Postęp, jaki odbył się w kardiologii, jest zdumiewający. Przeszczep serca, 40 lat temu będący sensacją, dziś jest po prostu jedną z technik leczenia dolegliwości serca. Co jeszcze oferuje chorym współczesna kardiologia? Angioplastyka, by-passy, stenty (balonikowanie tętnic), laserowe usuwanie blaszki miażdżycowej to sposoby, dzięki jakim specjaliści z powodzeniem potrafią konkurować z miażdżycą. Kardiologia to dziedzina medycyny, w jakiej dobrze widać, jak nowoczesne formy leczenia stoją się standardem. Weźmy choćby statyny – znane są wprawdzie od dwudziestu lat, jednak nadal są bardzo cennym środkiem dla pacjentów na serce. Ich podawanie wydłuża życie oraz zwiększa jego jakość u osób z dolegliwością wieńcową, miażdżycą, a również tychże obarczonych elementami wysokiego zagrożenia wzrostu dolegliwości serca, do jakich zdaje się również cukrzycę. Dziś po wielu badaniach klinicznych wiadomo, iż statyny zabezpieczają przed zawałem serca, udarem mózgu, obniżają stopień złego cholesterolu LDL. Środki te pozytywnie wpływają na trombocyty, więc płytki krwi winne za jej krzepnięcie. Statyny nie pozwalają sklejać składać się tymże płytkom, a to zabezpieczają tętnice przed zablokowaniem ich przez skrzep. Kolejną korzyścią tychże preparatów jest usprawnienie pracy komórek śródbłonka wyściełającego naczynia krwionośne. Dzięki temu naczynia są bardziej elestyczne oraz potrafią swobodniej się kurczyć oraz rozkurczać. Statyny stosowane po zabiegach kardiochirurgicznych zapobiegają ponownemu zamknięciu się naczyń krwionośnych, a zatem robią tę terapię bardziej skuteczną. Przyjmowanie ich posiada spore znaczenie dla kobiet z dużym poziomem złego cholesterolu, ponieważ powstrzymuje postęp miażdżycy. Przeczytaj zdecydowanie tenże artykuł.
Czym są stenty kardiologiczne?
Czytając o nowych metodach leczenia dolegliwości wieńcowej, pewnie trafiłaś na pojęcia “stenty w sercu” lub “balonikowanie żył serca”, więc sposobach na ponowne udrożnienie naczyń. Na czym polegają te tajemnicze operacje? Otóż obecnym standardem zabiegowego leczenia zaawansowanej dolegliwości wieńcowej jest przezskórna interwencja wieńcowa, i konkretnie angioplastyka wieńcowa (zwana również potocznie przez chorych “przepychaniem żył serca”). Procedura polega na wejściu do serca specjalnego cewnika, zakończonego balonem. Potem balon jest rozprężany odpowiednio wysokim ciśnieniem, co powoduje poszerzenie zwężonego odcinka naczynia. Określenie, iż ktoś ma”stent w sercu” znaczy jednak, iż w miejscu poszerzenia naczynia została wszczepiona proteza naczyniowa (stent), jaka hamuje jego ponownemu zwężeniu. By zapobiec ewentualnych powikłań połączonych z wszczepieniem stentów metalowych, naukowcy wymyślili nowe, rewolucyjne wyjście, jakie być może wkrótce będzie wykorzystywane powszechnie – stenty biodegradowalne, jakie po spełnieniu swojej funkcji ulegają bioabsorpcji, odmiennie mówiąc – składają się.
Usuwanie blaszki miażdżycowej za pomocą lasera
Gdy przezskórna angioplastyka wieńcowa nie przynosi spodziewanych efektów oraz u chorego dochodzi do nawrotów zwężenia naczyń, wtedy z dopłatą może przyjść laser ekscymerowy (ELCA), jaki stanowi w stanie niszczyć oporne blaszki miażdżycowe. Jednak sposób jest widoczny od blisko 20 lat, w Polsce technika aterektomii laserowej dopiero raczkuje, a laserem wartym milion złotych dysponuje tylko jeden ośrodek – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu potrafią być m.in. nawroty zwężenia w stencie, zamknięte pomosty żylne, zmiany uwapnione. Obecnie natomiast laser jest jeszcze częściej stosowany w leczeniu rozmaitych wypadków kardiologicznych, i efekty są na tyle obiecujące, iż prawdopodobnie już wkrótce usłyszymy o szerszym zakresie jego wykorzystania
W służbie zdrowemu sercu – farmakologia oraz styl życia
Jest mnóstwo technik leczenia dolegliwości serca, i nowoczesne procedury zabiegowe pozwalają osiągnąć zadowalające rezultaty. Momentami natomiast sposoby nie są niezbędne, ponieważ wystarczą modyfikacje stylu życia, w tymże zmiana sposobu mienia na lepszy (oraz lżejszy), zrzucenie nadwagi, zaprzestanie palenia papierosów, włączenie w program dnia regularnej aktywności ruchowej. Prócz owego używane są środki: beta-blokery, blokery kanału wapniowego (m.in. obniżają ciśnienie tętnicze), diuretyki (środki moczopędne), statyny (zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi), środki przeciwpłytkowe (np. Proficar), jakie zabezpieczają przed składaniem się skrzeplin w tętnicach wieńcowych. Istotne, by nie zaniedbywać dolegliwości już w jej wczesnym stadium oraz wykorzystać się do wszelkich wskazań połączonych z profilaktyką. Staranna dbałość o siebie jest istotna również po zabiegu, ponieważ należałoby zrobić wszystko, co możliwe, by zapobiec nawrotów dolegliwości.
Rusz się z miejsca!
Chcesz uniknąć chorobom serca? Jest dobra metoda na zmniejszenie zagrożenia a to potwierdzona naukowo. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne sugeruje: zdrowe osoby powinny poświęcać 2,5-5 godzin tygodniowo na aktywność ruchową bądź umiarkowany, aerobowy trening wysiłkowy lub 1-2,5 godziny na trening o ogromnej intensywności. Układ krążenia będzie Ciż za to wdzięczny!