Klocki dla dzieci – zabawa nie tylko dla najmłodszych

0
6159
Klocki dla dzieci

Ciężko jest nam wyobrazić sobie dzieciństwo bez klocków. To jedne z lepszych zabawek, które wpływają na rozwój dziecka – pobudzają do zabawy, wpływają na rozwój zdolności manualnych oraz wzbogacają dziecięcą wyobraźnię, dzięki czemu są w stanie zrozumieć bardziej rzeczywistość. Ważne, by odpowiadały grupie wiekowej, w której znajduje się nasze dziecko. Jakie więc klocki wybrać dla dziecka w wieku szkolnym?

Wpływ klocków na rozwój dziecka

Klocki to doskonała okazja do wspólnej zabawy dziecka z rodzeństwem, czy rodzicami. Dzięki nim poszerzamy dziecięce doświadczenia i zaznajamiamy dziecko z nowymi tematami.

Podczas zabawy klockami możemy zaobserwować kilka interesujących rzeczy:

  • Jaki dziecko ma charakter – spokojny i cierpliwy, czy też gwałtowny i wybuchowy.
  • Jeśli dziecku kilkakrotnie nie uda się pewna czynność i kontynuuje zabawę oznacza to, że jest ambitne. Jeśli jednak szybko się poddaje mamy informację, że nie radzi sobie z porażką i należy pomóc mu i naprowadzić na odpowiedni tor.
  • Patrząc na konstrukcje, które tworzy nasze dziecko z klocków możemy dowiedzieć się nieco więcej na temat jego wyobraźni i pomysłowości.

Przed zakupem musimy zwrócić uwagę na ich jakość, dzięki której dziecko będzie miało zagwarantowane bezpieczeństwo i długą zabawę. Takie klocki przechodzą później z pokolenia na pokolenie, są praktycznie niezniszczalne. Warto inwestować w klocki popularnych marek, na przykład LEGO, które są solidnie wykonane – trwałe, nie mają drzazg, są wodoodporne, nie odchodzi od nich farba.

Lego Technic

Chyba najpopularniejszy rodzaj klocków wśród dzieci. Umożliwiają one budowanie realistycznych konstrukcji, które rzeczywiście funkcjonują. W zestawach znajdują się klasyczne klocki, a także ośki, patyczki, krzyżaki, koła, gąsienie, czy łączniki.

Niektóre z nich posiadają elektronikę: gniazdo baterii z przełącznikiem, reflektorki, silniki obrotowe, przekładnie, przełączniki oraz zdalne sterowanie, dzięki czemu samodzielnie możemy sterować modelami.

Seria Lego Technic umożliwia dzieciom rozwój kreatywności, naukę zasad funkcjonowania wielu elementów. To doskonały pomysł na ćwiczenie nie tylko zdolności manualnych, ale również zachęta do eksperymentowania.

Cena zależna jest od zestawu. Małe modele nieposiadające elektroniki kosztują około 50 złotych, większe – średnio 200 złotych. Zestawy z elektroniką mogą kosztować od 500 do 1000 złotych.

Klocki TinkerBots

Kolejne rozwiązanie inspirowane klockami Lego Technic. Ta propozycja nauczy najmłodszych modułowego podejścia do robotyki. Składają się one z części, z których możemy zbudować postacie lub mechanizmy poruszające się. Klocki te są bardzo nowoczesne: posiadają moduły Bluetooth, a także sensory żyroskopowe i akcelerometry, każde posiada inny charakter i sposób działania, przez co możliwości nie mają końca.

Badania dowodzą, że nadawanie ruchu i oglądanie reakcji na doświadczenia są dla dzieci najciekawsze i inspirujące. Klocki te mają możliwość zaangażowania tabletu lub smartfonu, co pozwoli zdalnie sterować konstrukcją.  Jest to jednak dosyć droga zabawka – kosztuje około 1000 złotych.

Metalowe klocki

Ciekawym pomysłem są również metalowe klocki magnetyczne Geomag, które posiadają następujące cechy:

  • Zestaw składa się z magnetycznych patyczków oraz kulek, które możemy łączyć w dowolny sposób.
  • Oddziałuje tu pole magnetyczne, tworzymy trójwymiarowe figury geometryczne, co może również posłużyć jako nauka.
  • Sami decydujemy o rozmiarze i kształcie naszej figury, dzięki temu dziecko zrozumie zasady geometrii, matematyki, chemii oraz fizyki.
  • Bardzo korzystnie wpływa na motorykę rąk, klocki te mają właściwości terapeutyczne oraz antystresowe.
  • Klocki Geomag mają bardzo silne magnesy oraz wysoką jakość – cechuje je solidne wykonanie, co zapewnia łatwość łączenia poszczególnych elementów i wytrzymałość budowli.
  • Są całkowicie bezpieczne dla naszych dzieci. Zestaw kosztuje około 60 złotych.

Nowy przyjaciel

A może by tak skonstruować z klocków postać, która stanie się nowym przyjacielem dla naszego dziecka? Warto w takim razie zainteresować się klockami Bloco – zestawy składają się średnio z około 70 elementów wykonanych z pianki oraz plastiku. Odwzorowują one niezwykle realistyczne postacie, głównie zwierzęta. W ten sposób dziecko samodzielnie stworzy swojego towarzysza. Klocki te niesamowicie pobudzają wyobraźnię – wiedząc, że dziecko może stworzyć własną postać zaangażuje się w to podwójnie.

Co więcej, elementy w każdym z zestawów skonstruowane są w taki sposób, aby pasowały do części pochodzących z innych. Klocki Bloco to zatem nieograniczone możliwości tworzenia. Tego rodzaju edukacja korzystnie wpłynie na psychomotoryczny rozwój naszego dziecka. Zestaw kosztuje około 50 złotych.

Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, wizyta w sklepie zabawkowym może trwać godzinami. Warto jednak wcześniej poczytać trochę na temat klocków. Możemy w ten sposób znaleźć kreatywne, bezpieczne i w odpowiadającej nam cenie rozwiązanie, które spodoba się naszemu dziecku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here