Głosów:6    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here