Klocki dla malucha – jakie wybrać na prezent?

0
1385
Klocki dla malucha

Jednymi z najczęściej kupowanych dzieciom zabawek od pokoleń są klocki. Nic w tym dziwnego! Dają dziecku masę radości z budowania (i burzenia), a przy tym rozwijają wyobraźnię i motorykę małą. Do tego stanowią świetny sposób na spędzanie czasu wspólnie z rodzicami, którzy sami cieszą się podczas zabawy nie mniej, niż ich pociechy.

Dlatego klocki na prezent wybierane są bardzo często. Nie musimy się martwić, że nasz podarunek się zdubluje, bo po prostu powiększymy zestaw, więc uciechy będzie więcej. W dzisiejszych czasach, gdy dzieci posiadają niemal wszystko, jest to wyczyn. A dla obdarowujących duże ułatwienie! Jakie klocki zatem wybrać?

Najlepsze klocki dla dzieci 0 – 2 lata

  • Gumowe lub silikonowe – często lekko piszczą, mają przyjazne tłoczone wzory i kolorowe nadruki pobudzające wyobraźnię dziecka. Idealne do budowania wież, co kochają maluchy w tym wieku. Mogą być klasyczne lub w różnych kształtach. Pomocne przy nauce cyfr, liter oraz odgłosów zwierząt. Świetnie sprawdzają się też dla dzieci niewidomych oraz jako stempelki do ciastoliny. Bezpieczne dla dzieci (miękkie, można brać do buzi) .

  • Magnetyczne – dzieci są zafascynowane odkrywaniem jak działa magnes! Klocki pomagają ćwiczyć motorykę małą, zwłaszcza, że dziecko uczy się odpowiedniego użycia siły przy zabawie. Służą również do nauki kolorów i kształtów

  • Tkaninowe z gąbki – idealne jako pierwsze klocki już dla najmłodszych. Dostarczają wrażeń sensorycznych poprzez fakturę tkaniny, a dzięki wypełnieniu z gąbki są ultra lekkie i bezpieczne. Często wzbogacone o dzwoneczki ukryte w środku. Mogą również służyć do pierwszych obserwacji kolorów i nauki przekładania przedmiotów z rączki do rączki.

  • Piramidy – kartonowe, drewniane lub plastikowe. Dzięki różnorodnym rozmiarom można układać z nich wieżę, szeregować rosnąco lub malejąco, wkładać jeden w drugi itd. Dzięki ciekawym ilustracjom na ściankach klocków dziecko poznaje kolory, cyfry, litery lub zwierzątka. Dzięki możliwości włożeniu jednego w drugi nie zajmują wiele miejsca i łatwo utrzymać je w porządku. Świetnie też nadają się do zabrania ze sobą w podróż.

Rozwijające klocki dla 2 i 3 – latków

Większe dziecko to większe wymagania. Klocki na prezent dla dzieci w wieku 2 – 3 lat powinny być bardziej skomplikowane oraz angażować dziecko w tworzenie konkretnych konstrukcji.

W tej kategorii najczęściej wybierane przez rodziców są:

  • Klocki (puzzle) – dzięki umieszczonych na nich ilustracjach są jednocześnie układanką z 3 lub 4 elementów. Zabawa rozwijająca nie tylko motorykę małą, ale i wyobraźnię. Młodsze dzieci z zafascynowaniem będą przyglądać się, jak mama z elementów tworzy obrazek ulubionego zwierzątka, a starsze same będą się tego uczyć.

  • Lego Duplo – klocki Lego na prezent to już kultowa propozycja. Poza samą frajdą z układania w zestawach znajdują się figurki, dzięki którym można odgrywać z dzieckiem scenki rodzajowe. Wybór wśród zestawów jest ogromny, dzięki czemu można je dostosować do zainteresowań dziecka.

  • Mega Bloks First Builders – duże, wygodne dla małej rączki klocki pozwalające na budowę nawet mało wprawnym dzieciom. Umieszczone na klockach grafiki pozwalają na naukę cyfr, liter i kolorów. Dzięki różnych ilościach w zestawach możemy dopasować prezent do naszego budżetu bez uszczerbku na jakości.

O czym warto pamiętać?

Wybierając klocki na prezent dla dziecka koniecznie zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo i dopasowanie klocków do wieku i możliwości malucha, zbyt małe elementy mogą zostać połknięte. Również warto sięgać po sprawdzone marki, których zabawki wykonane są z bezpiecznych materiałów, w porównaniu do tańszych, chińskich podróbek. Takie klocki są również solidniejsze i lepsze jakościowo, dzięki czemu mogą posłużyć dłużej i więcej, niż jednemu dziecku. Prezent w postaci klocków to zawsze dobry pomysł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here