Kosmetyki hipoalergiczne – jak je wybrać

0
1982
kosmetyki hipoalergiczne

Gdy lubisz o siebie dbać, pewnie każdego dnia używasz co najmniej kilkunastu kosmetyków. Szampon, mydło, żel pod prysznic, pasta do zębów, dezodorant, krem do twarzy, rąk, balsam do ciała – to jednak tylko podstawa. Prócz owego chyba sięgasz po kremy do makijażu. Jednak każdy z tychże środków może mieć substancje uczulające, jakie wywołują u pewnych nieprzyjemne reakcje skórne. Gdy oraz Ty masz nadwrażliwość, powinnaś stosować kosmetyki hipoalergiczne – dowiedz się, jak je wybrać.

Co to są kosmetyki hipoalergiczne?

Kosmetyki hipoalergiczne (hypoalergiczne) są obecnie ogólnodostępne. Elementy tychże środków zostały tak dobrane, żeby były idealne dla kobiet o cerze wrażliwej oraz alergicznej. Alergicy nierzadko skarżą się na reakcje uczuleniowe powstałe na skutek kontaktu skóry z kosmetykiem zawierającym substancje drażniące. Najczęstsze reakcje skórne to wysypka, zaczerwienienie, podrażnienie oraz odczucie swędzenia. Stosowanie hipoalergicznych kremów do twarzy obniża niebezpieczeństwo nastąpienia podrażnień, ponieważ w ich składzie nie są zawarte substancje potencjalnie drażniące oraz wywołujących nadwrażliwość skórną. Kosmetyki hipoalergiczne są produktem końcowym współpracy kosmetologów, chemików oraz dermatologów. Kremy dla alergików zostały sporządzone z wiedzą o ludziach mających na alergie skórne.

Które są symptomy alergii kontaktowej, wywołanej kosmetykami?

Momentami ciężko jest odróżnić nadwrażliwość od wyprysku spowodowanego podrażnieniem. W innym wypadku zmiany skórne pojawiają się w miejscu aplikacji kosmetyku, i ich nasilenie jest uwarunkowane od stężenia substancji drażniącej oraz terminu jej bycia na skórze. W wypadku alergii sprawa jest poważniejsza, ponieważ dochodzi do aktywacji systemu odpornościowego, i zmiany potrafią się rozsiać na ogromniejszą powierzchnię skóry. Jakie choroby są wówczas charakterystyczne? U alergika może wystąpić podrażnienie skóry, świąd, pokrzywka, zaostrzenie atopowego zapalenia skóry i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy), jakie objawia się przez rumień, obrzęk, pęcherzyki, nadżerki, ogniska sączenia (w wypadku ostrego zapalenia), a także: zgrubienia naskórka, złuszczenia, pęknięcia. Najbardziej wrażliwymi na reakcje uczuleniowe obszarami ciała są fałdy pachowe, pachwinowe i powieki.

Substancje alergizujące w kosmetykach

kosmetyki hipoalergiczneAlergenów w kosmetykach jest niezwykle mnóstwo oraz ciężko wymienić je wszelkie. Do tychże, jakie uczulają najczęściej oraz jakie na że nie powinny odnaleźć się w kosmetykach dla alergików, przynależą substancje zapachowe, w tymże: pochodne alkoholu cynamonowego, eugenol oraz izoeugenol, limonen, linalol, citronellol, cytral, kumaryna, benzoesan benzylu, alkohol benzylowy, geraniol, mech dębowy. Także uczulać potrafią:

konserwanty, więc parabeny, formaldehyd, substancje uwalniające formaldehyd

(Bronopol, Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, Quaternium 15, Methenamine, DMDM hydantoina), organiczne połączenia rtęci (timerosal), pochodne izotiazolinonów (Katon CG),

barwniki, np. PPD, PTD,

źródła oraz rozpuszczalniki, do jakich zaliczamy m.in. lanolinę, eucerynę, glikol propylenowy, wosk pszczeli, kalafonię, alkohol izopropylenowy.

Kosmetyczne artykuły hipoalergiczne – jak je kupować?

Kosmetyki hipoalergiczne, oferowane przez sklep internetowy, stacjonarny czy aptekę, muszą wyróżniać się składem wolnym od substancji, jakie są w stanie wywołać reakcję uczuleniową. Natomiast fakt, iż dany artykuł jest określony jako “hipoalergiczny”, nic nie znaczy, iż jest w pełni bezpieczny. Dla pewności sprawdź zatem skład kosmetyku i wybieraj takie artykuły, jakich stosowanie składa się z jak najmniejszym zagrożeniem:

kupuj jedynie artykuły z pełną listą elementów na opakowaniu,

wybierając kremy hipoalergiczne (bądź inne kosmetyki), postaw na te, jakie są jak najkrótszą listę komponentów oraz tymże tymże mniej potencjalnych alergenów,

nie stosuj kremów z filtrami przeciw promieniowaniu UV, zawierających tzw. estry PABA, kwas para-aminobenzoesowy oraz metoksycynamonian, jakie są działanie fotoalergiczne,

stosuj środków zmywalnych wodą, ponieważ rzadziej powodują alergie,

nie maluj się kosmetykami w intensywnych kolorach – bezpieczniej jest dobrać czarny tusz do rzęs oraz kredkę i jasne cienie,

zanim zaczniesz stosować kosmetyku, zrób test, aplikując jego małą liczbę na lewej stronie łokcia, gdy w czasu 48-72 godzin pojawi się podrażnienie, zaczerwienienie, pokrzywka, świerzbienie, pieczenie – zrezygnuj z korzystania produktu,

stosując perfumy – spryskuj nimi ubrania, a nie skórę.

Pamiętaj, iż wystąpienie symptomów alergii należałoby skonsultować z specjalistą oraz wykonać zalecone przez niego testy. W objawowym leczeniu pokrzywki nieznanego pochodzenia potrzebne są również pastylki Contrahist Allergy, natomiast przed wykorzystaniem jakichkolwiek środków zawsze zapoznaj się z ulotką. Gdy dany kosmetyk wywołał u Ciebie funkcjonowania niewłaściwe, nie stosuj go ponownie.

Niebezpieczeństwo podrażnień maleje wespół z wiekiem

Potwierdzają to wielkie analizowania naukowe. U osób, jakie ukończyły 55 lat reakcje pochodzące z rozdrażnienia są słabsze, aniżeli w wypadku ludzi młodszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here