Koper włoski, czyli fenkuł – właściwości i zastosowanie

0
2912

Koper włoski, odmiennie fenkuł, ma wielkie właściwości medyczne, więc znalazł spełnienie w medycynie naturalnej m.in. jako surowiec na wzdęcia oraz kaszel. Z kolei herbata z kopru włoskiego często jest uznawana za sprawdzony sposób m.in. na kolkę u dzieci, pobudzenie laktacji czy złagodzenie ucisku miesiączkowego. Natomiast najnowsze analizowania pokazują, iż potrafi ona być zabójcza dla zdrowia najmniejszych. Sprawdź, jakie właściwoci ma koper na włosy oraz jak go dobrze stosować. Koper włoski, odmiennie fenkuł, dzięki swoim właściwością leczniczym już dawno znalazł wykorzystanie w medycynie naturalnej. W dawnej Grecji oraz Rzymie dawano go przeciw kolkom, bólom osoby oraz w chorobach skóry. Podobno gladiatorzy tuż przed walką nacierali własne mięśnie sokiem z nasion fenkułu, ponieważ myśleli, że ma on wspierające działanie. Obecnie nasiona kopru włoskiego oraz znajdujący się w nich olejek stosuje się m.in. w chorobach systemu pokarmowego. Często przyjmuje się herbatkę z wyników kopru włoskiego na wzdęcia, i więcej na kolki u dzieci. Natomiast wprowadzony w napoju olejek wykazuje działanie estrogenne, więc spójrzmy na sposób jego używania u dzieci, zdania osób się za tym opowiadających są podzielone. Natomiast w kuchni wykorzystanie znalazły bulwy kopru włoskiego, jakie mają mnóstwo prozdrowotnych substancji (szczególnie potas, witaminę K oraz C).

Koper włoski (fenkuł) na zaburzenia systemu oddechowego

Koper włoski nasila masę wydzieliny oskrzelowej oraz minimalizuje jej gęstość, a ponadto przywraca odpowiedni ruch nabłonka rzęskowego, ponieważ w ziołolecznictwie wykorzystuje się go jak materiał wykrztuśny. Poza tymże zabija zarazki. Współczesna fitoterapia poleca żuciu nasion fenkułu m.in. w raziw wystąpienia grypy. Dzięki działaniu wykrztuśnemu, i ponadto przeciwgorączkowemu oraz napotnemu, fenkuł dobrze sprawdzi się w walce z przeziębieniem. Olejek koprowy z dodatkiem mleka oraz miodu jest wdrażany jak materiał wykrztuśny w zaburzeniach dróg oddechowych. Pomocne potrafią wykazać się także inhalacje z użyciem ekstraktu z kopru włoskiego. Starczy wylać do miski z letnią wodą dodać parę kropel olejku, potem nakryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad naczyniem oraz wdychać opary. Inhalacja nie winna być dłużej aniżeli 15 minut.

Koper włoski (fenkuł) na wzdęcia oraz inne choroby systemu pokarmowego

Owoce kopru włoskiego stosuje się przy schorzeniach wchłaniania oraz braku apetytu, ponieważ pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Poza tym ograniczają rozciągnięcie mięśni prostych brzucha, więc sprawdzą się przy bólach brzucha oraz wzdęciach. Owoce fenkułu wzmagają również ruchy perystaltyczne jelit, ponieważ wolno je dawać przy nieregularnym wypróżnianiu oraz zaparciach. Należałoby wiedzieć, iż produkty kopru włoskiego nierzadko dodaje się do środków przeczyszczających w charakteru złagodzenia skurczów jelit.

Herbatka z kopru włoskiego na kolki u dzieci jest szkodliwa?

Herbatka z kopru włoskiego często traktowana jest jako sprawdzony sposób na kolkę u dzieci, a rodzice chętnie przynoszą ją swym pociechom, żeby pokonać ciężkie choroby. Ale takie działanie może sprowadzić do szybkiego dojrzewania u dziewczynek, przekonują naukowcy na łamach „Journal of Pediatric Surgery”. Wszystko dlatego, iż olejek wpadający do kopru włoskiego ma elementy,które posiadają działanie mocno estrogenne. Niemowlęta, które nierzadko piją herbaty z kopru włoskiego, mogą zawierać nawet parę razy większe stężenia estrogenów (żeńskich hormonów) w systemie. Wykazali to naukowcy, którzy zbadali stopień estrogenów we natur dzieci w wieku 5 oraz 18 miesięcy i 3 oraz 5 lat, jakie nierzadko także długo piły herbatę z kopru włoskiego. Pokazało się, iż wyznaczone normy zostały zdecydowanie przekroczone. W kontakcie spośród ostatnim opinię o dostarczeniu dziecku herbaty z kopru włoskiego lepiej skonsultować z lekarzem. Należałoby wiedzieć, iż ilość związków estrogenowych w samych herbatkach pewna być łagodniejsza bądź niższa, natomiast producenci nie mają obowiązku oferować takich nowości na opakowaniu.

Koper włoski, czyli fenkuł - właściwości i zastosowanieHerbatka z kopru włoskiego na laktację

W medycynie naturalnej herbata z kopru włoskiego jest wykorzystywana i na pobudzenie laktacji. Obecnie fenkuł jest istotnym elementem oferowanych w aptekach ziół mlekopędnych. Natomiast zamknięte w nim estrogeny potrafią się przedostać do systemu dziecka z mlekiem mamy, a z ww. powodów kobiety karmiące piersią przed spożyciem herbaty z kopru włoskiego, powinny skonsultować się z specjalistą.

Herbatka z kopru włoskiego w ciąży

Herbaty także wyjątkowe artykuły z produktów kopru włoskiego nie są niezbędne w okresie ciąży.

Koper włoski (fenkuł) na kobiece choroby

Podobno koper włoski może posłużyć się i przyspieszyć miesiączkę, złagodzić symptomy klimakterium, podnieść stopień libido (ziele oraz produkt widziano w medycynie ludowej za afrodyzjak), i nawet ułatwić poród, natomiast do tej chwili nie przeprowadzono badań naukowych, jakie potwierdziły te doniesienia.

Ekstrakt z kopru włoskiego na pasożyty

W ziołolecznictwie olejek eteryczny z kopru włoskiego stosuje się zewnętrznie, ponieważ działa bakteriobójczo i przeciwpasożytniczo na świerzbowce oraz wszy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here