Kaszel oraz przeziębienie w ciąży

0
2004

Kaszel w ciąży jest wyjątkowo uciążliwy, w ciemności nie pozwoli spać. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po aspirynę lub jedno z tychże dobrych lekarstw „trzy w pewnym”. A nie teraz, gdy jesteś w ciąży. Jak zatem możesz efektywnie leczyć kaszel oraz przeziębienie? Dla wielu osób w ciąży najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia jest kaszel. Z katarem oraz temperaturą jakoś sobie radzą (katar – razem z powiedzeniem, leczony lub nie – oraz tak jest tydzień, i temperaturę można zbić ostatecznie paracetamolem, jaki w umiarkowanych ilościach nie jest niekorzystny dla dziecka). Kaszel i nie dosyć, iż jest zazwyczaj dłużej aniżeli inne symptomy przeziębienia, to na dodatek jest bardzo męczący. Jeśli ataki kaszlu wstrząsają twoim ciałem, masz wrażenie, iż wszystko ci się w środku przewraca, wyrywa, iż wykaszlesz z siebie całe trzewia. Martwisz się również o dziecko: czy tak uciążliwy kaszel nie zrobi mu krzywdy? Te obawy, na szczęście, są nieuzasadnione, jednak kaszel trzeba wyleczyć.

Do czego jest kaszel?

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu oraz jest oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów bądź z nadmiernej ilości śluzu.

Kaszel suchy jest ważny dla początkowej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), potem natomiast, wespół z składaniem się wydzieliny, stoi się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę). Kaszel świszczący, nierzadko w formie kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zazwyczaj w okresie zapalenia oskrzeli. Gdy kaszel jest twardy oraz nie asystuje mu temperatura ani złe usposobienie, że więc być objaw alergii.

W ciąży czytaj uważnie ulotki preparatów

Pierwszy trymestr ciąży, szczególnie czas między 4. a 9. tygodniem, to okres tzw. organogenezy – wtedy składają się wszelkie narządy oraz organy dziecka. A w ostatnim okresie zwłaszcza nie można ci stosować pewnych preparatów na przeziębienie, ponieważ potrafią one zaburzyć odpowiedni wzrost twojego dziecka. Doświadczenia specjalistów oraz firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić pewne środki na przeziębienie absolutnie zakazane dla przyszłych mam. Jest natomiast mnóstwo preparatów, których efekty niewłaściwe nie zostały do końca poznane (nie wolno testować preparatów na pacjentkach w ciąży, więc nie można zobaczyć, jak działają one na wzrost płodu). To więc na wielu lekarstwach odnajdziesz informację: „Brak dowodów na niekorzystne wpływanie na płód, a nie sugeruje się stosowania w stanie ciąży oraz karmienia”. Pośród takich niezalecanych leków są, niestety, popularne środki dostępne w aptece bez recepty, jakie dotąd stosowałaś np. w wypadku lekkich chorób, katary, grypy. Jednak kaszel nie jest dolegliwością, i jedynie jej symptomem, również zazwyczaj sięgałaś po środki, by się go pozbyć. Teraz natomiast zupełnie nie możesz ich korzystać bez konsultacji lekarskiej!

Środki na przeziębienie zakazane dla osób w ciąży!

kaszel w ciąży1. Aspiryna, więc kwas acetylosalicylowy, jest wyjątkowo niebezpieczny w III trymestrze, powoduje bowiem przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla); bo rozrzedza krew, może doprowadzić do silnego krwawienia w ciągu porodu.

2. Ibuprofen hamuje czynność porodową, może spowodować reakcje uczuleniowe; zwłaszcza groźny jest w III trymestrze, ponieważ powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.

3. Środki rodzaju Gripex, Tabcin oraz pastylki do ssania rodzaju Cholinex, Strepsils – pewne zawierają ibuprofen oraz inne elementy szkodliwe dla płodu.

4. Pastylki z tymiankiem oraz podbiałem – jednak to wielki roślinny środek wykrztuśny, że być szkodliwy dla płodu; za ogromne ilości zawartego w nim tymolu wywołują mdłości oraz duże zatrucia.

Przeziębienie w ciąży: leczenie pod okiem specjalisty

Gdy źle się czujesz, zrezygnuj z leczenia się na naszą rękę. Przede wszystkim skonsultuj się z specjalistą – ginekologiem bądź internistą. Gdy choroba będzie niegroźna, zaleci ci prawdopodobnie domowe sposoby leczenia bądź zapisze niegroźne dla płodu środki objawowe. By rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach oraz pomóc jej pozbywanie się, specjalista zaproponuje ci zapewne wykrztuśny syrop bądź pastylki homeopatyczne. Może również zalecić środki ziołowe bądź pastylki z propolisu. Gdy wykaże się, iż twój kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego, np. zapalenia oskrzeli, zapisze ci środki dozwolone dla osób w ciąży. Potrafią więc być nawet antybiotyki – pewne z nich działają miejscowo, i inne, jednak przedostają się do łożyska, to zawsze nie wpływają niekorzystnie na płód.

Jak leczyć kaszel w ciąży domowymi sposobami?

By ograniczyć liczbę przyjmowanych preparatów (nawet tychże niegroźnych dla dziecka), należałoby wspomagać się domowymi sposobami.

1. Herbata z wyciągiem z malin na przeziębienie to najświetniejsze wyjście. Uważaj natomiast z tymże trunkiem w tych miesiącach ciąży, ponieważ działa rozgrzewająco a może spowodować akcję skurczową.

2. Na kaszel dobry będzie miód oraz środki z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, zaś substancje antybakteryjne walczą z drobnoustrojami oraz bakteriami) i syropy – z cebuli, kopru włoskiego czy owocu anyżu.

3. Bo kaszel nierzadko utrudnia sen, należałoby w nocy spać wysoko, więc na paru poduszkach.

4. Zadbaj o to, żeby powietrze w pokoju było właściwie nawilżone.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here