Kogo dotyka i jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

0
749
Kogo dotyka i jak zapobiegać nietrzymaniu moczu

Niepożądany wyciek moczu lub nietrzymanie moczu, można nazwać utratą kontroli nad główną funkcją pęcherza. Temat nieco wstydliwy, jednak dość częsty. Jego występowanie może nasilać się na przykład podczas kaszlu lub kichania. Chociaż nietrzymanie moczu jest częstsze wraz z wiekiem, nie jest to absolutnie konsekwencja starzenia się. W przypadku większości ludzi prosta zmiana stylu życia, lub badanie lekarskie mogą złagodzić dyskomfort i zatrzymać nietrzymanie moczu.

Poznaj rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to problem intymny, który częściej dotyka kobiety, ale mężczyźni też go nie unikają. Niektóre rodzaje nietrzymania moczu są charakterystyczne tylko dla kobiet, inne tylko dla mężczyzn. Biorąc pod uwagę kilka podstawowych czynników, mimowolny wyciek moczu można podzielić na kilka rodzajów:

  • Typowe dla kobiet nietrzymanie moczu wysiłkowe – występuje podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub ćwiczeń i jest spowodowane nagłym wysiłkiem fizycznym.
  • Nagłe nietrzymanie moczu – ma miejsce, gdy próbujemy zapobiec oddawaniu moczu, ale to nie działa. Spowodowane jest słabą koordynacją między tym, co pokazuje mózg, a tym co robi pęcherz. Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu, występujący u mężczyzn i pomóc tu może wkładka urologiczna dla mężczyzn. Jej zadaniem poza ochroną przed wilgocią, jest zapewnienie komfortu i dyskrecji. Wyrób przeznaczony przede wszystkim dla osób aktywnych, lub częściowo mobilnych.
  • Funkcjonalnie uwarunkowane nietrzymanie moczu – zależne od zdolności pacjenta do dotarcia na czas do toalety. Najczęściej występujące u osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Pieluchomajtki do nietrzymania moczu znacznie poprawiają tu jakość życia. Mają wyższą chłonność niż wkładki, dzięki czemu nadają się do większych wycieków moczu. Produkowane są w różnych rozmiarach i mają różną chłonność.
  • Typowo męskie jest wyścigowe nietrzymanie moczu, które jest spowodowane niewłaściwym opróżnianiem pęcherza. Mocz gromadzi się w prąciu i jest stopniowo uwalniany. Częstą przyczyną jest bariera fizjologiczna – powiększona prostata, lub anomalia w cewce moczowej.
  • Nietrzymanie moczu po porodzie  – spowodowane obrzękiem po porodzie lub zmianami ciążowymi w tkankach. Jeżeli stan ten trwa dłużej niż pół roku, jest to oznaka większego uszkodzenia dna miednicy, w którym pomocna okazuje się rehabilitacja fizjoterapeutyczna.
  • Inkontynencja mieszana to niekontrolowane wydalanie moczu, które łączy kilka rodzajów nietrzymania. Powszechne jest tu połączenie stresu i nietrzymania moczu z powodu parcia.

Ważna jest diagnoza

Miliony ludzi cierpią z powodu mimowolnego wycieku moczu. A jednak wielokrotnie część z tych osób nic o tym nie wie. Szkoda, bo zrozumienie przyczyn nietrzymania moczu ułatwi Ci radzenie sobie z problemem i pozwoli nadal cieszyć się pełnią życia. Na przykład, jeśli wiesz, że cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, możesz pomóc sobie regularnymi skurczami. A jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu z powodu parcia, możesz poprawić zdolność pęcherza, wydłużając czas między oddawaniem moczu. Bez względu na rodzaj i przyczynę powinniśmy być otwarci na konsultację lekarską.

Niektóre łagodne przypadki nietrzymania moczu, można skorygować samodzielnie i bez leczenia. Czasami konieczne jest zastosowanie bardziej złożonych metod. Intymność zjawiska i słaba informacja to powody, dla których kobiety, ale także mężczyźni, nie mówią lekarzom o kwestii nietrzymania moczu. A czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby problem wyeliminować. Niezbędne jest postawienie właściwej diagnozy. Nietrzymanie moczu można leczyć na kilka sposobów, pomocne może się nawet okazać właściwe spożywanie płynów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here