Coraz częściej cierpimy na zespół suchego oka. Ta dolegliwość polega na tym, iż oko produkuje zbyt mało łez lub też jest niska ich jakość. Łzy są szczególnie cennym elementem dobrego funkcjonowania narządu wzroku. Naturalne można zamienić sztucznymi. Istotne, żeby wybrać dobre krople do oczu. Przeczytaj wszelkie naprawdę bardzo cenne informacje, właśnie na temat kropli do oczu.
Krople do oczu – skład
Część tzw. „sztucznych łez”, zatem kropli do oczu, można nabyć w aptece bez recepty. Krople do oczu wytwarzają się z wody i polimerów (substancji, które zatrzymują wodę w okolicy oka). Jakość kropli zależy tylko od nich. Istotnym składnikiem kropli do oczu jest kwas hialuronowy, ponieważ stanowi bezpośredni element struktury oka. Specjaliści momentami zalecają podawanie soli fizjologicznej do mycia oka, natomiast nie pomaga oku długi efekt nawilżenia.
Krople do oczu – leki nawilżające
Ilość leków ma formę kropli do oczu, natomiast są także środki, które po aplikacji do oka, powodują wytworzenie się żelu. Przez duży czas powiększają się w okolicy oka, dzięki czemu skutecznie je nawilżają. Osoby prowadzące pojazdy mechanicznymi powinny wiedzieć, że te preparaty na sekundę po wejściu do oka, powodują zaburzenia ostrości widzenia.
Krople do oczu – termin ważności
Na rynku przydatne są krople do oczu w określonych opakowaniach jednokrotnego użytku, tzw. minimsach. Są to oddzielne, jednorazowe pojemniczki, które potrafimy nosić jednak przy sobie. Jednak nie są zabezpieczone przez zanieczyszczeniem, zatem zaraz po otwarciu należy je usunąć, nawet gdybyśmy nie wykorzystali ich do celu przeznaczenia. W obecnym czasie pojawiły się także, obecnie są rzadziej dostępne, inne leki minimsów zatkanych, które należy też stosować tego jedynego dnia. Zazwyczaj musimy dokładnie przestrzegać terminu ważności środka (jest on podany w reklamie lub zaznaczony na opakowaniu). Nie wolno podawać kropli do oczu po upływie daty ważności, ponieważ znają one zmieniać swoje wartości. Czasem znajdują się w nich organizmy chorobotwórcze. Data ważności środka obowiązuje, gdy istnieje on otwarty, ale po otwarciu opakowania ulega on zmianie. Krople oczne przeważnie są ważne do 30 dni po otwarciu, mimo daty ważności kilku lat – odnośnie zamkniętej buteleczki. Istnieją jednocześnie leki, które można stosować nawet do trzech miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju kropli, zatem konieczne jest zaznajomienie się z ulotką.
Krople do oczu – konserwanty
Należy na nie uważać, ponieważ powodują rozdrażnienia i działają niekorzystnie na nasze łzy – mogą zwiększać zespół suchego oka. Pewne krople do oczu mają tzw. znikający konserwant. Środek tenże rozpuszcza się na terenie oka, natomiast nim do tego dojdzie, wchodzi na oko w trybie szkodliwym. Leki bez konserwantów to krople do oczu w minimsach, które w pudełkach ze osobnym filtrem wyjaławiającym.
Krople do oczu – krople a soczewki kontaktowe
Osoby mające soczewki kontaktowe powinny zwrócić szczególną atencję, żeby stosowane przez nich krople do oczu nie miały żadnych konserwantów. Materiały z konserwantami mogą uszkodzić soczewki, wpływając źle na ich przejrzystość i właściwości optyczne. Krople do oczu nie zawierające konserwantów (w minimsach lub wielorazowych buteleczkach) można używać razem z soczewkami kontaktowymi. Informacja o możliwości korzystania środka u kobiet mających soczewki jest zwykle na opakowaniu takich kropli.
Krople do oczu – konsultacja z lekarzem
Osoby noszące soczewki kontaktowe i chorujące na zespoł suchego oka dobór dobrych kropli do oczu powinny konsultować ze lekarzem. Okuliści przeprowadzają specjalne testy, które oceniają liczbę produkowanych łez i stabilność płynu łzowego. Gdy wykorzystujemy różne leki stosowane do oka, powinniśmy pamiętać, iż przerwa między różnymi typami materiałów powinna wynościć min. 5 min, aby jednych kropli nie wypłukać różnymi (kolejność wpuszczania materiałów nie ma miejsca). Nie dokładnie dotykać oka zakraplaczem, oraz butelka powinna być wykorzystywana właśnie przez jedną osobę. Można jednorazowo podać jedną czy dwie krople, jeżeli nie mamy gwarancji, czy udało nam się właściwie zaaplikować pierwszą. Nadmiar kropli zawsze wypłynie.
Czy krople do oczu są skuteczne?
Należy mieć na uwadze, iż metoda środka, jaką są krople do oczu to jedna z najstarszych form aplikacji medykamentów. Już od kilkudziesięciu lat dobrze znany jest mechanizm dystrybucji środka po jego dostarczeniu w tten sposób. Wszystkie krople, niezależnie z tego jaki to materiał, winnym być podawane pod dolną powiekę. Też należałoby zaznaczyć, że nie ma pomysłu wkraplania liczby większej niż jedna kropla, ponieważ worek spojówkowy nie stanowi w stanie pomieścić większej pojemności środka, który po prostu wypłynie. Po aplikacji środek dostarczany jest do przestrzeni spojówki i podlega szybkiemu wchłanianiu, aż do wysokiej komory oka. W celu uniknięcia przepływu kropli do nosa należy uciskać dojście do kanalika łzowego, które znajduje się na dolnej powiece tuż przy nosie.
Jeśli lubisz o siebie pytać, chyba każdego dnia używasz co chwila kilkunastu kremów. Szampon, mydło, żel pod prysznic, pasta do zębów, dezodorant, kosmetyk do osoby, rąk, balsam do grona – to natomiast jedynie podstawa. Prócz tego chyba sięgasz po kosmetyki do makijażu. Natomiast wszystek z tych sposobów że tworzyć substancje uczulające, które niosą u pewnych nieprzyjemne reakcje skórne. Jeśli i Ty jesteś nadwrażliwość, powinnaś stosować kremy hipoalergiczne – dowiedz się, gdy je wymagać.