Karmienie piersią jest normalnym procesem wpisanym w naturę każdej kobiety. Nie wymaga zatem żadnego wcześniejszego przygotowania ani też stosowania specjalnych ograniczeń dietetycznych. Czy oznacza to brak konieczności zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych?
Karmienie piersią budzi wiele wątpliwości – szczególnie w kwestii ilości i jakości mleka w odniesieniu do sposobu odżywiania matki. Pojawia się wiele sprzecznych informacji, w efekcie czego trudno jest odróżnić prawdę od mitów.
Dieta matki w znikomym stopniu decyduje o ilości mleka
Sposób odżywiania się matki karmiącej nie decyduje o ilości produkowanego w piersiach pokarmu. Nie ma zatem potrzeby dostarczania konkretnych produktów spożywczych, które miałyby pobudzić laktację. Warto bowiem mieć świadomość, że o poziomie produkcji pokarmu w piersiach decyduje przede wszystkim efektywne ssanie. Dlatego tak ważne jest, by karmienie piersią odbywało się jak najczęściej – najlepiej na żądanie.
Dieta matki w znikomym stopniu wpływa na jakość pokarmu
Skład i wartość odżywcza mleka stanowi cechę osobniczą. Oznacza to, że na jakość produkowanego pokarmu wpływa m.in. faza laktacji, czas trwania pojedynczego karmienia czy pora karmienia (dzień lub noc).
Oznacza to, że zawartość witamin i minerałów w spożywanych przez ciebie produktach ma znikome znaczenie w kontekście jakości produkowanego mleka. Wyjątek stanowią jednak takie składniki odżywcze jak np.: witamina A, witaminy z grupy B, jod, cynk, tłuszcze. Wykazują one wyższą wrażliwość na sposób odżywiania się matki, a co za tym idzie – ich niedobory w organizmie matki przekładają się na obniżoną jakość mleka.
Warto przy tym podkreślić, że przy nieprawidłowym żywieniu to nie skład i koncentracja substancji odżywczych ulegną zmianie. Ucierpi na tym przede wszystkim organizm matki – będzie ona bardziej narażona na niedobory witamin i minerałów.
Posiłki powinny mieć większą wartość energetyczną
Karmienie piersią sprawia, że twój organizm zużywa więcej energii. To z kolei oznacza konieczność podniesienia wartości kalorycznej przygotowywanych posiłków. Podobnie jak w okresie ciąży, tak i podczas karmienia piersią warto kierować się zasadą jedzenia dla dwojga, a nie za dwoje.
Eksperci są zdania, iż zapotrzebowanie na energię wzrasta średnio o 500 kcal dziennie, co odpowiada jednemu dodatkowemu posiłkowi. Wartość tę należy traktować jednak orientacyjnie, ponieważ każda kobieta ma nieco inne potrzeby energetyczne.
Komponując menu w okresie, jakim jest karmienie piersią, zwróć uwagę nie tylko na liczbę dodatkowych kalorii. Istotną rolę odgrywa również jakość posiłków, wraz z którymi dostarczasz organizmowi niezbędną energię. Niech twoja dieta będzie bogata w takie produkty spożywcze jak:
- produkty mleczne i jajka,
- warzywa i owoce,
- pieczywo i kasze.
Pamiętaj również, że nie ma potrzeby stosowania diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”. Rezygnacja z mleka i jego przetworów jest wskazana wyłącznie w przypadku potwierdzenia alergii na białko mleka krowiego.