Problem wrastających paznokci dotyczy osób w każdym wieku. Bolesne rany, które żyją w wyniku wrastania paznokci są na tyle uciążliwe, że często jedyną metodą leczenia wiąże się usunięcie całej płytki paznokcia. Zanim dopuścimy do tak ekstremalnej sytuacji, możemy posiłkować się mniej inwazyjnymi, ale bardzo dobrymi metodami leczenia. Widzisz, że paznokcie zaczynają wrastać w skórę? Wybierz się do podologa i zapytaj o klamrę korekcyjną na paznokieć. Ten prosty zabieg potrafi zaoszczędzić dużo bólu i wyprofilować niesforne paznokcie na długi czas. Dlaczego klamry na wrastające paznokcie zdobywają jeszcze dużo zwolenników? – Chirurgiczne zrywanie wrastającej płytki paznokciowej należy do przeszłości. Współczesna medycyna estetyczna uważa tę formę za barbarzyństwo – podkreśla dr Dariusz Pakuła, flebolog – nie dość że jest bolesna, to bardzo często nowy paznokieć ponownie odrasta nieprawidłowo. My, chirurdzy wykonujemy ewentualnie operację Quenu, ale klamry pozwalają pozbyć się tego problemu szybko, skutecznie i bezkrwawo w gabinecie kosmetycznym.
Które są przyczyny wrastającego paznokcia?
Zaburzenie to polega na wbijaniu się płytki paznokcia w otaczający ją wał, czego konsekwencją jest jego zniszczenie. Czasami problemowi towarzyszy krwawienie lub wyciek ropy. Najczęściej choroba ta dotyka ludzi młodych, w wieku 14-30 lat, jednak zdarzają się przypadki wrastania paznokcia u młodych dzieci lub osób w wieku podeszłym. Towarzyszy mu stan zapalny, wytwarzanie się ziarniny oraz silny ból, który może znacznie utrudniać chodzenie. Problem często dotyczy paluchów. Dlaczego paznokcie wrastają? Do głównych przyczyn należą:
źle dopasowane obuwie,
1. wydające się urazy, np. podczas uprawiania sportu,
2. nieprawidłowa pielęgnacja – zbyt głębokie wycinanie bocznych krawędzi płytki,
3. nadpotliwość i wychodząca z niej maceracja,
4. nieprawidłowy kształt i struktura płytki paznokciowej, która że być np. krucha i cienka,
5. zaburzenia ortopedyczne, m.in. płaskostopie, deformacja palców,
6. nadwaga,
7. czynniki genetyczne.
Wrastające paznokcie: operacja Quenu
Teraz chirurdzy stosują tzw. operację Quenu (polega na wzdłużnym nacięciu paznokcia, odcięciu jego części, oczyszczeniu rowka i wału paznokciowego i zszyciu rany). Jednak a ta technologia jest mocna i nie zawsze skuteczna. Istnieje natomiast mniej inwazyjna metoda korekcji wrastających paznokci – założenie klamry korekcyjnej.
Klamry na wrastające paznokcie
Klamry mogą być rozmaite: sprężynowe, metalowo-plastikowe lub z tworzywa. Najnowszym wynalazkiem są klamry drutowe VHO Osthold, wykonane z materiału stosowanego w aparatach ortodontycznych. Zakładać je można nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego.
Jak przygotowuje się klamrę na wrastający paznokieć?
Klamrę VHO Osthold mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało. Końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i pasowane do grubości płytki paznokciowej po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, drucik odpowiednio przycina i zakańcza oczkiem. Kluczowym momentem zabiegu jest połączenie obu haczyków za pomocą drucianej pętelki – wtedy znajduje się siłę, z którą klamra będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia. Na duże końcówki klamry składa się specjalną masę, którą można ozdobić, np. cekinem. Klamra utrzymywana jest na paznokciu aż do wszystkiego jego odrośnięcia nowym torem. Zanim pójdziesz do domu, pedikiurzystka wytłumaczy ci, jak jednemu w domu zakładać tampony nasączone środkiem przeciwzapalnym.
Klamra na wrastający paznokieć – jak działa?
Jeszcze niedawno metodą stosowaną w leczeniu wrastającego paznokcia było chirurgiczne usunięcie płytki, niestety bardzo uciążliwe. Dlatego dziś cierpiący są do wyboru więcej metod – szybszych, nieinwazyjnych, a jednocześnie skutecznych. Klamerki na paznokcie wykonane ze stali chirurgicznej (klamry drutowe) uchodzą za najlepszy metoda leczenia problemu wrastającego paznokcia. Jak to działa? Zadaniem klamry jest zmiana toru wzrostu paznokcia. Na brzegi paznokcia działa wówczas siła, która „wykorzystuje” go z wału paznokciowego. Zalet tej technologii jest wiele, bo jest ona w stanie skorygować nawet mocno wrośnięty paznokieć, a także można ją stosować, kiedy toczy się stan zapalny. Innym sposobem są klamry korygujące wrastające paznokcie wykonane z tworzywa, które skupia się na płytkę paznokciową. Klamra odciąga brzegi paznokcia i daje jego wyprostowanie. Jest szczególnie efektywna w leczeniu kruchych i łamliwych paznokci.
Zalety klamer korygujących
Metoda ta idzie na skorygowanie nawet bardzo zdeformowanych paznokci, również wtedy, gdy toczy się stan zapalny. Najważniejsze jest to, że założenie klamry przynosi natychmiastową ulgę w cierpieniu. Że w odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej, polski NFZ nie refunduje kosztów nowoczesnych metod korekcji wrastania paznokci. Koszt nałożenia klamry wynosi ok. 150 złotych. Zanim zdecydujesz się na założenie klamer drutowych sprawdź, czy pedikiurzystka ukończyła odpowiedni kurs ich zakładania. Najlepiej w tej sprawie zgłosić się do specjalisty podologa.